vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Nedeľa 29.01.2023   english version
 Horolezec 2022/4
05.01.2023 09:00 | 126x |
  

Partneri časopisu Horolezec 
         

Obsah

Spravovanie lezenia a horolezectva v Európe (2 - 3)
Letné sezóna 2022 v Tatrách (4 - 7)

Leto 2022 sa zapísalo do histórie ako jedno z najteplejších a najsuchších za posledných 500 rokov. V akej miere sa toto podpísalo pod horolezeckú aktivitu v Tatrách nevedno, no nepochybne to svoj podiel malo. Žiaľ, s istotou možno konštatovať, že sa jednalo o jednu z najslabších sezón. (Martin Krasňanský, Rado Staruch)
Triple solo (8 - 11)
Český horolezec Lumír Fajkoš mal úspešný lezecký rok. Jeho špecialitou sú istené voľné sóla ťažkých ciest a Deep Water Solo. Vo Vysokých Tatrách vyliezol tento rok cesty Titanic 9- na Ostrve a Katarziu 10- na Volej veži. Na Malorke pridal DWS Minitas 8a+. (Lumír Fajkoš)
Poľský priekopník Marek Pronobis (12)
Zbrane v akcii (14 - 15)

Koncom novembra sa v žilinskej La Skala konali Majstrovstvá Slovenska a zároveň aj prvé kolo Európskeho pohára v drytoolingu. Spojenie týchto dvoch súťaží priláka zakaždým mnoho kvalitných lezcov z rôznych kútov Európy, aj sveta. (Marek Černý)
Festival horských filmov (16 -21)
V októbri ubehlo už 30 rokov, odkedy sa v Poprade po prvýkrát uskutočnil Medzinárodný festival horských filmov. Za takéto dlhé obdobie sa z neho podarilo vytvoriť skvelú prehliadku súčasných najlepších horských filmov. (Marcela Nováková)
Ještě jednu spáru bych si dal… (24 - 27)
Neplánované výlety sú často tie najlepšie. O tom vie svoje veľa lezcov s dušou vandráka. I keď bol jamesácky výjazd do Cadarese plánovaný dlho a všeobecne sa o ňom vedelo, netušila som, že pre mňa osobne to bude len jedna zo zastávok na spanilom výlete. Ale to už sú iné príbehy. (Rebeka Gabčíková)
Thalay Sagar bude musieť počkať (28 - 31)
Ondro Húserka sa zúčastnil poľskej expedíci do Garhwalských Himalájí.  Počasie a hlavne extrémne zlé snehové podmienky im totálne skrížili plány. Našťastie tvrdá škola z predchádzajúcej expedícii na Bhagirathi III bola prípravou úplne na všetko. (Ondro Húserka)
Iseo (32 -35)
To tu ešte nebolo! (36 - 39)
Na prelome októbra a novembra 2022 sa výprava desiatich reprezentantov a členov  rozšíreného výberu reprezentácie komisie alpinizmu zúčastnila skalného sústredenia v Španielsku. Veď kde inde! (Andrej Capko)
Diamanty pod vrstvou prachu (40 - 47)
Rok 2022 bolo skutočne dobrým boulderistickým rokom. K top prelezom patrie dva bouldre za 8B+ u mužov a aj v slovenskom ženskom bouldrovom svete sa diali veci nevídané – pribudli dva ženské prelezy 8A bouldrov. (Andrej Capko)
Tí najlepší (48 - 53)
Slovenský pohár dospelých a mládeže v roku 2022 sa celkovo skladal z deviatich pretekov. Tie sa konali po celom Slovensku. Víťazmi Slovenského pohára sa stal v mužoch Peter Kuric a v ženskej kategórii vyhrala Martina Buršíková. (Igor Kollár)
Na střechu Kašmíru (54 - 61)
Čechoslováci na Pamíru (62 -63)
Na “Psotkáči” (64 - 66)

Babie leto vo Vysokých Tatrách je pre horolezcov a horských bežcov už tradične spojené s Psotkovým memoriálom. V polovici októbra jesennú paletu farieb doplnia pestré tričká bežcov, ktorí prichádzajú vzdať hold horolezcom, kamarátom, ktorí sa už nevrátili z úspešných expedícii na Mount Everest v rokoch 1984 a 1988. (Braňo Hinca)
Klasifikácia lezeckých ciest (68 - 70)
Lezecké filmy zbierali festivalové trofeje (72 - 75)
Hematologické hľadiská aklimatizácie na výšku (76 - 77)

obálka: Marek Černý vo finálovej trati na EP v drytoolingu v Žiline. Foto: Ivan Šulek.


Vlado Linek © 1999 - 2023 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30096824