vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo   
grivel
sirjoseph
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Utorok 24.05.2022  
 BOKAMI Západných Tatier 2011 - videá + výsledky
07.04.2011 12:00 | 13700x |
1. - 3. 4. 2011  

 „Plesk“, až sa zaprášilo z pukanice 4- metrového biča. Tak ako po stáročia naši predkovia vyháňali statok na pašu do „bokov“, tak aj prvý aprílový víkend pleskot biča odštartoval 4. ročník skialpinistických pretekov „Bokami“ Západných Tatier.

Tento rok si trať tohto preteku trúflo absolvovať zatiaľ rekordných 66 pretekárov z 3 krajín, vrátane 9 žien. Počet pretekárov každoročne pravidlene stúpa o 3-5 dvojíc bez ohľadu na počasie. V piatok ráno sa vyštartovalo za daždivého počasia  od autobusovej otočky v ústí Žiarskej doliny. Po snehu ani chýru, ani slychu. Pohľad na toľko pretekárov s lyžami na chrbtoch po členky v blate bol naozaj hodný aktuálneho dátumu – 1. apríla.  Až po pásmo kosodreviny sa išlo napešo. Odtiaľ už na lyžiach na Ráztoku (1948 m), cez Jalovecké sedlo na Príslop (2142 m). Odtiaľ sa lyžovalo strmím Kubovým žľabom po fixe (lane) až na Terasu nad Žiarskou chatou (1600 m). Pre orientáciu prvej dvojci tých 1500 výškových metrov trvalo 1h 30min. Druhý deň, už za lepšieho počasia, sa išlo zo Žiarskej chaty do Smutného sedla, ďalej hrebeňom na mačkách až na Prvú kopu, nasledoval zjazd na spomínanú Terasu, potom výšľap na Hrubú kopu (2166 m), opať zjazd na Terasu, výšľap na Baníkovskú ihlu (2100 m) na mačkách, zjazd do Baníkovského kotla a výšľap Ypsilonom (čakan + mačky) na Baníkov (2178 m) cez zaistené fixy. Zjazd na lyžiach bol cez Baníkovské sedlo dole na Oravu. Túto sobotňajšiu etapu s prevýšením 2100 m, ktorá by smrteľníkovi trvala 2 dni, prvá dvojica absolvovala za 2h 35min. V nedeľu išla trať z Oravy cez Baníkovské sedlo, Spálenú a Baníkov spať do našej doliny a nebola o nič menej náročná. Tretí deň už všetci cítili v nohách. Vyhral každý, kto prišiel do cieľa. "Krásne prostredie (veď skúsil by sa niekto sťažovať) a kvalitne pripravený pretek, určite prídeme aj o rok", tak znelo z úst všetkých pretekárov.  

Ďakujeme za možnosť prejsť aj po našej urbárskej pôde, ako aj za podporu zo strany obce Žiar, Smrečany, Bobrovec, Zuberec (už každý vie akou mierou pomohol a aké sú jeho možnosti podporiť prezentáciu obce na športovom podujatí takéhoto rozsahu), ďakujeme sponzorom, horskej službe, Západným Tatrám, že nás prijali a ..., prepáčte, určite na niekoho dôležitého zabudnem a hlavne vďaka „tomu hore“, že sa nikomu nič zlé nestalo. Pretekári, organizátori aj diváci sa tešia na ďalší ročník.

Michal Honko, foto: Pavol Gavlák


V dňoch 1. - 3. 4. 2011 sa uskutočnili skialpinistické preteky BOKAMI Západných Tatier 2011. Sú to trojdňové preteky dvojíc pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES.
Prvého apríla sa na štart 4. ročníka skialpinistických pretekov "Bokami" Západných Tatier postavilo 33 dvojíc z troch krajín. Dážď na štarte vystriedalo ideálne počasie počas ďalších dvoch dní. Celkovo tri dni strávené v Západných Tatrách boli pre účastníkov sprevádzané aj večerným premietaním. V mužoch zvíťazila dvojica Milan Madaj a Milan Pisarčík.

Michal Danko

Výsledky
poradie mužov
poradie žien
poradie veteránov
poradie zmiešaných dvojíc

ďalšie video z Bokami

Video z 1. etapy od Maroša Rusinu


V dňoch 1. - 3. 4. 2011 sa uskutočnia skialpinistické preteky BOKAMI Západných Tatier 2011. Sú to trojdňové preteky dvojíc pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

propozície

Profil 1. etapy


Profil 2. etapy


Profil 3. etapy
Vlado Linek © 1999 - 2022  29590153