vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
 index  Odhlásiť    Piatok 26.04.2024
 Bokami Západných Tatier 2014
29.03.2014 14:00 | 10531x |
21 - 23. 3. 2014

Celkovo zvíťazili Milan Madaj s Milanom Pisarčíkom pred dvojicou Lukáš Trizna s Radoslavom Grohom a Matúšom Dankom s Jozefom Hlavčom. U žien zvíťazili Poľky Anna Figura a Anna Tybor, druhé skončili Simona Triznová, Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team) a tretie sestry Zuzana a Tatiana Malachovské. Vo veteránskej kategórii boli na prvom mieste opäť Zdeněk Kříž a Petr Novák. U zmiešaných dvojíc boli prví, tak ako v prvej etape Julia Wajda a Jan Myśliński.

Víťaz Milan Madaj. / Z pretekov.

1. etapa
V prvý jarný deň, aj vďaka SHS JAMES sa na štart 7. ročníka pretekov „Bokami Západných Tatier“ postavilo 124 pretekárov zo 4 krajín, Slovenska, Poľska, Česka a Nemecka. Za krásneho, slnečného a veterného počasia prekonali 3 výšlapy s celkovým prevýšením 1940 m a dĺžkou 15,8 km. O prvé miesto v kategórii mužov sa pobili dve dvojice a rozdiel ich časov bol v cieli iba 20 sekúnd. Prvej dvojici Lukáš Trizna (James Bobrovec) a Radoslav Groh (Lusti skialp) namerali v cieli čas 2:01:00. Druhá skončila dvojica Jozef Hlavčo (Skialp Bobrovec Dynafit) s Matúšom Dankom (Skialp Bobrovec Ski Trab). Tretí s odstupom 1 minúty a 55 sekúnd skončili Milan Madaj (James Bobrovec) s Milanom Pisarčíkom (James Dolný Kubín). V kategórii žien boli prvé Poľky Anna Figura a Anna Tybor (obe KW Zakopane), druhé skončili Simona Triznová (Skialp Bobrovec Ski Trab) a Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team) a tretia skončila dvojica Barbora Volajová a Miša Danková (obe Skialp Bobrovec Ski Trab). Vo veteránskej kategórii  na prvom mieste skončili Zdeněk Kříž a Petr Novák. U zmiešaných dvojíc boli prví Julia Wajda a Jan Myśliński.

2. etapa
Na štart druhej etapy sa museli športovci presunúť pešo v teniskách, pretože cesta na Žiarsku chatu je takmer úplne roztopená. Ostrý štart bol cca 300 m pred Žiarskou chatou vo výške približne 1300 m. Etapa prebiehala popri Žiarskej chate a pokračovala cez Žiarske sedlo na Plačlivô. Nasledoval zostup po hrebeni na Nohavicu, odkiaľ viedol prvý zjazd na Terasu, potom nasledoval výstup do Smutného sedla a prechod technickým hrebeňom Troch kôp miestami zaistený fixami. Z Hrubej kopy nasledoval zostup do Lúčneho sedla a lyžovačka do cieľa. Celkové prevýšenie etapy bolo 1560 (+ 300 m) s dĺžkou 11,9 (+ 5 km). Druhá etapa priniesla zmenu na prvých troch priečkach. Triumfovala skúsená dvojica Milan Madaj (James Bobrovec) s Milanom Pisarčíkom (James Dolný Kubín) tesne pred Lukášom Triznom (James Bobrovec) s Radoslavom Grohom (Lusti skialp). Tretia skončila dvojica Jozef Hlavčo (Skialp Bobrovec Dynafit) s Matúšom Dankom (Skialp Bobrovec Ski Trab). V ženskej kategórii zvíťazili opäť Poľky Anna Figura a Anna Tybor (obe KW Zakopane), druhé skončili Simona Triznová (Skialp Bobrovec Ski Trab) a Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team). Na treťom mieste nastala zmena a na bronzovú priečku sa dostali Zuzana Malachovská a Tatiana Malachovská (HK Vabec). Vo veteránskej kategórii na prvom mieste skončili opäť Zdeněk Kříž a Petr Novák. U zmiešaných dvojíc boli prví, tak ako v prvej etape Julia Wajda a Jan Myśliński.

3. etapa
Tretia etapa dostala prívlastok kráľovská a pretekári museli prekonať 5 výšlapov s celkovým prevýšením 2050 m v náročnom veternom a zamračenom počasí. Štart etapy bol rovnaký ako v druhej etape. Najnáročnejšou technickou pasážou bol zostup z Banikovskej ihly, kde museli skialpinisti použiť fixné laná. Potom pokračovali cez Spálenú na Salatín a cieľ bol nad zjazdovkou na Zverovke. V tretej etape vyhrali skúsení Milan Madaj (James Bobrovec) s Milanom Pisarčíkom (James Dolný Kubín) pred dvojicou Jozef Hlavčo (Skialp Bobrovec Dynafit), Matúš Danko (Skialp Bobrovec Ski Trab) a Lukášom Triznom (James Bobrovec) s Radoslavom Grohom (Lusti skialp). Tieto tri tímy mali pred ďalšími dvojicami značný náskok. V ženskej kategórii zvíťazili opäť Poľky Anna Figura a Anna Tybor (KW Zakopane), druhé skončili Triznová (Skialp Bobrovec Ski Trab) a Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team). Na treťom mieste nastala zmena a na bronzovú priečku sa dostali Zuzana Malachovská a Tatiana Malachovská (HK Vabec). Vo veteránskej kategórii na prvom mieste skončili Zdeněk Kříž a Petr Novák. U zmiešaných dvojíc boli prví, tak ako v prvej etape Julia Wajda a Jan Myśliński.

Z pretekov. / Víťazi mužskej kategórie.

Galéria FB

Už po siedmykrát sa sa stretnú skialpinisti v Západných Tatrách aby si porovnali sily v náročných pretekoch s medzinárodnou účasťou. Najväčšie skialpinistické podujatie, ktoré nemá obdobu v strednej Európe, organizujú tri silné skialpinisticko - horolezecké kluby z rôznych strán Západných Tatier (Skialpinistický klub Žiarska dolina, Horolezecký oddiel JAMES Bobrovec a TJ Roháče - Zuberec).

Skialpinistické preteky „Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc, pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Pretekári absolvujú každý deň náročnú trať s prevýšením okolo 2200 m a dĺžkou cca 20 km. Stúpajú väčšinou na skialpinistických pásoch, ale aj pešo s mačkami na nohách a horolezeckým cepínom v ruke. Výnimkou nebudú ťažké výšľapy s prvkami lezenia na skale či krátke zlanenie. Zjazdy budú v náročnom teréne, často v žľaboch so sklonom okolo 40 stupňov. Exponované úseky budú zabezpečené fixnými lanami. O celý priebeh podujatia sa bude starať okolo 100 organizátorov.

Aktuálna zimná sezóna skialpinistom veľmi nepraje, ale vo vyšších polohách sú snehové podmienky priemerné. Ak sa nič nepredvídateľné nestane preteky sa uskutočnia a etapy budú pripravené podľa aktuálnych snehových podmienok.

Nové informácie o tohtoročných pretekoch budú pribúdať na oficiálnej stránke www.skialpfest.sk a na facebooku https://www.facebook.com/BokamiZT, kde ako ochutnávku budeme postupne prinášať fotky a videá z predošlých ročníkov Bokov a ich predchodcov Skialpfestu a Rallye Červenec.