Adršpach 2016    Tatry 2017    Paklenica 2017    Planica 2018    Aosta 2018    Filmy a videá  
 erasmus  Odhlásiť    Utorok 18.06.2024  
 ERASMUS+ V MAĎARSKU
15.06.2018 09:30 | 2476x |
  


Project EU Erasmus+: "Climbing for everybody", No.: 2015-3351/001-001

V dňoch 7. – 10. júna 2018 sa v Maďarsku uskutočnil pracovný míting k projektu EU Erasmus+ „Lezenie pre všetkých“. Projekt tohto roku končí a organizátorov čaká ešte obrovské množstvo práce pri vybavení aj byrokratických záležitostí, ale aj výstupov, aby sme skúsenosti z tohto projektu využili pre činnosť zúčastnených horolezeckých federácií v ďaľších rokoch. Najviac práce mali členovia vedenia projektu zo všetkých federácií, ktorí rokovali v piatok poobede až do večera a potom prakticky celú sobotu. Samostatné rokovania mali členovia pracovných skupín, ktoré už finalizujú svoje výsledky a v piatok večer o tom referovali všetkým účastníkom mítingu. Ako celý míting v časovom slede prebiehal referuje nižšie Jana Oravcová, členka pracovnej skupiny pre prácu s mládežou.

štvrtok 7. 6. 2018
Vo štvrtok večer 7. 6. 2018 postupne prichádzajú účastníci medzinárodného mítingu do Maďarska do obce Bakonyszentlászló. Podaktorým sa podarilo prísť aj skôr a pred oficiálnym zahájením stretnutia si stihli zaliezť i keď nástupy ku skalám neboli vždy jednoduché a občas sa museli aj brodiť cez rieku Cuha. Účastníci boli ubytovaní v 2 krásnych poľovníckych chatách - Hódos-éri Vadászház a Kőpince Fogadó. Pri večeri sa spoločne zvítali a nasledoval program v podobe pútavých dokumentov z výstupov na Eiger od Gergő Sántha. Zaspomínali sme si, ako sa liezlo pred 20 rokmi :-).

 

piatok 8. 6. 2018
V piatok ráno všetkých zobudilo krásne slniečko a lezci nadšene vyrazili na cesty za spoznávaním miestnych skál. Vydali sa do oblasti Cuha-Völgy na bigwall sektor Bucsek-Gerinc a na skalky neďaleko hradu Csesznek. Pamiatokchtiví si prešli a nafotili aj hrad. Plní energie z lezenia sa po návrate pustili do práce v rámci svojich skupín. Otvorili sa rozdiskutované témy z posledného mítingu v Planici. Večer sa všetci opäť zišli pri prednáškach od László Fucskó. Porozprával nám o jeho výstupoch v Patagónii a šialenom zimnom prvovýstupe v horách Rumunska.

 

sobota 9. 6. 2018
Sobotná zamračená obloha a hlásený dážď vytvorili skvelú pracovnú atmosféru. Pár odvážlivcov však predsalen neodolalo prírode a pustilo sa do drytoolingu na sektore Fekete Mamba v údolí rieky Cuha. Svojím lezením pritiahli oči nejedného okoloidúceho turistu. Projekty jednotlivých komisií sú už v záverečnej fáze, dokončujú sa výstupy, finalizujú finančné podklady. Svoje výstupy odprezentovali večer, kde porozprávali o výstupoch svojich pracovných skupín a prínose ich práce. Medzinárodná spolupráca sa začína zhmotňovať vo forme viditeľných výsledkov - dohodli sa napr. zľavy na chatách medzi SK – CZ, SK - HU, CZ - SLO. Maďarský organizačný tím si na večer pripravil prekvapenie v podobe ochutnávky miestnych vín v doprovode someliéra. Ildikó Kandrács, predsedkyňa maďarského horolezeckého spolku, ukončila večer krásnym prípitkom o tom, ako si treba užívať život a jeho chvíle.

 

nedeľa 10. 6. 2018
Nedeľa sa nesie v znamení odchodu, pomaly sa všetci balia, autá odchádzajú, krátko bolo. Doobeda ešte prebiehajú posledné stretnutia projektových manažérov a vedúcich skupín. Krásne počasie vyhnalo  niektorých ešte do prírody a rozhodli sa svoj pobyt si o trochu predĺžiť. Vydali sa ešte naposledy si vychutnať okolité skaly a kúpať sa na jazero Balaton. Ďakujeme za organizáciu a tešíme sa na posledný míting, ktorý sa uskutoční koncom septembra v Taliansku.

text: Jano Oravcová, foto: Anna Čaplická, Igor Koller, Jana Oravcová

  
 
Vlado Linek © 1999 - 2024  30875191