oddiely    tábory    sústredenia    diskusia    dokumenty  
 komisia mládeže  Odhlásiť    Sobota 31.07.2021  
 Veľkonočný Fontáč bol plný prekvapení
30.03.2016 08:00 | 8159x |
  

Palo: S Robom sme sa vybrali hneď na prvý tohtoročný Climibing Bus s Tomasom do Fontainebleau. Ja som už Fontáčovské boulder trochu poznal, no Robo bol minulý rok prvýkrát a už vtedy ho zaskočil svojou inakosťou. Tento rok sme už preto vedeli, čo nás čaká. Po odtrénovanej zime prišla jar a s ňou aj prvé tohtoročné podmienky vo Fontáči. Predpoveď bola super, celý týždeň 10-15˚, sucho, jemne pod mrakom. Avšak nakoniec sme liezli dokopy 6 dní s jediným restom v predposledný deň, takže naša koža a svali to riadne pociťovala. Našim spoločným cieľom bolo naliezť čo najviac bouldrov v obtiažnosti od 7a až po 7c, prípadne aj vyššie.  Vedeli sme že vďaka dobrému počasiu by sme mohli liezť každý deň a tým pádom ťažšie a dlhodobejšie projekty neboli veľmi reálne.  
Liezlo sa mi o veľa lepšie ako minulý rok. Naposledy sa mi podarilo vyliezť 7b, no tento rok som prišiel v doteraz najlepšej forme. Maximum som posunul na 7c dvomi bouldrami (l’Homme Volant a Dosage), flash som si posunul  v le Flipper (7a+). Vyliezol som dokopy 14 bouldrov nad 7a z toho dve 7c a veľa bouldrov v šiestom stupni. Veľa bouldrov ktoré išli Robovi na prvý pokus, sa mi nedarilo flashovať, pretože morpho statické kroky po oblinách, ktoré Robo prečiahol, som skákať nevedel... Naopak, on s jeho výškou, občas nevedel poskladať do kratších krokov v platni po mikrolištách.
Do budúcna mi ostalo zopár projektov, ktoré ma zaskočili. Najviac ma potešilo a prekvapilo, že som sa vedel dobre hýbať v nízkom bouldri Neverland 8a, ktorý sa začínal pod stropom na čašníka a po oblých lištách s pätou sa preliezal cez hranu. Podarilo sa mi ho skrokovať  a dávam si ho ako jasný cieľ na ďalší výjazd. Ďalej mi ostal rozlezený La Baleine ktorý som tento výjazd skúšal až posledný deň. Zodratá kože mi ale ani po reste nedala na oblinách šancu a boulder ostáva na ďalší výjazd.


Palo, La Baleine 7C+ pokus. Foto: Climbing Bus.

Robo: Na rozdiel od Pala som  v zime kvôli zraneniu prstu veľmi netrénoval, a  preto som prišiel v horšej forme ako minulý rok. Výjazd prebiehal lepšie než som čakal. Zistil som že ťažké bouldre vo Fontáči nie sú iba otázkou hrubej sily. Aj keď som kvôli zraneniu veľa lištových bouldrov nemohol liezť, našlo sa veľa leziteľných bouldrov po oblinách. Tretí lezecký deň som vyliezol l’Homme Volant (7c) a flashol Yogi (7b), čím som v podstate splnil ambície. Skoky a bouldre do 7b ma púšťali celkom rýchlo. Môj highlight výjazdu prišiel až posledný lezecký deň keď sme v  podvečer išli pozrieť Rocher Canon. Ostatní sa hneď pustili do silovej medvedice La Baleine (7c+). Po krátkom rozleze som sa k nim pridal, aj keď som už dral posledné mikrometre svojej kože. Za päť minút dvanásť som to vyliezol, v posledných chytoch už ostávali stopy mojej krvi.
Fontáč plánujem určite navštíviť aj v budúcnosti. Musím popracovať na maximálke a najbližšie sa opriem do dákeho 8áčka. Možno Tyger a drak alebo Neverland...

Pavel Kratochvíl & Robo Luby – členovia reprezentácie SHS JAMES


Robo, Yogi 7B flash.

Komentár od Tomasa Greksáka: Chalani tento výjazd drtili parádne. U Roba bolo vidno už minulý rok, že jeho výške a proporciám Fonáč sedí dokonale a teraz aj napriek tomu, že má dlhodobo zranený prst vedel rýchlo preliezať miestne klasiky a prelezom La Baleine posledný deň len potvrdil, že keď bude 100% fit tak má pre neho zmysel oprieť sa aj do fontáčovských osmičiek. Na druhej strane Palino je na Font pomerne nízky a je vidno, že mnohé aj ľahšie klasiky musí vymyslieť úplne inak ako ostatní a je to pre neho citeľne ťažšie. Toto bola už jeho 3 návšteva francúzskeho piesku so mnou a tak som mal možnosť pozorovať jeho pomerne dramatický posun rovno z prvej rady. Každý rok sa posunul o celý stupeň, čo vo Fontainebleau nie je vôbec ľahké a keby sa tento výjazd zakusol do Neverlandu, tak by mal veľkú šancu ho aj vyliezť. Fontáč poskytuje dokonalú vysokú školu lezeckého pohybu a tak som rád, že chalanov chytil za srdce a prsty a že sa tam vracajú a vnímajú lekcie, pri ktorých si vylámu zuby na ľahkých bouldroch, ale aj úspechy s pokorou. Už sa teším ako sa spolu oprieme do nejakého poriadneho 8áčka pri ďalšej spoločnej návšteve.

Vlado Linek © 1999 - 2021  28772588