vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 25.04.2024   english version
 Majstrovstvá SR v lezení na obťažnosť a rýchlosť
14.12.2020 17:00 | 2722x |

Sobota patrila obťažnosti. V mužskej kategórii sa nakoniec zaregistrovalo celkovo 16 lezcov v kategóriách od U16 po mužov. Rovnako, ako aj pre ženy, boli pre nich prichystané 3 kvalifikačné a 1 finálová cesta od hlavného stavača Jakuba Švuba. Kvalifikácia odštartovala od 9.00 hod a postupne roztriedila štartové pole a vyprofilovala finálovú desiatku. Obdobne to bolo aj u žien, ktorých sa zaregistrovalo osem. Do finále postupovali všetky.

Lujza Michalková. /  Lenka Mičicová.

Finále sa začalo za prítomnosti kamier RTVS, TA3 a TV JOJ o 17.00 hod. Mužská cesta mala obťažnosť približne 8b+. Kľúčovým miestom bol silový boulder za obliny približne v 2/3 cesty, cez ktorý sa dostali len dvaja lezci – Peter Kuric, ktorý vypadol tesne na jeho konci a Tomáš Plevko, ktorý ho ako jediný elegantne preliezol a skončil až pár chytov pod topom. Tým s prehľadom obhájil titul a stal sa majstrom SR pre r. 2020. Na začiatku kľúčového bouldra spadli z rovnakého chytu rovnako dvaja lezci – Tomáš Buček a Jakub Fábric, ale kvôli lepšiemu výsledku z kvalifikácie skončil na bronzovej priečke Tomáš Buček.

Ženská cesta mala obťažnosť okolo 7c+. Karty v poradí miešalo najlepšie trio z kvalifikácie – mládežníčky Martina Buršíková a Lujza Michalková s nestarnúcou Lenkou Mičicovou. Martina Buršíková doliezla tesne pod top a zabezpečila si bronzovú medailu, chyt pod topom zastavil Lenku Mičicovú, ktorá tak obsadila striebornú priečku. Lujza Michalková síce neudržala top a vypadla až z neho, ale bol to najlepší ženský výkon, ktorý jej zabezpečil titul majsterky SR pre aktuálny rok.

V chlapčenskej kategórii U 16 zvíťazil Tristan Sýkora pred Martinom Matúšekom a Eliášom Kyselom, u dievčat sa majsterkou stala Lujza Michalková, druhá skončila Martina Buršíková a tretia skončila Sára Šimeková.

V juniorskej kategórii U 18 zvíťazil Jakub Fábric, striebro získal Samuel Štefánik a bronz Filip Hromada.

Mužskú kategóriu U20 ovládol Peter Kuric pred Tomášom Bučekom a u žien Marína Masláková pred Rebekou Ozniakovou.

V kategórii „veteránov“ mala zastúpenie u mužov len veková skupina 60+ a u žien 40+, obidve len po dvoch štartujúcich. U mužov boli výsledky veľmi tesné a prvenstvo si vybojoval Dušan Kultan pred Petrom Vitkovským. U žien s prehľadom zvíťazila Lenka Mičicová pred Evou Schoneckerovou – Kováčovou.

Tomáš Plevko. / Martina Buršíková. / Peter Kuric. Foto: Dodo Kétyi.