vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock hex   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    100 rokov JAMES    pre členov  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Streda 22.09.2021   english version
 Aké boli preteky na Hory a mesto 2021?
28.05.2021 15:00 | 1153x |
  
Výsledky pretekov detí

Dlho očakávané preteky v boulderingu sú úspešne za nami. V dňoch 22 – 23.5 sa cez víkend odohral Slovenský pohár. V sobotu v kategórii B a to pre dospelých a mládež a v nedeľu ako A kategória pre deti.

Akcia sa po ročnej pauze a doznievajúcej druhej prívalovej vlne pandémie uskutočnila v rámci festivalu Hory a Mesto, ktorý sa prispôsobil netradičnej situácii vysielaním online a outdoorovými premietaniami a prednáškami. Tento koncept sa využil aj v priestoroch amfiteátra v Rači, kde sa na pódiu postavil zastrešený stage od firmy Stage Rigger Group a následne trochu modifikovaná lezecká stena, ktorú si ľudia môžu pamätať ešte z pretekov v Auparku. HaM ako usporiadateľ, Dávid Závacký ako riaditeľ a staviteľský tím Adam Masič, Daniel Šak a Filip Polák.

Stavitelia sa snažili využiť priestor pre 8 kvalifikačných bouldrov čo najefektívnejšie. Najlepším lezcom na ich vylezenie bohate stačila aj hodina. Bouldre však boli nastavené tak aby sa v nich kreatívne vyžili aj rekreačný lezci. Liezlo celkovo 50 lezcov a priemerné minimum bolo 3-4 topy na lezca. Sobotňajšie počasie i keď po rannom mrholení nakoniec pretekom celkom prialo. Do finále sa z mužov prebojovali Andrej Capko, Peter Kuric, Stefan Bednár, Pavel Kratochvíl, Jakub Fábric, Tristan Sýkora, Tomáš Buček a Mojmír Kandrík. Finálové bouldre ponúkali Áčkovú kvalitu prezelečenú za Béčko nastavenú tak, aby nestriasli lezca hneď na štarte, ale dovolili mu bojovať o topy. Napínavý úspešný boj o top sme videli niekoľko krát. Veľkorysých päť minút na jeden boulder pomohlo. Niektorí finálisti sa za ten čas doslova naučili boulder liezť aj keď bol spočiatku koordinačne komplikovaný. Do finále žien sa prebojovali Martina Buršíková, Lujza Michalková, Vanda Michalková, Lenka Furdíková, Sára Šimeková, Marína Masláková, Lea Slobodová a Kristína Nemá. Už pri nástupe prvých pretekárok bolo jasné, že aj ženské finále je nastavené ideálne a baby si zalezú fakt dobre. Menej previslé profily znamená viac práce s nohami a techniku a než silu, čo dievčatá obľubujú viac. Niektoré bouldre sa dali vyliezť na viacero spôsobov a hlavne bez výrazného znevýhodnenia druhých čo sa páči nie len pretekárom ale aj publiku.

Po večernom premietaní čakala staviteľov práca do neskorej noci a to prestavba pretekov na mladšie kategórie od U10 do U16.Detské bouldre neboli len komprimáty a modifikácie zo soboty, ale originálne bouldre pripravené a staviteľmi už vo štvrtok. Ako hlavný staviteľ na Slovensku som rád, že sa za posledné roky mení prístup k detským kategóriam a z povedomia usporiadateľov, stien, trénerov atď.. pomaly mizne názor, že deťom sa stavajú „rebríky“ po madlách. Najmä ako príprava na Európu a Svet by toto myslenie bolo dosť tragické. Deti privítali veľké moderné štruktúry a XXL chyty, dualové povrchy a zložité technické problémy samozrejme všetko citlivo prispôsobené ich schopnostiam a anatómii. Nezainteresovaný si povedal, že to nikto nevylezie. Ako už z praxe vieme deti lezú lepšie než si často myslíme a sú veľmi učenlivé. Vyliezlo sa úplne všetko a ani otrasné počasie neprekazilo pretekárom a ich rodičom dobrú náladu. Týmto chcem poďakovať dobrovoľníkom v roliach rozhodcov, ktorí obetavo primrzli každé kolo na dve hodiny každý k jednej stoličke a jednému bouldru, pokým ovšem neistili malých lezcov v posledných krokoch.

Za pár negatív považujem napríklad starú stenu. Odzrkadlilo sa to najmä v prvom kvalifikačnom bouldri, kde lezci objavili poruchy medzi preglejkami a dokázali boulder doslova obabrať. To sa pár x opakovalo aj inde a pri kategórii A je to netolerovateľné. Takisto nedokonalé dopadisko je problém, ktorý sa v histórii opakoval viac krát a chcel by upgrade. Celkovo však hodnotím preteky ako úspešné.

Za podporu ďakujeme SHS James, Ministersto školstva, vedy, výskumu a športu, Mesto Bratislava, HaM a partnerom: Liptovar, Curaprox, Scarpa, Lidl, Block Dock, Deus, Virgin Grip, KadMedia, Radiolan a Powerlogy ako aj dobrovoľníkom a všetkým, ktorý sa zapojili.

Dávid ZávackýVlado Linek © 1999 - 2021 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  28935612