vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 25.04.2024   english version
 Majstrovstvá Európy Mníchov 2022
17.08.2022 11:00 | 535x |

V rámci multišportového podujatia sa v nemeckom Mníchove konali Majstrovstvá Európy v deviatich športoch: atletike, cyklistike, gymnastike, veslovaní, triatlone, plážovom volejbale, stolnom tenise, kanoe a športovom lezení. Na tejto obrovskej akcii sa celkovo zúčastnilo 4400 športovcov z 50 krajín. Čo sa týka športového lezenia, pretekalo sa v disciplínach LEAD, BOULDER, SPEED a ešte sa preteká i v COMBINED a našich ME sa zúčastnilo približne 300 športovcov a športovkýň.

Samotné ME v športovom lezení sa konajú v dňoch od 11.8. – 18.8.2022. Formát pretekov bol navrhnutý tak, že kvalifikačné kolá absolvovali najprv v jeden deň muži BOULDER a ženy LEAD a druhý deň si disciplíny vymenili. V nasledujúcich dňoch potom boli na programe semifinálové a finálové kolá. Z poradia pretekárov po týchto dvoch disciplínach, ktoré sa stanovilo podľa nových pravidiel výpočtov postúpilo najlepších osem žien a osem mužov do finále COMBINED, ktoré sú na programe v stredu 17.8. a vo štvrtok 18.8.2022. Finále COMBINED bude prebiehať formátom, ktorý je pripravený na letných OH v Paríž 2024.

Kvóty účastníkov ME sa plnili podľa postavenia v rebríčku krajín podľa poradia tak na SP, ako aj Európskom pohári dospelých. Miestenky navyše si slovenskí reprezentanti vybojovali svojimi výsledkami v BOULDER muži a LEAD ženy.

Ženy:
V oboch disciplínach Slovensko reprezentovala Vanda Michalková a v obtiažnosti aj jej sestra Lujza. Lujza po roku strávenom v Innsbucku, kde mala možnosť študovať a trénovať, liezla veľmi solídne a na svojich prvých dospeláckych ME sa umiestnila na peknom 32. mieste zo 45 účastníčok. Vande preteky nevyšli a celkovo sa umiestnila v obtiažnosti na 43. mieste. V disciplíne boulder potom jej výkon stačil na 53. miesto z 55 účastníčok.

Muži:
V disciplíne boulder sme mali zastúpenie v podobe pretekárov Petra Kurica a Róberta Lubyho. Peter na úvodnom bouldri trochu prekombinoval spôsob riešenia krokov, čo ho stálo veľa síl, ktoré mu chýbali v ďalších boudrových problémoch. S výsledkom 1T2Z 2 5 si Peter pripísal v bouldri 29. miesto z 59 štartujúcich. Robo bojoval ako sa dalo a s 2 zónami na tri pokusy získal 53. miesto. V obtiažnosti, kde sa kvalifikačné kolo liezlo spôsobom FLASH, si Peter na oboch cestách zapísal výsledok v polovici štartového poľa a to mu vynieslo celkovo nepostupujúce 34. miesto z 54 účastníkov.

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30764032