Zajtra 11. júna 2008 odlieta z Viedne do Pakistanu expedícia SHS JAMES Karakoram 2008 – Charakusa Valley. Z pôvodných 15 nominovaných účastníkov ostalo nakoniec v hre 12 horolezcov a na celkom poslednú chvíľu dva dni pred odchodom musel svoju účasť zo zdravotných dôvodov zrušiť jej vedúci Igor Koller.
Bolo to pre mňa ťažké rozhodnutie po dlhých mesiacoch príprav celej akcie. Dal som si nakoniec doporiadku nefungujúce koleno, ale ľadvinové kamene urobili definitívu. Od štvrtka v nemocnici, pondelok prepustený, ale problémy plynulo pokračujú. V takomto stave by nebolo rozumné vyraziť do ťažkých podmienok. Na druhej strane si uvedomujem svoju zodpovednosť aj za priebeh expedície v Pakistane. Ale moje prípadné zdravotné komplikácie v Karakorame by expedícii mohli viac uškodiť ako pomôcť. Je mi to všetko pravdaže veľmi ľúto aj ako lezcovi, pretože hoci som pôvodne na túto expedíciu nechcel ísť a nemal som ani žiadne konkrétne lezecké plány, tešil som sa aj na pakistanských priateľov, aj na nadherné skalné steny v Charakusa Valley.
Zodpovedným organizačným vedúcim bude Marek Repčík, člen komisie alpinizmu. Bude sa pravdaže v konkrétnych veciach opierať o lezcov, ktorí už vo vysokých horách boli, Juraja Švingála, Andyho Kolárika a Gaba Čmárika. Vždy sme pri expedíciách riešili všetky záležitosti spoločne. Ale niekto musí mať zodpovednosť a posledné slovo. Marek je skúsený lezec a organizátor a iste tieto veci zvládne.
Komplikácií okolo expedície bolo dosť a najväčší adrenalín sme zažili s vízami. Nikdy predtým neboli zmätky v komunikácii medzi ambasádou vo Viedni a pakistanským ministerstvom turistiky také veľké a zdĺhavé, ako teraz. Potvrdenie o vízach prišlo včera večer a víza s pasmi sme dostali dnes, deň pred odletom...
Spolu s expedíciou odlieta aj 5 členov trekingovej skupiny s klasickým trojtýždňovým programom. Spoločný postup bude až do Skardu. O lezeckých cieľoch sme zatiaľ písali len všeobecne, ale v zásade sú vykryštalizované, rovnako ako lezecké družstvá, aj keď v horách sa ešte kadečo môže zmeniť v závislosti od zdravotného stavu lezcov, aklimatizácie, podmienok, atď.
Dvojka Andrej Kolárik a Juraj Švigál myslí na najvážnejší cieľ v oblasti, doposiaľ nezdolanú severnú stenu K6. Je to skutočne veľké sústo a jeho reálnosť sa ukáže zrejme až na mieste. V každom prípade je to cieľ uskutočniteľný len za ideálnej súhry podmienok v stene, počasia a perfektného stavu družstva. A to všetko musia otestovať aklimatizačné výstupy do veľkých výšok. Inak by bol pokus o tento svetový problém veľkým hazardom.
Podobne vysoké ciele má trojica Gabriel Čmárik, Ján Šofránko a Viliam Šujan. Mal by to byť prvovýstup alpským štýlom, to samozrejme platí aj o K6, na najznámejší kopec tejto oblasti K7. Je to obrovský masív s ohromným prevýšením okolo 2500 m a na jeho vrcholoch stálo len pár horolezcov zo svetovej špičky. Takže každé dosiahnutie vrcholu K7 by bolo veľkým úspechom. Trojica spolu trénovala, taktika postupu by mala byť pripravená. Veľký rozdiel je ale v skúsenostiach s lezením vo vysokých horách, kde je Gabo účastníkom viacerých expedícií, ale druhí dvaja sú v takýchto podmienkach prvý raz, takže treba byť naozaj opatrný.
Dvojica Erik Rabatin a Daniel Šak ako jediná plánuje podnikať bigwallovým štýlom, a spolu s nimi Martin Suchý. V pláne je prvovýstup v jednej z mnohých veľkých skalných stien v doline, aj keď konkrétny cieľ si chcú vybrať až na mieste.
A nakoniec trojica „športových lezcov“ – Marek Repčík, Vlastimil Pšenko a Slavomír Mitro. Tie úvodzovky som použil zámerne, lebo to nie sú žiadni skalkári schopní liezť len pár metrov od nitu, všetci majú skúsenosti s lezením ciest vo viacdĺžkových veľkých stenách. V cieľoch a štýle majú tiež celkom jasno, chcú alpským štýlom zopakovať krásne skalné výstupy z minulých rokov, ktorých autormi sú Adam Pustelnik a bratia Favresse. Dĺžka cez 1000 m, obtiažnosť 7c.
Informácie bude expedícia dodávať cez satelitný telefón a Ivan Žila ich bude všetkým spostredkúvať cez našu webovú stránku, kde má expedícia samostatný link. Takže prajem všetkým účastníkom, aby sa čo najviac zadarilo pri realizovaní lezeckých plánov, aby všetci nazbierali veľa skúseností, ale hlavne aby sa všetci vporiadku vrátili domov na Slovensko.
Igor Koller