vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Štvrtok 01.12.2022  
 11. ročník, BOKAMI Západných Tatier, skialpinistické preteky
04.04.2018 07:00 | 6398x |
22. – 24. 3. 2018  

„Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Tento rokto bol už 11. ročník podujatia, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu skialpinistických pretekov v Západných Tatrách siahajúcu do začiatku 90. rokov. Bokami ZT sú jediným viacdňovým a zároveň najnáročnejším skialpinistickým pretekom v strednej Európe a získali si renomé v širšom Európskom kontexte. Tento rok sa pretekov zúčastnilo 198 pretekárov z 11 krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko, Bulharsko, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Nórsko, Rumunsko, Veľká Británia).

Pre tento ročník si organizátori pripravili zmeny v organizácií podujatia. Posunuli prezentáciu na stredu večer a štart pretekov na štvrtok, pričom ostali 3 náročné etapy so záverečným ceremoniálom v sobotu a novinkou bolo aj ukončenie podujatia v sobotu večer na „afterparty“. Centrum pretekov sa odohrávalo tento rok v Žiarskej doline, kde boli pretekári ubytovaní a štarty s cielmi jednotlivých etáp boli viacmenej na jednom mieste (po minulé roky sa prechádzalo z jednej doliny do druhej a pretekári mali zo sebou len minimum vecí a náhradného materiálu). Organizátori si od toho sľubovali jednoduchšiu organizáciu podujatia a väčší komfort pretekárov.

 
Bokami 2018. / V pozadí Baníkov.

Prvá etapa bola plánovaná so štartom v Žiarskej doline ale prevažná časť etapy sa mala odohrávať na Oravskej strane Západných Tatier. Napokon však matka príroda rozhodla inak, na Oravu sa nešlo kvôli zlej lavínovej situácii na hrebeňoch, kadiaľ mali pretekári prechádzať. Na rad prišiel alternatívny plán a prvá trošku skrátená etapa sa odohrávala v Žiarskej doline s parametrami - I. etapa prevýšenie 1704 m, dĺžka 14,2 km.
Druhá etapa išla podľa pôvodného plánu so štartom v Bobroveckej Vápenici, kde pretekári boli prevezení autobusmi. Etapa s parametrami - II. etapa prevýšenie  2170 m, dĺžka 18,8 km bola situovaná v oblasti Červenca (Chata pod Náružím) a Sivého vrchu.
Tretia etapa kvôli prevažne zľadovatenému terénu sa musela trošku zmeniť ale tradičný prechod cez Tri kopy bol zachovaný. Štart záverečnej etapy bol podobne ako pri prvej etape v ústí Žiarskej doliny pri Medvedej štôlni. Záverečná etapa mala parametre III. etapa prevýšenie 2300 m, dĺžka 19 km.

Počasie bolo perfektné počas všetkých troch etáp, zranenie žiadne a to bol hlavný dôvod úsmevu na tvárach všetkých zúčastnených. Od pretekárov nechýbali pochvaly organizátorom a dodatky, že o rok sa vidíme opäť...
Na záverečnej afterpárty bolo Oravskou vodou pokrstené najnovšie vydanie mapy Západné Tatry – Roháče, ktoré sprevádzalo hudobné vystúpenie v podaní Dušana Triznu (Čega) a jeho syna.

 
Rakúski pretekári. / Víťazi s pohárom JAMES.


výsledky 1. etapa
výsledky 2. etapa
výsledky 3. etapa
výsledky absolútne poradie
výsledky po kategóriách

Program pretekov
21. 3. 2018 streda večer: registrácia v čase 17.00 - 22.00, Spojár
22. 3. 2018 - 24.3.2018 štvrtok - sobota: preteky
24. 3. 2018 sobota večer: vyhlásenie výsledkov, after párty
25. 3. 2018 nedeľa: raňajky (v cene štartovného)

www.facebook.com/BokamiZT 
www.instagram.com/bokamizapadnychtatier/ 
www.bokami.sk 

 
Vlado Linek © 1999 - 2022  30021042