Vzhľadom k masovému rozvoju používania skialpinistického výstroja na rôznych horských terénoch Slovenska, Komisia skialpinizmu SHS JAMES pristupuje k upresneniu pojmu „skialpinizmus“. Slovo Ski – alpinizmus (lyže+horolezectvo) je náležité používať tam, kde skutočne k výkonu obidvoch zložiek dochádza.
Zároveň zavádza aj na Slovensku hodnotenie túr a extrémnych zjazdov stupnicou Traynard, ktorá sa používa vo všetkých Alpských krajinách. Stupnica Traynard je plnohodnotnou stupnicou hodnotiacou horolezecké výkony s použitím lyži a je ekvivalentom stupnice obtiažnosti UIAA pre skalné lezenie. Známe rozčlenenie skialpinizmu ako celku týmto vyhlásením doplňujeme v súlade s Traynardovou stupnicou nasledovne:
A) Skialpinizmus rekreačný/ Skitouring - obtiažnosť S1; S2 – sú to terény s upravovaným povrchom a neupravované zasnežené terény so sklonom do 25°
B) Skialpinizmus horolezecko - športový – obtiažnosť S3; S4 – sú to terény s NEUPRAVOVANÝM snehovým povrchom so sklonom do 35° a do 45°. Snehové svahy sa v prípade nepriaznivých snehových podmienkach prekonávajú výstupom / zostupom na mačkách. Jedná sa o horolezeckú športovú túru s lyžami.
Horolezec – skialpinista má horolezecký výstroj: horolezecké mačky a čakan, lavínový vyhľadávač, lavínovú lopatku a sondu. Pri náročnejších túrach aj lano a zaisťovacie prostriedky.
C) Skialpinizmus extrémny – obtiažnosť S5 až S7 – skalnato – snehové terény so sklonom do 45°, do 60° a viac rôznej expozície. Jedná sa o horolezeckú extrémnu túru s lyžami.
Z uvedeného vyplýva, že je nepatričné rozprávať o skialpinizme pri výstupe a zjazde po upravených tratiach – zjazdovkách. Podobne je to aj pri jednoduchých nenáročných túrach spravidla v zalesnených úsekoch túr či jednoduchých výstupoch končiacich na chatách. Takýmto túram hodnotených obťažnosťou S1 a S2 môžeme hovoriť „Lyžiarska turistika“ alebo „Skitouring“.