vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Štvrtok 01.12.2022  
 Tatarkova cesta zlyžovaná
26.03.2012 22:35 | 17801x |
  

V sobotu 17. 3. 2012 sme s bráchom Rasťom vyliezli a následne zlyžovali Tatarkovu cestu v JZ stene Kežmarského štítu. V stene boli podľa očakávania veľmi dobré snehové podmienky, vďaka čomu sa nám podarilo celú líniu zlyžovať kontinuálne na lyžiach (vrátane napriamujúceho žliabku do Cmitera a spodného prahu Cmitera).


Kežmarský štít, JZ stena, zlyžovanie Tatarkovej cesty direkt variantom do Cmitera.

Podľa dostupných informácií ide pravdepodobne o prvý kontinuálny zjazd tejto nádhernej lajny z vrcholu Kežmarského štítu cez Cmiter do Skalnatej doliny, keďže pri predchádzajúcich pokusoch boli niektoré úseky zjazdu zliezané alebo zlanované. Ako kľúčové hodnotíme práve vystihnutie správneho momentu, kedy relatívne bezpečné podmienky umožňujú kontinuálne zlyžovať celú líniu z vrcholu až nadol do doliny  bez nutnosti odopínania lyží. Nám sa takýto deň podarilo po niekoľkých rokoch trpezlivého
čakania vystihnúť v sobotu 17. marca, čím sme svoje životy obohatili o ďalší zo splnených snov. V nedeľu sme si boli za odmenu v super podmienkach zlyžovať Kolový štít do Malej Zmrzlej doliny.

Viac informácií o histórii Tatarkovej cesty v JZ stene Kežmarského štítu prinesieme v časopise Horolezec. Detailný zákres zjazdu a ďalšie fotky nájdete na webstránke climber.skialpfest.sk

Miro Peťo (HK Jasná, SHS JAMES, materiálna podpora: www.sportrysy.sk, Icebreaker, K2)
Rasťo Peťo (HK Jasná, SHS JAMES)

  
Výstup Tatarkovou cestou. / Zjazd začína horným žľabom, ktorý postupne naberá sklon a expozíciu. / Zoskok z rampy do spodného žliabku.
  
V sedielku na začiatku rampy v strednej časti. / Rasťo na šikmej rampe spajajúcej horný a dolný žľab.
 
Dobré podmienky nám umožnili napriamiť líniu Tatarkovej cesty náročným spodným žliabkom. / Ani spodný prah Cmitera nie je zadarmo.
Vlado Linek © 1999 - 2022  30021026