vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 20.04.2024   english version
 Hory a mesto 2010 - výsledky filmovej súťaže
26.04.2010 08:00 | 11095x |
22. – 25. 4. 2010  

V nedeľu sme o 20:00 vyhlásili výsledky filmovej súťaže Hory a mesto 2010. Prehliadky 11. ročníka festivalu sa zúčastnilo 46 filmov z krajín USA, Kanada, Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko, Francúzsko, Brazília, Japonsko, Nový Zéland, Veľká Británia, Poľsko a Česká republika. V tomto roku sa vo filmovej prehliadke premietlo aj rekordných 14 slovenských filmov, z toho 11 súťažných. Pozrite sa, kto získal ceny. Filmárom srdečne blahoželáme.

Členmi medzinárodnej filmovej poroty boli:
Alek Lwow (PL) – poľský horolezec a himalájista, roľník a publicista 
Vladislava Plančíková (SK) – študentka Dokumentárnej tvorby na Filmovej fakulte VŠMU
Daniel Liška (SK) – filmový režisér, cestovateľ a účtovník 
Marcel Rebro (SK) – nominant Literárneho fondu, fotograf, lezec a parašutista
Pavel M. Smejkal (SK) – profesionálny fotograf a cestovateľ

Filmy boli ocenené v nasledujúcich kategóriách:
Grand Prix
Strážca divočiny (SK, 55 min, r. Erik Baláž a Robert Rajchl)
Dvaja mladí filmári sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život medveďa v Tichej doline a upozorniť tak na miznúci svet nespútanej divokej prírody.
„Filmársky kvalitný dôkaz o tom, že existuje priestor a šanca na súžitie nedotknutej tatranskej prírody a civilizácie 21. Storočia. Dokonale zvládnutý pohľad na životný cyklus zvierat v Tichej doline.“

Cena v kategórii Skala
Reel Rock
– Sám na stene (Alone on the Wall, USA, 22 min, r. Peter Mortimer)
Alex Honnold sóluje neskutočne ťažké prásky v Zione a v Yosemitoch – Midnight Buttress a Normálku severozápadnou stenou Half Dome.
„Presvedčivý portrét človeka, ktorý žije čistý život v pravde. Upozornenie poroty: Tento film vás nenaučí liezť.“

Cena v kategórii Zem
Himaláje – Chodník do neba
(Himalaya – A Path to the Sky, Francúzsko, 50 min, r. Marianne Chaud)
Príbeh 8-ročného budhistického mnícha, ktorý verí, že je reinkarnovaným starým mníchom.
„Citlivý prienik do kláštornej komunity budhistických mníchov v severozápadnej Indii.“

Cena v kategórii Voda
Prepádlovať Atlantik
(Rowing the Atlantic, USA, 24 min, r. JB Benna)
Príbeh Roz Savage, ktorá odišla z práce, nasadla na loď a prepádlovala Atlantický oceán. Sama.
„Silný ucelený príbeh rozprávajúci o sile ženy na tejto planéte, ktorá sa vrátila k pravým hodnotám v čase komercie.“

Cena v kategórii Vzduch
Vtáčí muž Karakoramu
(Birdman of the Karakoram, Veľká Británia, 65 min, r. Alun Hughes)
Legendárny paraglajder John Silvester a filmár Alun Hughes lietajú po vysokých horách v Pakistane.
„Pútavý a hlboký portrét človeka, ktorý nestratil svoju detskú schopnosť snívať a svoje sny aj uskutočniť bez toho, aby zabudol na všetky riziká spojené s lietaním.“

Cena Literárneho fondu pre najlepší slovenský film
Strážca divočiny
(SK, 55 min, r. Erik Baláž a Robert Rajchl)
Dvaja mladí filmári sa rozhodli neskreslene zdokumentovať život medveďa v Tichej doline a upozorniť tak na miznúci svet nespútanej divokej prírody.
„Filmársky kvalitný dôkaz o tom, že existuje priestor a šanca na súžitie nedotknutej tatranskej prírody a civilizácie 21. Storočia. Dokonale zvládnutý pohľad na životný cyklus zvierat v Tichej doline.“

Cena v kategórii V4
Klimatizačné zariadenie má poruchu
(SK, 38 min, r. Katarína Začková)
Širokospektrálny pohľad na tému klimatických zmien v podmienkach strednej Európy. Hlavným pozadím týchto zmien je nedostatok vody v krajine.
„Film, ktorý kladie nástojčívé otázky a ponúka riešenie globálnych problémov otepľovania a odvodňovania v kontexte stredoeurópskeho regiónu.“

Špeciálna cena poroty
Medzi nami
(Entre nós, Brazília, 15 min, r. Erick Grigorovski)
Animovaný lezecký film o otcovi, ktorý berie svoju malú dcéru liezť na ďalekú horu. Po tragickej nehode sa musí dcéra s nasadením všetkých síl o seba postarať. „Výtvarne zaujímavé a netradičné spracovanie vzťahu dcéry so svojím otcom.“
Rush Hour Dream (Nemecko, 5 min, r. Karim Jaspersen a Christian Menn)
Krátky sen o lietaní jedného úradníka cestujúceho do práce. „Krátky, metaforický a záhadný film, ktorý rozpráva najmä obrazom.“
Skratka (Shortcut, Veľká Británia, 9 min, r. Dave Brown)
Príbeh jednej cesty domov z práce popri zámkoch, cez hory a doly a moria. „Moderný film s vtipnou pointou, ktorý narúša zažité predstavy o filmoch s tematikou horských bicyklov.“

viacej na stránke Hory a mesto


Program festivalu Hory a mesto 2010 je uzavretý, festival premietne 14 slovenských filmov. Festival Hory a mesto definitívne uzavrel program. V rámci filmovej prehliadky uvedie 46 filmov, z toho 14 slovenských, čo je doposiaľ najviac slovenských filmov premietnutých v histórii festivalu. Medzi slovenskými filmami bude aj premiéra celovečerného dokumentu Strážca divočiny. Najlepší slovenský film bude ocenený cenou Literárneho fondu.

 
Sklenený vrch a Panter 8b+ od dvojice Katarína Štecáková a Michal Brun.

Najväčším lákadlom v rámci slovenských filmov bude na festivale premiéra celovečerného dokumentu Strážca divočiny.  Autentický dokument Roberta Rajchla a Erika Baláža zachytáva život medveďov v Tichej doline v Tatrách. Práca na tomto projekte trvala autorom tri roky a spolu s filmom je na trh uvedená aj kniha príbehov a fotografií Erika Baláža a Bruna D’Amicisa Posledná pevnosť.
Amatérsky filmár Vlado Dudlák tento rok prináša film Biela stráž – Aconcagua, ktorý je záznamom výstupu slovenskej výpravy na najvyšší vrch Južnej Ameriky. Film sa premietne v rámci tematického bloku SLOVENSKÍ LEZCI V HORÁCH SVETA.
Sekcia SNEH uvedie dva slovenské filmy - Stratení Nomádi Rastislava Hatiara o skialpinistickej výprave do Kirgizska, ktorá okrem športových výkonov zachytáva aj kultúru a zvyky domorodého obyvateľstva. Jasná Adrenalín 2007 je zase záznamom zo športových freeridových pretekov na Chopku. Dva slovenské filmy budú uvedené aj v sekcii VODA – Patagonia Chilena (réžia Pavel Andrassy) o splavoch divokých riek na kajakoch v Chile a film Daming the Heaven režiséra Petra Csonku. Ten má okrem vodáckeho aj environmentálny rozmer – mapuje situáciu na rieke Biely Níl v Ugande, kde sa začala stavba veľkej priehrady, ktorá má negatívny dopad na životné prostredie.
Filmárska dvojica Katarína Štecáková a Michal Brun odpremietajú na festivale dva lezecké filmy. Panter 8b+ dokumentuje prelezenie ťažkej skalnej cesty Panter jednou z najlepších slovenských lezkýň Lenkou Mičicovou. Animovaný film Sklenený vrch je o partii plastelínových postavičiek, ktorá ide na ľadolezeckú výpravu do zimnej oblasti. Film zaujal po mnohých stránkach – profesionálna animácia, humor, s ktorým zachytáva lezeckú tematiku, či spracovanie príbehu.
Film Magický Mustang, zaradený do sekcie ZEM, je záznamom z výletu slovenskej partie do himalájskej krajiny Mustang. Film vyniká svojou koncepciou a hĺbkou, s ktorou tvorcovia pristúpili k cestovaniu do východných krajín, profesionálnym spracovaním a tiež duchovným odkazom, ktorý film nesie. Film Miznúci svet dávnoveku, ktorý bude uvedený v sekcii ZEM, je síce film o splave rieky OMO, avšak zblízka zachytáva najmä krajinu a citlivú komunikáciu cestovateľov s domorodými obyvateľmi Afriky. Jedným z členov expedície je aj známy cestovateľ Peter „Becko“ Ondrejovič. Do sekcie BICYKLE je zaradený film amatérskeho filmára Martina Kápostáša Mouflons o zjazde slovenských zjazdárskych cyklistov z rôznych oblastí.
Slovenské filmy sa budú okrem hlavnej filmovej prehliadky premietaťaj v cestovateľskej sekcii KINO SVET. Film Pavla Barabáša Carstensz – Siedma hora tematicky nadväzuje na rozprávanie Miloslava Stingla o Novej Guinei. Film dvojice filmárov Juraja Jedináka a Stanky Bariakovej Tat tvam asi je o bicyklovom prechode tvorcov cez indické Himaláje. Tento film bude zaradený v rámci sekcie KINO SVET – Potulky na bicykloch.
Celovečerný cestopisný film Bhután – v krajine hromiaceho draka je dielom režiséra Daniela Lišku, ktorý diváka prevedie krížom celým bhutánskym kráľovstvom. Daniel Liška za svoj predchádzajúci film Na východ od Everestu získal na Hory a mesto 2008 cenu Literárneho fondu za najlepší slovenský film.

Program festivalu Hory a mesto 2010 si môžete stiahnuť na stránke hory a mesto.


Lezecké filmy na Hory a mesto

Hey Presto (Veľká Británia, réžia Paul Diffley)

Od škótskeho lezeckého režiséra Paula Diffleyho (E11, Committed, The Walk of Life) prichádza toho roku krátka humoreska, v ktorej sa svetoznámy lezec Sonnie Trotter dáva dokopy so svetoznámym ističom Cory Richardsom. Osudy filmára Paula, Sonnieho a  Coryho sa zbiehajú pod tradicionalistickou cestou „Presto“ na kanadskom Squamishi. Film skúma problematiku istenia na najťažších svetových cestách, ako aj prípravu a nasadenie profi ističov pri samotnom výkone. Nie je to len tak.

Samsara (USA, réžia Renan Ozturk)
V srdci vzdušných a špicatých hôr Vindhya Mountains v Indii sa nachádza 2200 metrov vysoká skalná a mixová stena, ktorá sa podobá na obrovskú žraločiu plutvu, vyrastajúcu z oceánu skál. Samsara zachytáva pokus Conrada Ankera, Jimmyho China a Renana Ozturka o prvovýstup. Trojica strávi v stene 20 dní a blíži sa k vrcholu svätej hory Meru, ktorá je podľa mytológie stredom vesmíru. Umelecky spracovaný film je prepletený kresbami Renana Ozturka, výstrižkami z denníka a fotkami a ponúka nefiltrovanú perspektívu silného himalájskeho zážitku.

Welsh Connection – Pembroke (Veľká Británia, réžia David Brown)
Krátky filmík zachytáva charizmatického a večne optimistického Timmyho Emmetta pri jeho pokusoch o strašne ťažké skalné cesty na morskom útese Pembroke v Británii. Hrôzu naháňajúce odlezy a dlhočizné pády do čokov a friendov na krásnej skale a pozadí zálivu v Pembroke nenechajú srdcia lezcov chladnými. Timmy prelieza na druhý pokus cestu Point Blank klasifikácie E8. Zážitok opísal ako dve miesta 7c jedno nad druhým, s tým, že lezieš skoro 10 metrov nad založeným istením.

Alpská trilogie: Cisárovy nové šaty (Česko, réžia Ondřej Smrž)
Labský pieskar Ondra Beneš je tretím lezcom, ktorému sa podarilo (vlani na jeseň) preliezť slávnu „Alpskú trilógiu“. Tieto tri najťažšie alpské cesty vo veľkých stenách klasifikácie 8b+ (Strieborný sup, Koniec ticha, Cisárove nové šaty) vybúšil Glowacz pred 15 rokmi, po ňom Harald Berger a nakoniec Ondra Beneš. Filmík Ondru Smrža je lezeckým potrétom Ondru Beneša na jeho ceste za Alpskou trilógiou, ktorá kulminuje prelezením cesty Cisárove nové šaty.

Reel Rock (USA, réžia Peter Mortimer, Nick Rosen a Josh Lowell)
Reel Rock ponúka to najlepšie, čo sa americkým lezcom podarilo v minuloročnej sezóne. Chris Sharma zdoláva Jumbo Love, 5.15b na Clark Mountaine v Kalifornii, v súčasnosti pravdepodobne najťažšiu cestu na svete. Alex Honnold sóluje bez lana Moonlight Buttress v Zione, 9-dĺžkové špárové 5.12d a Regular Northwest Face na Half Dome v Yosemitoch, 23-dĺžkovú cestu klasifikácie 5.12a s nebezpečnými vzdušnými traverzami a platňovitými odlezmi – neskutočné! Cedar Wright s partiou sa prechádzajú po slackline nad exotickou pripasťou rovno nad Rio de Janeirom. Reel Rock je filmovo majstrovsky spracovaná séria filmov s gradáciou príbehu, prepracovanou kamerou a strihom a ponorom do lezeckých osobností. Peter Mortimer a Josh Lowell bezpochyby patria medzi najtalentovanejších lezeckých filmárov súčasnosti.

Expedition Manaslu (Nemecko, réžia Carsten Maaz)
Mníchovčania Benedikt Böhm a Sebastian Haag a Chamonixčan Nicolas Bonnet sa pokúšajú za deň vyliezť a zlyžovať osemtisícovku Manaslu. V ceste na vrchol a späť im stojí zlé počasie, lavíny a Mníchovská zrada. Nakoniec dostávajú zelenú od predpovede počasia, vyrážajú a 200 metrov pod vrcholom sa Beni, Basti a Nici musia rozhodnúť. Veni, vidi, vici.

Z ďalších filmov...
Arwa Tower: Úder blesku – Stephan Siegrist, Ines Papert s partiou sa pokúšajú o ťažké alpské prvovýstupy na Arwa Tower. Continuum Project: Zion – Rob Pizem a Bob Anderson lezú širokouhlé prásky v národnom parku Zion. Waypoint Namibia – Majka Burhardt s americkou partiou cestujú po Namíbii a hľadajú skaly vo veľkých stenách.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30754228