vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Štvrtok 01.12.2022  
 Bokami ZRUŠENÉ
03.03.2021 14:00 | 1082x |
  

BOKAMI je podujatie, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu skialpinistických pretekov v Západných Tatrách siahajúcu do začiatku 90. rokov. Sú jedinými viacdňovými a zároveň najnáročnejšími skialpinistickými pretekmi v strednej Európe a získali si renomé i rešpekt v širšom Európskom kontexte. Od prvého ročníka (2008) sú tieto preteky spojené s číslom tri – organizujú ich tri skialpinisticko-horolezecké kluby v troch dolinách a pretekári absolvujú tri etapy počas troch dní, počas ktorých absolvujú približne 60 km a okolo 6000 výškových metrov prevýšenia.

2020

Po dvanástich rokoch organizovania trojdňových pretekov Bokami Západných Tatier sme už v minulom roku 2020 museli tieto jedinečné preteky zrušiť nie našou lenivosťou ale na príkaz vlády SR, kvôli pandémii Covid-19. Vtedy sme mali všetko pripravené a mohli to byť opäť o niečo lepšie Boky. Bohužiaľ registrácia bola spustená už v decembri, nasledoval výber pretekárov a následne dokončenie registrácie bolo podmienené platbou štartovného. Ubytovacie zariadenia pre pretekárov a organizátorov boli zabezpečené dopredu. Nakoniec po zrušení preteku sme sa rozhodli vrátiť štartovné všetkým pretekárom, aby sme nejak prežili, aby sme mohli zaplatiť náklady spojené s organizáciou, museli sme stiahnuť každému pretekárovi približne 10 % zo štartovného. Zrušené preteky nám dali priestor na vynovenie webu a ďalšie zmeny v organizácii. Mysleli sme, že o rok prídeme silnejší a Boky budú ešte lepšie...

2021

Už v septembri sme sa rozhodli, že pre stále prebiehajúcu pandémiu zrušíme ubytovanie, stravu a dúfali sme, že sa to všetko uvoľní. Tým pádom sme nemuseli vyberať štartovné od pretekárov dopredu a nechali sme si priestor do februára 2021 (mesiac a pol pred pretekmi) ako sa situácia vyvinie. Neustále sme sledovali vývoj pandemickej situácie a uvažovali ako napriek tomu preteky uskutočniť. Časom sme už vedeli, že 3-dňové preteky v týchto podmienkach nedokážeme pripraviť (vzhľadom na zdravie a bezpečnosť nielen pretekárov ale aj organizátorov). Začali sme uvažovať nad jednodňovými pretekmi. Postupné signály nám z viacerých strán nám ukazovali, že čím bližšie k dátumu pretekov tým to bude zložitejšie. Takisto hrozilo, že nebudeme mať kvôli pandémii ani zabezpečenie Horskej záchrannej služby. Takisto účasť zahraničných pretekárov by bola takmer obmedzená. Medzitým sme začali pracovať na Bokami Segmentoch – skialpinistické virtuálne individuálne „tréningové preteky“ pre pretekárov, verejnosť a fanúšikov. Zo zúčastnených vylosujeme výhercov vecných cien. Podmienkou je aby záujemcovia o Bokami segmenty mali nainštalovanú aplikáciu STRAVA, stali sa členmi Clubu Bokami Západných Tatier a prešli Bokami Segmenty.Nakoniec sme sa v organizačnom výbore jednohlasne zhodli o zrušení pretekov, spustili sme novú web stránku a vydali sme nasledovné stanovisko:

Milí naši pretekári i fanúšikovia,
zvažovali sme naozaj veľa možností ako aj napriek pandemickej situácii zorganizovať preteky Bokami Západných Tatier 2021, avšak ako najbezpečnejšiu a najsprávnejšiu cestu vidíme aj tento rok, žiaľ, preteky zrušiť. Aby sme ale zostali v kontakte, aby pretekári mohli medzi sebou aspoň virtuálne posúperiť a aby si aj fanúšikovia mohli porovnať časy s najlepšími, pripravili sme pre vás všetkých Bokami Segmenty. Už čoskoro vám postupne priblížime segmenty pripravené v aplikácii Strava, ktorých časti by mali byť príbuzné plánovaným etapám. Už teraz môžeme prezradiť, že najlepších vyhodnotíme a vylosujeme aj viacerých zúčastnených, ktorí dostanú zaujímavé vecné ceny :) Sledujte naše sociálne siete a vynovenú stránku www.bokami.sk.
Ďakujeme za vašu priazeň a prajeme pekné dni v horách.
Bokami Organizátori

Samozrejme, hneď po zrušení pretekov sme začali usilovne pracovať na Bokami Segmentoch, ktoré vyhodnotíme 15.4.2021 na konci skialpinistickej sezóny. Popri tom už pracujeme na budúcom ročníku 2022 a tiež nám vzniká priestor na zlepšenie organizácie pretekov. Dúfam, že do budúcich pretekov celá pandémia pominie a nám sa podarí zorganizovať nezabudnuteľné podujatie. Na záver môžem len konštatovať, že sme sa opäť niečo nové naučili, z niečoho sme sa poučili a možno trochu oddýchli, preto o rok budeme o niečo silnejší.

Michal Danko za tím BOKAMI Západných Tatier
Sledujte náš web a sociálne sieteVlado Linek © 1999 - 2022  30021106