vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 03.10.2023   english version
 Andrej Haršány skončil na SP v paraclimbingu vo Villars na 2. mieste
15.07.2022 09:00 | 666x |
  

Lezenie ako športová disciplína dostala nový vietor do plachiet po tom, ako bola zaradená medzi olympijske športy. Ten istý vietor zavial aj do jeho menej známeho zákutia, lezenia telesne postihnutých športovcov. V angličtine jednoducho Paraclimbing.

 

Bolo treba znova prehodnotiť, reklasifikovať a rekategorizovať pretekárov podľa platných olympijskych pravidiel, aby sme sa mohli uchádzať o účasť na OH 2028 v Los Angeles. Už ročník 2021 bol pod taktovkou týchto zmien. Všetci športovci boli znova vyšetrení a znova zaradení do príslušnej kategórie. Niektorí pretekári boli presunutí, niektorí neprešli novými pravidlami.

Príprava na tento ročník sa u mňa niesol v znamení zmien. Zmenil som trénera a začal som sa systematickejšie pripravovať. Snažil som sa čo najefektívnejšie využiť čas, pretože toho mám najmenej. Robiť vrcholový šport pri troch deťoch a práci nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Ale toto je už moja štvrtá sezóna , tak som vedel čo ma čaká a vedel som , že to musím celé odmakať, inak to nemá význam.

Preteky fungujú tak, že každý druhý rok sú Majistrovstvá sveta a svetový pohár je každý rok. Ten pozostáva z 3 kôl, ktoré sú roztrúsené po svete. Prvé kolo bolo v Salt Lake City, ktorého som sa z časových a finančných dôvodov nemohol zúčastniť. Zvyšné dva už boli pre mňa dostupnejšie. Rakúsky Innsbruck a švajčiarsky Villars. Už v Innsbrucku sa mi podaril splniť sen a v silnej konkurencii som postúpil do finále. Nakoniec z toho bola zemiaková medaila a nepopulárne štvrté miesto. No vo Villars mi už medaila neušla.

Prvá cesta mi vyšla, doliezol som iba dva chyty od konca. No v druhej som zaváhal, zle som použil stupy, a skončil som skôr ako som si myslel. Ale stále to stačilo na finále. Na ďalší deň som celý oddychoval a šetril sily na večerný boj. V previse v strede cesty som dokázal založiť koleno, a tak odľahčiť ruky. Znova nadobudnutá sila po krátkom odpočinku ma posunula na vytúžené druhé miesto a historický úspech pre Slovenské nie len paralezenie. Dúfam, že nadobudnutá motivácia mi vydrží až do vysnívanej olympiády v Los Angeles.

Andrej Haršány


Vlado Linek © 1999 - 2023 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30449931