Adršpach 2016    Tatry 2017    Paklenica 2017    Planica 2018    Aosta 2018    Filmy a videá  
 erasmus  Odhlásiť    Streda 29.11.2023  
 NÁRODNÝ DEŇ ERASMUS+
04.12.2017 13:55 | 4063x |
18. 11. 2017  


Project EU Erasmus+: "Climbing for everybody", No.: 2015-3351/001-001

Dňa 18. 11. 2017 sa v rámci festivalu neolympijských športov v Trenčíne uskutočnil Národný deň ERASMUS pre verejnosť. Zmyslom akcie bolo propagovať horolezectvo ako šport pre všetkých ľudí, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo fyzické predispozície. Na tento účel sme večer pred konaním festivalu postavili prenosnú horolezeckú stenu. Zároveň sme verejnosti formou videí predstavili aj celý trojročný projekt Erasmus+ „Lezenie pre všetkých“.

Akcia mala mimoriadny úspech. Po celý deň sme odistili veľké množstvo záujemcov o lezenie. Od stokilového historického šermiara v plnom brnení cez lukostrelcov, fitnessky, taekwondistov až po nekonečný rad detí. Naozaj ich boli nie desiatky, ale skôr stovky. Takže dvaja ističi boli v nepretržitej permanencii a občas sa museli striedať, aby zvládli základné životné funkcie... Každému sa lezenie naozaj páčilo, mnohé deti sa k nám vrátili počas dňa niekoľkokrát. Bolo vidno, že ich lezenie baví a aj rodičia a dospelí prejavili o lezenie úprimný záujem. Mnoho rodičov sa nás pýtalo na horolezecké kluby a možnosti, ako a kde by decká mohli začať liezť. Našli sa aj takí návštevníci, ktorí chceli vedieť podrobnosti o umelej stene, výrobcu (ktorým je firma Anatomic), možnosti postavenia v ich lokalite. Takže akcia naplno splnila účel, pre ktorý sme ju zorganizovali.

Okrem toho sme pri stene premietali filmy a obrázky z lezenia, horolezectva, od skaliek až po Himaláje, pri čom sa pristavil nejeden návštevník. Projekt Erasmus+ sme predstavili premietaním dokumentov z troch doterajších Horolezeckých týždňov Erasmus, ktoré sa uskutočnili v českom Adršpachu, v chorvátskej Paklenici a u nás vo Vysokých Tatrách na Popradskom plese.

Veľká vďaka patrí Ondrovi a Šimonovi Húserkovie, ktorí nám prišli pomôcť s prípravou. Bez ich pomoci by sme 6 m vysokú stenu ťažko postavili. Rovnako patrí vďaka aj Dutkovcom, ktorí nám zapožičali televízor. A samozrejme dvom hlavným ističom a staviteľom steny, Peťovi Bukovému a Adamovi Minkovi.

Vlado Linek © 1999 - 2023  30528067