oddiely    tábory    sústredenia    diskusia    dokumenty  
 komisia mládeže  Odhlásiť    Utorok 16.07.2024  
 Deti pod Slnečnými skalami
23.08.2022 13:00 | 1088x |
  

Členovia z HK JAMES Šarpoš Žilina sme zorganizovali detský lezecký tábor v lezeckej oblasti Porúbka v dňoch od 14.-17. 7.2022. Zúčastnilo sa ho 18 detí zo Žilinského a Trenčianského kraja. Všetky deti aj tie najmenšie mali už nejakú lezeckú skúsenosť, aspoň z umelej steny.

 
Spoločné foto pod "Opilcovou skalou". / Príprava na lezenie.

Spoločné foto pod "Opilcovou skalou". / Príprava na lezenie.Počasie sme mali ako na objednávku. Prvú noc sme síce zažili poriadnu búrku, ale ostatné dni sa ochladilo a po neznesiteľných horúčavách bolo veľmi príjemne.
Program tábora bol zameraný hlavne na lezecké aktivity. Staršie a skúsené deti si upevnili lezecké zručnosti, mladšie deti sa učili prúsikovať, naviazať sa na lano osmičkovým uzlom a používať Smart istítko. Okrem lezenia tým, že sme stanovali ,deti si museli upratať v stane, vedieť  sa postarať o svoje veci, umyť  riady, pripraviť si veci na lezenie, pripraviť drevo na táborak a opekanie, pomáhať pri príprave jedla, vlastne všetko, čo súvisí so životom v prírode. Samozrejme, že to zvládli na jednotku.
Piatkové popoludnie boli deti rozdelené do dvoch skupín. Kým mladšie deti prúsikovali, staršie sa zúčastnili ukážky  záchrany a spúšťania zraneného lezca pod vedením "odborníka" Juraja Čaplického, ktorý je inštruktorom skalného lezenia.

 
Pri Porúbskom komíne. / Prúsikovanie v tábore.

Na tábore nechýbali ani tvorivé dielne, tentokrát si deti z pestrofarebných tenkých repšnúr vyrobili náramky, kľúčenky a rôzne iné darčeky.
V sobotu večer sa deti nevedeli dočkať, kedy sa zotmie. Inštruktori pre nich pripravili veľmi zaujímavú a zložitú nočnú hru spojenú s hľadaním pokladu. Deti boli rozdelené do štyroch skupín. Pri plnení rôznych úloh a hľadaní kúskov mapy si vedúci skupín vyskúšali aj nočne lezenie na skalách s čelovkou. Poslednou úlohou bolo zvesiť poklad zo stromu, ktorý sa nachádzal na strome na druhom brehu Rajčianky. Museli sa k nemu dostať po pripravenom lane s kladkou. Aj tuto úlohu po porade “starešinov” zvládli bravúrne.
Počas celého tábora staršie deti “preliezli” takmer všetky Porubské skaly od Horných slnečných až k Porúbskemu komínu. Mladšie si užívali lezenie na Lietačkách a Porúbskom komíne.
Nedeľa sa niesla v duchu pretekov, varenia gulášu  manžel mi Cagáňovcami,  poobede vyhodnotením pretekov a odovzdávaním cien, ktoré si  všetci zaslúžili.
Na záver chcem poďakovať všetkým inštruktorom Jurajovi Čaplickému, Rebeke Gabčíkovej, Monike Kavčiakovej, Matúšovi Mikolajovi, Paťke a Kubovi Rafajdusovcom za celý priebeh tábora, ktorý nemal chybu. Poďakovanie a spokojnosť rodičov a detí je našou najväčšou odmenou.

Anna Čaplická

 
Hry v tábore. / Marko Kavec nesie "poklad" pre všetkých.


Vlado Linek © 1999 - 2024  30928350