vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » skialpstret  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.07.2024   english version
 Skialpstret 2010 - Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso
15.04.2010 12:00 | 18405x |
8. - 11. 4. 2010  


Z Volieho chrbta na Rysy - panoráma.

Stretnutia sa zúčastnilo 65 prihlásených účastníkov. Tí, ktorí neprišli, zrejme pre  nepriaznivé snehové podmienky či nie najlepšiu predpoveď počasia, môžu banovať. Napriek tomu, že pre výstupy do dolín sme museli používať trasu letných chodníkov, sme mali vo vyšších polohách dobré snehové podmienky.

Piatok bolo nádherné polooblačné počasie, ale sneh v niektorých častiach túr vplyvom teplôt priveľmi zmäkol. V sobotu bolo pravé aprílové počasie, ochladilo sa, striedavo snežilo a svietilo slnko. Sneh bol však značne kvalitnejší a jedna skupina lyžovala aj v krásnom hlbokom prachovom snehu. Nedeľa bola celá v hustom snežení a mraze, čo vylepšilo kvalitu zjazdov a už všetky terény sme lyžovali v hlbokom prachovom snehu.

Podnikalo sa v skupinách pod vedením inštruktorov skialpinizmu a horolezectva a okrem plánovaného Kôprovského štítu (príliš veľa kosodreviny), sme boli na Volom chrbte, Rysoch, Strážnom sedle, Východnej Železnej Bráne, Dračom a Lúčnom sedle. Všetky výstupové a lyžované terény boli v súlade s návštevným poriadkom TANAP-u platné pre horolezecké podnikanie a mali sme vybavenú aj výnimku na realizáciu spomínaných skialpinistických túr.
Podujatie bolo organizované v spolupráci s ochranármi zo Správy TANAP-u. Členovia strážnej služby  TANAP-u sa aktívne zúčastnili túr a po ich realizácii nemali k nim z hľadiska negatívnych vplyvov na prírodné prostredie žiadne pripomienky. Svoju účasť doplnili veľmi zaujímavou a sugestívnou prezentáciou, hlavne fauny Vysokých Tatier, ktorú aj my návštevníci tohto prostredia obdivujeme a nesmieme na ňu pri svojom podnikaní zabúdať.

Súčasťou piatkového poobedňajšieho programu bolo pracovné jednanie so Správou TANAP-u za účasti jej riaditeľa Ing. Pavla Majka, vedúceho strážnej služby TANAP-u RNDr. Jána Zuskina a členov strážnej služby, s ktorými boli prejednané návrhy SHS JAMES a SSA na nový Návštevný poriadok TANAP-u, na znení ktorého budú obidve strany ďalej spolupracovať. Výsledky tohto jednania hodnotia obidve strany ako veľmi pozitívne.

Predvečerný a večerný program bol naplnený hodnotnými prezentáciami o histórii a vývoji Vysokých Tatier, nebezpečenstve lavín a projekciou video a DVD snímkov z domácich a zahraničných podujatí.

 
 Blízke Mengusovské štíty. / Z Volieho chrbta na západ.

Účastníci stretnutia pri rozlúčkach vyjadrovali organizátorom poďakovanie za celý program podujatia a nádherné túry, v ktoré ani celkom nedúfali. Zároveň by všetci privítali, aby sa takéto podujatie pripravilo každý rok.  Rovnaký úmysel majú aj organizátori z SHS JAMES. Predpokladaný termín pre budúci rok je 14. - 17. apríla 2011.

Za organizátorov stretnutia Stanislav Melek

  
Cez strmú terasu. / Zjazd z Volieho chrbta. / Výstup do Strážneho sedla.


Programom podujatia budú individuálne a spoločné horolezecké a skialpinisticko - horolezecké túry s inštuktormi horolezectva a skialpinizmu na vrcholy a sedlá v Mengusovskej a Zlomiskovej doline. Večerný program bude okrem video- a foto-show zo slovenských a svetových hôr zameraný predovšetkým na problematiku skialpinizmu a ochrany prírody v Tatranskom národnom parku. Účasť na programe prisľúbili alebo sme v jednaní – Marek Biskupič (expedícia Svalbard), Martin Ondreáš (expedícia Lost Nomad), Jaroslav Matoušek (skialpinistické terény Vysokých Tatier), Iva Filová a Rasťo Križan (extrémny skialpinizmus), Milan Lizuch (lavíny), Vlado Ceniga (Mustag Ata, 7546 m, na lyžiach), Vlado Launer (skialpinizmus v rakúskych horách), Robin Baum, Viktor Beránek. Jednáme so Správou TANAP-u a so Štátnymi lesmi TANAP-u o aktívnej účasti na podujatí, zabezpečení prednášok o ochrane prírody a účasti ich zástupcov na spoločných túrach.
Do programu budú zaradené aj prezentácie účastníkov stretnutia. Prezentácie s uvedením témy v dĺžke do 15 min. treba nahlásiť organizátorovi stretnutia spolu s prihláškou. V prípade potreby urobí organizátor stretnutia výber.

Program:

8. 4. 2010 - štvrtok
12:00 - 18:00 • príchod, ubytovanie, večera
19:00 • otvorenie, predstavenie horolezeckých a skialpinistických terénov oblasti; informácia o súčasných snehových podmienkach, tipy na túru
19:30 • večerný prednáškový program
22:00 • ukončenie programu – pokyny k piatkovým túram - programu súbežne večer:  nahlasovanie túr na piatok

9. 4. 2010 - piatok
6:00 – 8:00 • raňajky
7:30 -15:00 • individuálne a spoločné túry
19:00 • večerný prednáškový program
22:00 • ukončenie programu – pokyny k sobotným túram – programu, súbežne večer:  nahlasovanie túr na sobotu

10. 4. 2010 - sobota
6:00 – 8:00 • raňajky
7:30 -15:00 • individuálne a spoločné túry
19:00 • večerný prednáškový program
22:00 • ukončenie programu – pokyny k nedeľným túram – programu, súbežne večer:  nahlasovanie túr na nedeľu

11. 4. 2010 - nedeľa
6:00 – 8:00 • raňajky
7:30 -15:00 • individuálne a spoločné túry
16:00 • ukončenie stretnutia

Večerný program bude venovaný predovšetkým skialpinizmu, skialpinistickým podujatiam v našich a zahraničných veľhorách, skialpinistickým expedíciám. Veľký priestor bude venovaný problematike ochrany prírody a skialpinizmu v Tatranskom národnom parku a ďalších chránených územiach na Slovensku.

Program
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30928403