vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Štvrtok 01.12.2022  
 Bokami Západných Tatier 2016
30.03.2016 09:00 | 9222x |
18. - 20. 3. 2016  

Kde začať, keď to už skončilo? Na začiatku si vždy hovoríme: počasie je dôležité, ak nám to vyjde, máme na 99 % vyhrané. Týždeň pred BOKAMI to vyzeralo presne tak a mali sme radosť...
Zima nič moc. V dolinách chýbalo tak meter snehu a čím viac sa blížil termín BOKAMI, snehu ešte ubúdalo. Pre tento rok padol variant so štartom v Zuberci, pozrieť sa k Bobrovčanom, dvakrát prespať v Žiarskej a nakoniec sa vrátiť na Oravu. Sneh v údoliach v termíne pretekov chýbal, závery dolín však boli dostatočne biele na to, aby sa nimi dalo bez problémov dostať z bodu A do bodu B. Snehová pokrývka sa stabilizovala a počasie nikoho neprekvapilo náhlym snežením, ako sa pred týmto podujatím už neraz stalo. Po zhodnotení exponovaných miest prechodov medzi dolinami si však určité pasáže vyžadovali posudok od členov Horskej záchrannej služby.
Vysoká účasť na BOKAMI vyžaduje umiestniť ciele etáp tam, kde sú dostatočné ubytovacie kapacity, no nie v každej z našich troch dolín je to ideálne. Každoročne nastáva otázka odkiaľ kam a kade. Terény vhodné na bežné skialpinistické túry sa pre zástup pretekárov stávajú nezjazdnými a nepriechodnými. To máme overené. Vybrať správne a bezpečné trasy v horskom teréne je základom celého snaženia pri príprave. A tomu je podriadené všetko ostatné.
Ako sa tabuľky prihlásených neustále rozširovali, bolo všetkým jasné, že aj ročník 2016 bude „po okraj naplnený“. A naozaj to tak bolo. Na štart pretekov sa postavilo 206 skialpinistov zo šiestich krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko, Grécko, Bulharsko) a na Zverovke bolo parádne. Slnko, sneh, perfektné počasie na celý deň. No proste radosť na tvárach organizátorov aj pretekárov. Preteky boli už tradične odštartované plieskaním biča. Päť výšľapov a päť zjazdov s dĺžkou 16 kilometrov a prevýšením 2400 metrov bolo dostatočnou zárukou pre všetkých, ktorí prišli do Západných Tatier „zabojovať“. Trasa sa niekoľkokrát prehupla aj na južnú liptovskú stranu, aby po výstupe na Baníkovskú ihlu čakal na pretekárov zjazd do Žiarskej doliny nad Terasu, kde bol cieľ prvej etapy. Z tohto miesta už pretekári išli dolu dolinou kvôli slabým snehovým podmienkam nepretekárskym tempom. Po chutnom obede a ubytovaní v ústí doliny si dopriali zaslúžený odpočinok. Večerný program sľuboval zážitok v podaní Dava Karničara, extrémneho lyžiara zo Slovinska, ktorý sa však pre chorobu nemohol zúčastniť. Hlavným programom sa tak stala premiéra filmu BOKAMI od tvorcov Ivana Mrnča a Juraja Kořínka. Film mal úspech, čoho dôkazom je aj jeho zaradenie do programu festivalu Hory a mesto 2016.
Druhá etapa sa konala čisto v regióne Žiarskej doliny. Tam však plány organizátorov už narušilo počasie, ktoré sa oproti prognóze zo začiatku týždňa zmenilo. Trate bolo treba modifikovať a Tri kopy tento rok zostali pre pretekárov zatvorené. Letmý štart v ústí doliny a až následne ostrý štart pod Žiarskou chatou spôsobil nedostatok snehu. Zvyšok etapy už s nedostatočnou snehovou pokrývkou nezápasil. Pretekári a organizátori mali v ten deň úplne iného súpera – silný vietor. Trať previedla skialpinistický pelotón po oboch stranách Žiarskej doliny s identickým cieľom ako v predchádzajúci deň, pričom absolvovali 2200 metrov prevýšenia a 12 kilometrov. O večerný program sa tentokrát postarali výborní extrémni lyžiari a lezci z Liptova Miro a Rasťo Peťovci.
Tretia etapa odhalila účastníkom hrebeň Príslopu so zjazdom do Baníkovského kotla. Organizátor zasa operatívne vypustil úsek do Lúčneho sedla a po troch výšľapoch s prevýšením 1750 metrov a sedemnástich kilometroch pustil vymrznutých pretekárov zo Smutného sedla do cieľa pod Ťatliakovou chatou.
Napriek nutným úpravám v druhej a tretej etape sa organizátorom podarilo všetkých pretekárov v zdraví dostať do cieľa. Po troch dňoch sa tak účastníci opäť vrátili na oravskú stranu. Záverečný obed a vyhodnotenie prebiehalo na kolibe Josu, kde sa o perfektnú atmosféru postarala hlavne partia z Dolného Kubína, ktorá pozbierala aj najhodnotnejšie umiestnenia.
Trate aj počasie preverili všetkých účastníkov i organizátorov a znovu sa potvrdilo, že preteká sa v horách a tri dni v Západných Tatrách nie sú prechádzkou.
Smoliarom Bokami 2016 by mohol byť Matúš Danko, ktorý sa so svojím parťákom Zdenom Longauerom pohyboval po druhej etape na úrovni stupienkov víťazov, no na konci druhej etapy ho zradilo koleno a už mu nedovolilo pokračovať. Škoda, že pred rokom mal podobnú smolu, kde jeho dvojke spadla lyža do severného žľabu Troch kôp. Prajeme mu skoré uzdravenie a veľa šťastia v ďalšom ročníku.
Bokami Západných Tatier sú trojdňové preteky dvojíc v skialpinizme pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Pripravujú ich skialpinisti a horolezci z Liptova a Oravy. Napĺňa ich to, že dokážu pre svojich kamarátov a kolegov pripraviť v horách ťažké a bezpečné podujatie, ktoré je naozaj skialpinizmom v pravom slova zmysle. Preto etapy BOKAMI nebudú nikdy ľahké, krátke a technicky nenáročné. BOKAMI boli od začiatku stavané ako náročné PRETEKY a také aj stále zostanú. Aj vďaka tomu tri dni v „troch dolinách“ sú pre všetkých nezabudnuteľné.

Horám a Bokom zdar

Za organizačný tím Bokami ZT Milan Dančík a Michal Danko

Výsledky

Muži do 40, 66 dvojíc
1. Lukáš Trizna, JAMES Bobrovec, Juraj Laštík, JAMES Dolný Kubín, 6:16:26
2. Jacek Żylka-Żebracki, Jakub Przystaš, Poľsko, 6:20:38
3. Vladimír Jambrich, Kráľova hoľa, Jakub Šiarnik, ŠK Žiarska dolina, 6:30:36

Muži nad 40, 28 dvojíc
1. Milan Pisarčík, skialpinista.sk, Milan Madaj, JAMES Bobrovec, 6:40:20
2. Roman Kuczynski, Jan Pochobradský, Česká republika, 7:21:05
3. Jozef Šupica, HZS Vrátna, Jaroslav Dudáš, JAMES Dolný Kubín, 7:53:18

Ženy, 8 dvojíc
1. Zuzana Dudášová, Ľubica Ďaďová, skialpinista.sk, 8:35:02
2. Michaela Danková, Barbora Volajová, Skialp Bobrovec Ski Trab Team, 9:07:20
3. Ivona Mihaylova, Dimitra Bika, Bulharsko, 9:44:41

Za pomoc a podporu pri organizácii podujatia ďakujeme organizátorom SK Žiarska dolina, HO James Bobrovec, TJ Roháče Zuberec a partnerom:Usporiadateľ:  SK Žiarska dolina, HO JAMES Bobrovec, TJ Roháče Zuberec.
Termín: 18.-20.3. 2016
Disciplína: Trojdňové skialpinistické preteky dvojíc.
Parametre tratí:     Prevýšenie cca 6000 m, dĺžka 60 km / 3 etapy
Štartujú:  Pretekári s platnou lekárskou prehliadkou, nie staršou ako jeden rok
Prezentácia: Podľa časového harmonogramu

Štartovné:  
- 140 EUR - cez internetovú prihlášku s ubytovaním na piatok a sobotu s upomienkovým predmetom
- 130 EUR - členovia SHS JAMES a ČHS    
- 100 EUR - bez ubytovania, stravy, s upomienkovym predmetom                                      
- 150 EUR - na mieste s ubytovaním na piatok a sobotu s upomienkovým predmetom
 
Miesto štartu I. etapy: Zverovka - Spálená

Ubytovanie:  Chatový areál Třinec, po naplnení chaty Třinec, chata Kožiar 
Zdravotné zabezpečenie:   Horská záchranná služba 
Protesty: V písomnej forme odovzdané hl. rozhodcovi do 15 minút po zverejnení výsledkov s vkladom 10 Eur
Upozornenie: Pretekári a obecenstvo sa zúčastňujú pretekov na vlastné nebezpečie
Zákon č. 544/2002 Z.z. o Horskej zachrannej službe v znení zmien a dodatkov (od 1.7.2006 zákon o Horskej službe č. 567/2005).

Ďalšie informácie získate na internetovej stránke a v Súťažnom poriadku.

Sledujte nás aj na Facebooku.
Vlado Linek © 1999 - 2022  30021024