vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Štvrtok 01.12.2022  
 BOKAMI Západných Tatier 2012 - výsledky + videá
28.03.2012 08:00 | 14486x |
23. - 25. 3. 2012  

Štart prvej etapy bol v Bobroveckej vápenici za slnečného počasia. Štartu sa zúčastnilo 124 pretekárov. Tímové pretky postavilo na štart 62 dvojíc. Trať viedla na masív Ráztoky a Príslopu a tažkým lyžovaním sa pretekári dostali do Baníkovskeho kotla. Nasledoval výšlap na pešo do sedielka Hrubej kopy a nasledným zlyžovanim do cieľa na Žiarskej chate. Prametre trate: dĺžka trate 19800 metrov s prevýšením 2130 metrov. Počasie: polojasno 8 stupňov C /1500 m/.

 
ďalšie fotky  video1  video2

Štart druhej etapy bol opäť za krásneho slnečného počasia v ustí Žiarskej doliny. Táto etapa bolo náročnejsia oproti prvej. Etapa mala dĺžku 22 400 metrov s prevýšenim 2400. Pretekári po štarte pokračovali žľabom Lučivník na hrebeň Ráztoky. Odtiaľ zlyžovali pod Žiarsku chatu. Pokračovali výšlapom do Smutného sedla. Odtiaľ museli prekonať hrebeň Troch kôp za pomoci technických horolezeckých pomôcok. Nasledovalo zlyožovanie z Hrubej kopy do Baníkovskeho kotla a nasledným výstupom na mačkách po zabezpečených fixoch žľabom Ypsilom na vrchol Baníkova (2178). Nasledov zjazd dole zo sedla Baníkova na heliport kde bol cieľ. 

III. etapa. Po dvoch etapách mali toho všetci pretekári plné zuby (s úsmevom na perách). Tretí deň ich čakala etapa s prevýšením 2100 m. Štart bol  v údolí lyžiarskeho strediska Zverovka - Spálená. Výšľap na predný Salatín severnou stranou v pomerne tvrdom snehu bol prvý až na vrchol Salatína vo výške 2 047m. Zlyžovaním späť na vrcholovú stanicu lanovky, pokračovali na hrebeň Brestovej - cez sedlo Parichvost - výšľapom a následným zjazdom cez Grapy Bobroveckou dolinu na Poľanu a posledným výšľapom pretekov na Sivý vrch. Tu ich čakal len zjazd po vrstevnici popod Ostrý vrch na chatu pod Náružím v Červenci. Celkovými víťazmi pretekov Bokami Západných Tartier sa stali Milan Madaj /James Bobrovec/ a Jozef Hlavčo /Skialp Bobrovec SKI TRAB TEAM/. Pre zaujímavosť : Počas 3 dní pretekári absolvovali etapy s dĺžkou 61,5 km a prevýšením 6 630 m. Ten kto si to uvedomí, musí uznať, že každý z pretekárov bol víťaz sám nad sebou.

konečné výsledky


Výsledky 2. dňa
výsledky

Výsledky 1. dňa
muži
ženy 
zmiešené dvojice
veteráni

Na konci marca už po piatykrát Západné Tatry privítajú skialpinistickú špičku nie len zo Slovenska, ale aj z Čiech a Poľskej republiky. Trojdňové preteky „Bokami Západných Tatier“ začínajú 23. marca.

Po úspešných štyroch ročníkoch sa tento rok prihlásil takmer dvojnásobný počet pretekárov. Organizátori očakávajú viac ako 100 skialpinistov odhodlaných zvládnuť najnáročnejšie preteky tohto typu na Slovensku. Podobnú atmosféru pretekov možno zažiť už iba na Pierra Mente vo Francúzsku.
Skialpinistické preteky „Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. „Pretekári absolvujú každý deň náročnú trať s prevýšením okolo 2200 metrov. Stúpajú väčšinou na skialpinistických pásoch, ale aj pešo s mačkami na nohách,“ informuje Miša Jankyová, organizátorka podujatia. Výnimkou nebudú ťažké výšľapy s prvkami lezenia na skale či krátke zlaňenie. Zjazdy budú v náročnom teréne, často v žľaboch so sklonom okolo 40 stupňov.
Úvodný štartovací výstrel odznie v Bobroveckej doline a pošle dvojice do úbočí a končiarov Žiarskej doliny v Západných Tatrách. Druhá etapa odštartuje športovcov z ústia Žiarskej doliny s cieľom na Oravskej strane, na Zverovke. Tretia, záverečná etapa, prevedie pretekárov z Oravy na severnej strane Roháčskej časti Západných Tatier s cieľom na chate v Červenci.

0. ročník : 36 pretekárov (Krásne počasie, výborné snehové podmienky)
1. ročník : 46 pretekárov (Pád 100‐ročnej lavíny a pretrvávajúce lavínové nebezpečenstvo)
2. ročník : 52 pretekárov (Mimoriadne slabé snehové podmienky)
3. ročník : 66 pretekárov (Slabé snehové podmienky)
4. ročník: 140 prihlásených pretekárov (20. 3. 2012)

Video z minulého ročníka od pána Kirdaja.
Vlado Linek © 1999 - 2022  30021006