vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » metodika  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.07.2024   english version
 Kurz inštruktorov skialpinizmu - Popradské Pleso
22.02.2011 13:00 | 16028x |
11. - 16. 2. 2011  

Hodnotenie kurzu Stanom Melekom:
"Tretia časť kurzu inštruktorov skialpinizmu vo Vysokých Tatrách bola naplnená v zmysle osnovy kurzu. Tesne pred prvým dňom kurzu nám počasie pripravilo unikátne podmienky pre uplatnenie všetkých znalostí a technických zručností účastníkov kurzu.
Prvý deň ráno bola víchrica so snežením a teplotou okolo -10°C, tak sme najskôr vyšli len nad druhý mostík do Mengusovskej doliny, ale po návrate pod mostík a krátkom oddychu sa počasie začalo zlepšovať až do jasného dňa. Postupovali sme na Volí chrbát, kde nás v záverečnom výstupe opäť zastavila víchrica so snehom. Po zostupe nižšie sme boli opäť v dobrom počasí.
Podmienky v takomto priebehu počasia boli jedinečné, pretože vo viacerých úsekoch túr bol nafúkaný čerstvý sneh rôznej kvality v hrúbke do 60 cm. Nikde sa však nenachádzali tvrdé kompaktné dosky z nového snehu. Mnohé terény boli však vyfúkané do tvrdých snehových takmer ľadových dosiek.
Ostatné dni mali krásne jasné počasie, len s miernym občasným vetrom. Druhý deň bola túra na Dračie sedlo a Vyšnú Zlobnú štrbinu. Tretí deň na sedlo Váha, výstup na Kohútik, cez korunu Vysokej do centrálneho žľabu, Dračie sedlo a Zlomiská späť. Štvrtý deň Zlomiskami na terasu pod Kozou strážou, budovanie bivakov, výstup na Strážne sedlo a návrat cez Ľadové pleso. Sneženie začalo až v posledný deň kurzu ráno len so slabým vetrom.
Vzhľadom k značnej „chorobnosti“ účastníkov kurzu, sme po dohode s riaditeľom horolezeckej školy JAMES ustúpili od prenocovania vo vybudovaných bivakoch. V poslednom dni kurzu bol realizovaný písomný test, informácia k ľadovcovej časti kurzu, zhodnotenie výsledkov tejto časti kurzu.
Účastníci kurzu preukázali vysoké kvality v technike šliapania na pásoch so stúpacími zubmi aj bez nich (strmosti do 40°na tvrdom zľadovatenom povrchu), zjazdy po tvrdých ľadových doskách ako aj v čerstvom snehu rôznej kvality strmosti do 40°, v centrálnom žľabe Vysokej do 48°. Výstupom na Kohútik preukázali výborné znalosti v používaní horolezeckej výstroje, odisťovaní nebezpečných exponovaných miest ako aj technike lezenia (kôra a pod ňou hlboký hranatozrnný sneh).
Pri posudzovaní snehových úsekov mali niektorí účastníci nedostatočné skúsenosti s ich posúdením a následným prekonávaním. Práve v tomto boli podmienky unikátne a veľmi vhodné na osvojenie si takýchto poznatkov. Aktuálne sa robili na každej túre sondy  pre nadobudnutie skúseností a nácviku bezpečného postupu daným terénom – vo výstupe aj v zjazde. Účastníci kurzu mali možnosť sledovať vývoj kvalít snehovej vrstvy v nadväznosti na vývoj počasia a hodnotiť jej stabilitu a vhodnosť pre podnikanie túr.
Organizačne bol kurz zaisťovaný tak, že každý deň pripravovali túru dvaja účastníci (sklony svahov, orientáciu, rozhodovacie miesta, organizácia túry – aj písomne) a samozrejme ju aj viedli. Večer bolo vyhodnotenie priebehu túry s pripomienkami a jej zhodnotením. Večer boli realizované aj prednášky v zmysle osnovy."
Fotodokumetácia kurzu spolu s komentárom k priebehu.
Počas kurzu musel z dôvodu respiračného ochorenia odísť Jaro Jančo. Túto časť kurzu z osobných dôvodov vynechal Peter Kostelanský.

 
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30928503