vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    100 rokov JAMES    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Nedeľa 22.05.2022   english version
 22. ročník Hory a mesto - Porota ocenila najlepšie filmy
11.05.2022 09:00 | 220x |
11. - 15. 5. 2022  

Medzinárodná filmová porota v zložení programová riaditeľka najväčšieho horského festivalu na svete Banff Joanna Croston z Kanady, teoretik a znalec popkultúry Juraj Malíček, programová riaditeľka horského festivalu v poľskom Ladeku, kameramanka a fotografka Kasia Biernacka, kameraman a režisér Ľudo Hičár, slovenský scenárista, dramaturg, režisér a producent, zástupca Literárneho fondu Ľubomír Slivka a horolezec Igor Koller ocenila desať najlepších filmov festivalu Hory a mesto 2022. Na festival sa prihlásilo spolu 135 filmov a programový tím z nich vybral 34 snímok, ktoré diváci uvidia od 11. mája do 15. mája v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača. Vybrané víťazné filmy si budú môcť diváci pozrieť aj v nedeľu 15. mája v Kine Lumière.
"Tohtoročná filmová súťaž bola mimoriadne sľubná a všetky filmy boli veľmi kvalitné, vďaka čomu bolo rozhodovanie skutočným potešením. Mnohé filmy siahali hlboko do podstaty ľudského ducha so všetkými jeho vrcholmi a pádmi,“ povedala  Joanna Croston po finálnom zasadnutí poroty.
 
GRAND PRIX
Pod maskou legendy (Torn, US, 2020) - Mimoriadny film Maxa Lowa o jeho otcovi, horolezcovi Alexovi Loweovi, ktorý v roku 1999 zahynul v lavíne na himalájskej Šiša Pangme. Jeho najlepší priateľ a spolulezec Conrad Anker zázrakom prežil – a potom sa oženil s Alexovou manželkou Jennifer a pomohol jej vychovať troch synov. Keď po 17 rokoch objavia náhodní lezci Alexovo telo, jeho syn Max sa rozhodne natočiť intímny portrét o svojom otcovi a o tom, ako sa rodina vyrovnávala s jeho smrťou. Jeden z najlepších filmov minulého roka zachytáva okrem iného aj emočne a fyzicky náročný návrat rodiny pod Šiša Pangmu, aby sa s Alexom naposledy rozlúčila. Diváci ho uvidia 13. mája o 18:15 v Kine Lumière.
 
CENA POROTY
Šťastnú cestu, los Palacos! (Godspeed, Los Polacos!, US, 2020) - Skupina poľských vysokoškolákov, ktorých nebaví monotónny život v komunistickom režime, si v Krakove založí kajakársky klub a rozhodne sa, že splaví najhlbší kaňon sveta. Bez akýchkoľvek skúseností s divokou vodou a s podomácky vyrobenou výbavou sa títo dobrodruhovia vyberú na vojenskej dodávke do sveta. Ich dvojročné putovanie vyvrcholí nečakanou slávou v Južnej Amerike, ktorú partia kajakárov využije na boj za demokraciu vo svojej rodnej krajine. Režisér Adam Nawrot dokumentuje vzostup a pád komunizmu vo Východnej Európe a prepája históriu so strhujúcim dobrodružstvom a aktivizmom. Film premietame 13. mája o 18:30  v Kine Lumière.
 
CENA LITERÁRNEHO FONDU
Dhaulágirí je môj Everest (SR, 2021) - Režisér Pavol Barabáš natočil film o Zoltánovi Demjánovi, ktorý v roku 1984 stál na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obtiažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život. Medializáciu a uznanie Zolovho výstupu zatienila smrť jeho kamarátov, ktorí sa v rovnakom čase pokúšali alpským štýlom preliezť Boningtonovu cestu na Everest. Prečo on z Dhaulágirí zostúpil a jeho štyria kamaráti z Everestu nie? Zamýšľal sa nad vývojom horolezectva, zmyslom riskovania a hľadal ďalšiu cestu životom. Začal sa venovať psychológii, aby pochopil, do akého stavu sa tam hore dostal. Ovplyvnilo to aj jeho ďalšie životné smerovanie. Film uvedieme 13. mája o 20:30 v Amfiteátri Rača s osobnou účasťou hlavného hrdinu Zola Demjána.
 
ČESTNÉ UZNANIE: VODA
Nie si v tom sama (Not Alone, CA, 2021) - Profesionálna športovkyňa a vodkyňa Sarah Hueniken zasvätila horám celý svoj život. Jedného dňa zasiahne lezcov v stene lavína, v ktorej zahynie i jedna z jej najlepších priateliek. Film je príbehom o temnote, do ktorej upadla nielen Sarah, ale aj mnoho iných profesionálnych horských vodcov po tom, ako zažili tragickú nehodu. Napriek traume sa Sarah rozhodne upriamiť pozornosť na nový projekt a znovuobjaviť istotu v horách – pokúsi sa za jeden deň vyliezť tri náročné mixové cesty v kanadských Skalnatých vrchoch. Film uvedieme 14. mája o 18:30 v Kine Lumière.
 
ČESTNÉ UZNANIE: ZEM
Jaguárí tesák (Tigre Gente, US, 2021) - Bolívijský správca rezervácie a hongkonská novinárka sa stanú nečakanými partnermi pri odhaľovaní jedného z mnohých barbarstiev na zvieratách – obchodu s jaguárími zubami. Dokument vás prenesie z pokojnej bolívijskej džungle na čínsko-mjanmarskú hranicu a z príbehu o jaguároch sa zrazu stane napínavá dráma a naháňačka za nelegálnymi priekupníkmi. Premietame 12. mája o 18:15 v Kine Lumière.
 
ČESTNÉ UZNANIE: VZDUCH
Smrtiaca lavína (Buried, US, 2021) - V roku 1982 zasypala kalifornské lyžiarske stredisko Alpine Meadows smrtiaca lavína. V tom čase boli zjazdovky pre zlé počasie pre verejnosť uzavreté, no na mieste bolo niekoľko zamestnancov, ktorí mali na starosti odstrel lavín a monitorovanie počasia. Príbeh o päťdňovej záchrannej akcii, o skaze a smrti, ale aj o nádeji, odhodlaní a následkoch, s ktorými sa účastníci tejto akcie dodnes snažia vyrovnať. Uvidíte 14. mája o 20:15 v Kine Lumière.
 
ČESTNÉ UZNANIE: SKALA
Amazonský olymp (House of the Gods, UK, 2021) - Ikonická stolová hora Roraima vystupuje z hlbín amazonského dažďového pralesa ako prova obrovskej lode. Vrchol hory, zahalený v oblakoch, zmáčaný prívalovými dažďami a pokrytý vertikálnou džungľou, bahnom a previsnutými útesmi podľa miestnej legendy zahliadnu len tí, čo majú čistú dušu. Tím okolo populárneho anglického lezca Lea Houldinga sa vydá na 100 km dlhú púť naprieč hustou džungľou až k vertikálnemu útesu. Sprevádzajú ho miestni vodcovi, ktorí stáli pod horou už veľakrát, no nikdy na ňu nevystúpili, iba k nej túžobne vzhliadali. Leo sa preto rozhodne, že ich na vrchol vezme so sebou. Premietame 11. mája o 20:15 v Kine Lumière.
 
NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM
Tri(c)ky (Maneuvers, US, 2019) -Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo. Uvidíte v rámci premietania pre školy 13. mája o 9:00 a v ten istý deň o 20:15 v Kine Lumière.
 
ČESTNÉ UZNANIE POROTY
Záchrana v jaskyni Tham Luang (The Rescue, US, 2021) - Kým väčšina sveta v lete 2018 sledovala majstrovská sveta vo futbale, v Thajsku sa odohrával boj o záchranu 12 mladých futbalistov a ich trénera. Štrnásťdňová záchranná akcia, do ktorej sa zapojili príslušníci thajských a amerických špeciálnych jednotiek, budhistickí mnísi a štvorica odhodlaných potápačov z rôznych kútov sveta, nás všetkých držala v napätí. A to je presne to, čo autorom Oscarom oceneného dokumentu Free Solo ide najlepšie – vďaka množstvu doteraz nezverejneného materiálu, 3D vizualizácií a exkluzívnych rozhovorov sprostredkúvajú pocity zúfalstva, nádeje, odvahy a viery a ukazujú nám, že keď sa ľudia spoja pre dobrú vec, dokážu aj nemožné. Prineste si vreckovky. Uvidíte 11. mája o 20:00 v Kine Lumière.

CENA PRE ZAČÍNAJÚCEHO FILMÁRA
Domov, sladký domov (Home Sweet Home, FR, 2021) - Christian Bobin sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny. Strávil tri týždne na bicykli a paraglajde, no nikdy sa nevzdialil viac než 60 km od domu. Premietame v sobotu  12. mája o 18:30 v Kine Lumière.


Sprievodné podujatia sú už tradičnou súčasťou festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto. Jeho 22. ročník prinesie novinku - adrenalínové cyklistické preteky v samom srdci Bratislavy, na jej Hlavnom námestí. Okrem toho je pripravená tradičná výstava víťazných fotografií z festivalovej fotosúťaže, náučný festivalový chodník, či školské premietanie. Festival sa uskutoční v dňoch 11. až 15. mája 2022 v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača.

"Naši diváci boli z minulých ročníkov zvyknutí na preteky v boulderingu, tento rok sme sa rozhodli pre zmenu. V sobotu 14. mája bude na bratislavskom Hlavnom námestí premiérový ročník Hory a mesto MTB City Dual Race 2022. Veríme, že celodenné preteky pritiahnu divákov, pretože je to jedna z najatraktívnejších a najnapínavejších disciplín a pre súťažiacich je to výzva a adrenalín,” vysvetlila Tamara Greksáková z organizačného tímu festivalu.

Pretekári si zmerajú sily v dueloch na umelo vytvorenej prekážkovej dráhe. Na dvoch identických tratiach ich čakajú skoky, dropy a technické prejazdy na rýchlosť.
Už od pondelka 2. mája bude vo foyer Kina Lumière výstava víťazných fotografií, ktoré do festivalovej fotosúťaže mohli záujemcovia prihlasovať do 24. apríla v troch kategóriách - horská krajina, horské a outdoorové športy a horská kultúra a ľudia. Slávnostné udelenie cien najlepším fotografom bude 11. mája v Amfiteátri Rača.
Popri víťazných fotografiách uvidia návštevníci Kina Lumière tvorbu českej fotografky Báry Vávrovej v sérii fotografií zachytávajúcej škandinávsku prírodu s rovnomenným názvom Škandinávia.
Fotograf Gustáv Hegedüš predstaví svoju tvorbu v rámci tematického projektu V lese. Autor vo svojej tvorbe reflektuje svoj silný vzťah k prírode a životnému prostrediu. Festivalová fotografická trojvýstava bude prístupná do nedele 15. mája. 
V nedeľu 15. mája 2022 bude rodinné premietanie v historickej Galérii mesta Bratislava, kde diváci uvidia dva tituly Po červenej domov a Tortúra Mura. Premietanie bude o 12:00, 14:00 a 16:00. Vstupné vo výške 5€ sa platí na mieste.
Premietanie filmov vhodných pre školy bude v piatok 13. mája v dopoludňajších hodinách.
Taktiež v piatok bude na Jakubovom námestí pripravený Festivalový náučný chodník, kde budú môcť najmä detskí návštevníci interaktívnou formou získať informácie o prvej pomoci, recyklácii, či nájdu odpoveď na otázku, čo skrývajú kamene? Okrem nových poznatkov budú na nich čakať aj lanové prekážky, ktoré budú môcť zdolať spoločne.
Okrem Kina Lumière sa bude premietať aj v piatok a sobotu 13. a 14. mája v Amfiteátri Rača. V rámci Letného kina v Rači diváci uvidia v piatok film Dhaulágirí je môj Everest režiséra Pavla Barabáša, ku ktorému príde pár slov povedať horolezec, hrdina filmu Zolo Demján. V sobotu bude v Amfiteátri premietanie filmov Po červenej domov, Tortúra Mura a Nórsky Friluftsliv.
Súčasťou festivalu je už tradične udeľovanie cien Slovenského horolezeckého spolku JAMES za mimoriadny horolezecký výkon v minulej sezóne - Karabíny. Najlepší horolezci dostanú ceny v sobotu večer o 20:30 v Kine  Lumière.

Vstupenky na filmy a prednášky festivalu Hory a mesto 2022 nájdete na https://horyamesto.sk/info/vstupenky/
Postup, ako si cinepass kúpiť a odpovede na často kladené otázky sú uvedené tu: https://cinepass.sk/ham/sk/help

Veríme, že sa  11. – 15. mája 2022 stretneme naživo v Kine Lumière a v Amfiteátri Rača!

www.horyamesto.sk
fb: https://www.facebook.com/festivalhoryamesto
ig: https://www.instagram.com/horyamesto
Festivalový spot: https://www.youtube.com/watch?v=iUoHAy1eygQ
Festival Hory a mesto 2022 sa uskutočňuje pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislava Matúša Valla.


Vlado Linek © 1999 - 2022 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  29585214