Adršpach 2016    Tatry 2017    Paklenica 2017    Planica 2018    Aosta 2018    Filmy a videá  
 erasmus  Odhlásiť    Sobota 02.12.2023  
 HOROLEZECKÝ TÝŽDEŇ ERASMUS+ v ADRŠPACHU SA ZAČAL
29.09.2016 23:30 | 3174x |
  


Project EU Erasmus+: "Climbing for everybody", No.: 2015-3351/001-001

V nedeľu 26. 9. 2016 sa začal dlhoočakávaný prvý horolezecký týždeň projektu Climbing for Everybody v Adršpachu. Organizátorom tohto podujatia bol Český horolezecký svaz. Cieľom tohto týždňa bolo spoznať históriu a špecifickosť miestneho lezenia.

Postupne sa zbiehali horolezci zo šiestich horolezeckých federácii z Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Slovenska, Slovinska a Talianska. Centrom celej akcie sa stal penzión Slunovrat v Zdoňove neďaleko Adršpachu.

Zo Slovenska sa stretnutia zúčastnili: Igor Koller, Vladimír Linek, Peter Bukový, Martin Heuger, Ondro Húserka, Maroš Červienka, Ondro Zentka, Šimon Zentko, Robo Luby, Peter Kuric, Mišo Sabovčík, Martin Grajciar (filmár), Anka Čaplická, Marek Jablonovský a Pavel Kratochvíl.

 
Prvý deň v Adršpachu. / Igor Koller, Anka Čaplická a Marek Jablonovský na Križáku.

 
Zasadnutie pracovných skupín. / Alenka Čepelková a Anka Čaplická.

Pondelok 27. 9. bol vyhradený celodennému lezeniu. O účastníkov sa postarili miestni horolezci, ktorí nám robili sprievodcov. Väčšina z nás liezla v oblasti Adršpach. V utorok 28. 9 a v stredu 29. 9. sa rozbehli práce aj v šiestich odborných pracovných skupinách. Ostatní lezci využívali krásne slnečné počasie a naplno liezli v oblastiach Ostaš, Teplické skály, Adršpach a Křizák. V stredu poobede sme sa všetci stretli v Broumovských skalách, kde sa nám podarilo spraviť unikátny rekord, keď sa okolo 40 horolezcov spojilo do jedného lanového družstva a spoločne vyliezli hrebeňom na jednu z veží a následne z nej zlanili.

 

Lanové družstvo v Broumovských skalách.

Počas týchto troch dní sme spolu s Peťom Bukovým tvorili podporný filmársky tím Manovi Grajciarovi, pretože jeden z výstupov projektu Climbing for Everybody bude aj film o prvom horolezeckom týždni v Adršpachu, ktorého tvorbu zastrešuje naša organizácia SHS JAMES.

Počasie hlásia naďalej dobré, tak sa môžeme tešiť na ďalšie výborné lezenie. Vo štvrtok nás príde pozrieť Adam Ondra a v sobotu slovenskí horolezci chystajú viacposchodové klasické stavanie v Adršpachu.

text: Vlado Linek, foto: Anka Čaplická, Martin Grajciar, Vlado Linek

 
Mano sa pripravuje na odlet. / Igor Koller v klasickej špáre v Adršpachu.
Vlado Linek © 1999 - 2023  30532182