oddiely    tábory    sústredenia    diskusia    dokumenty  
 komisia mládeže » tábory  Odhlásiť    Utorok 16.07.2024  
 Medzinárodný lezecký tábor pre deti - Kalamárka 2021
03.10.2021 10:00 | 1693x |
  

V termíne od 22.8. do 28.8.2021 sa konal na Kalamárke medzinárodný lezecký tábor pre deti a mládež organizovaný Komisiou mládeže Slovenského horolezeckého spolku JAMES v spolupráci s partnermi z Čiech, Slovinska, Chorvátska a Maďarska. Celkovo sa tábora zúčastnilo 30 detí vo veku od 12 do 18 rokov.

Program sme samozrejme prispôsobovali počasiu. Nedeľný úvodný večer sme strávili krátkym zoznamovaním sa medzi sebou a oboznamovaním sa s anglickými lezeckými slovíčkami, aby sme sa naladili na nadchádzajúce dni. Večer sme sa vydali na krátku prechádzku okolo horných skál a porozprávali si čo to o histórii niektorých legendárnych ciest a lezeckej oblasti ako takej. Potom sme si porozprávali trochu o „eko“, nakoľko nám zázemie robil tábor vybudovaný na lúke a rodičia dostali za povinnosť deti vybaviť iba v prírode odbúrateľnými produktmi osobnej hygieny.

Prvý deň sa niesol v znamení dažďa a tak sme začali zoznamovacími hrami, prednáškou a praktickým tréningom strečingu a pozeraním lezeckých filmov. Večer sa nám našťastie trochu vyčasilo a tak sme sa vybrali na prechádzku na Boriakove skaly. Kontakt so skalou deti tak nadchol, že si odhlasovali krátke lezenie ešte pred večerou. Síce to bol len krátky rozlez na 2 cestách, ale deti sa z neho neskutočne tešili.

V utorok nás privítalo slniečko a tak sme hneď ráno vyrazili na skaly. Keďže sme boli na medzinárodnom kempe, deti sme medzi sebou premiešali a rozdelili do 5 skupín podľa obtiažnosti ciest, ktoré liezli. Počasie nám prialo a po obednej prestávke sa šlo opäť liezť, horné aj dolné skaly hlásia obsadené. Padali prvé konverzácie v angličtine ako aj lezecké výkony!

V stredu sa už deti začali správne hecovať v počte vylezených ciest a predbiehať kto bude ťahať posledné cesty pred večerou, aby bolo skóre vyššie. Lezie sa od obtiažnosti 3 do 9, každý si tu nájde to svoje. Po večeri nás čakala prednáška z prvej pomoci aj s praktickým trénovaním KPR. Po prednáške čakalo deti prekvapenie od pána zmrzlinára, ktorý na deti veru zapôsobil a prichystal si pre nich 7 druhov zmrzlín, ba dokonca bolo počuť aj trénovanie jeho chorvátčiny. Večer sme si posedeli pri táboráku a zaspievali.

Štvrtkové predpovede počasie veru neboli najpriaznivejšie a tak sme ráno vyrazili na skaly čo najskôr. Predpoveď bola úplne presná a s príchodom na obed sa spustil dážď. Po obednej sieste sme sa rozhodli trochu potrápiť hlavičky a zahrali si lezecké bingo. Na môj obdiv to deťom naozaj šlo, históriu lezenia a lezeckú metodiku mali v malíčku, otázky z táborovej kuchyne a kategórie „ostatné“ priniesli žiadané pobavenie a otázky z Kalamárky ich trochu potrápili. Večer sme sa kvôli komfortu a terminológii rozdelili do skupiniek podľa národností. Každá mala prideleného svojho slovenského inštruktora a pustili sme sa do nácviku zlaňovania podľa našej metodiky.

Posledný deň sme si pre deti pripravili niekoľko stanovíšť a tak okrem lezenia prebiehalo aj zlaňovanie pod dohľadom inštruktorov, vysoká hojdačka a lanovka lesom. Večer sa už všetci tešili na záverečný ohník s opekačkou.

Sobotné ráno sme začali vyhodnocovaním. Kategórie sme poňali trochu kreatívne a okrem lezeckých úspechov v najväčšom počte vylezených ciest či najvyššej vylezenej obtiažnosti sme mali aj kategóriu najviac nazbieraných AF, najdlhší pád, najzábavnejší výlez, najhrdinskejšie zvládnutie zranenia (čo bola našťastie len poškriabaná noha!) či výlez najdlhšej tradičnej cesty po vlastnom istení štýlom top rope :D Deti za týždeň vyliezli vyše 650 ciest! Potom nasledovalo už len balenie a lúčenie sa, keďže cesta domov pre niektorých znamenala celý deň strávený v aute + povinnú zastávku na covid testovanie. Maďari, ktorí to však mali relatívne blízko, zostali ešte poliezť aj v sobotu.

Som veľmi rada, že sa nám takáto medzinárodná akcia aj v tejto neľahkej pandemickej situácii podarila a všetci prišli aj odišli zdraví. Ďakujem všetkým za ich účasť a inštruktorom za prípravu a bezproblémový chod. Pevne verím, že budúci rok sa zopakuje podobne skvelá akcia v Slovinsku a nám sa podarí sa opäť stretnúť.

Za organizátora Jana Oravcová
Vlado Linek © 1999 - 2024  30928400