vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 18.06.2024   english version
 Spišiaci na Alpskom tripe II
25.04.2011 10:00 | 9817x |
  

Nescihame ani vydyhnuc, bohove su kamaraci a dožičuju nam šumny čas. Ta my ich vonkoncom nechceme sklamac a ryhlo ucekame pod Eiger.

21.4. sa presúvame na Eigergletscher kde po znechucujúcom hľadaní  vhodného ubytovania nakoniec grátis prespávame v starom dome. Stretávame dvojku Rakúšanov, ktorí majú rovnaké plány ako my.
22.4. o 5.00 hod. naliezame do steny. S prehľadom dobiehame rakúsku dvojicu, ale na naše veľké prekvapenie sa pred nami vyliahnu z tunela ďalšie dve dvojice lezcov. V Ťažkej škáre to vyzerá ako na Václaváku.

  
Severná stena Eigru večer pred útokom. / Václavák. / Jano v Ťažkej škáre.

Po nekonečnom čakaní, fajčení a nadávaní sa môže Jano konečne realizovať. Lezieme súčasne naviazaní a na druhom snehovom poli sa dostávame na čelo peletónu.
Ide to rýchlo, no mrzí nás strata drahocenného času čakaním v radoch cca 2-3hodiny.

  
Mišo pod prvým snehovým poľom. / V rampe sa konečne dostáva k slovu aj normálne lezenie. / Jano dolieza rampu.

O 18.00 nás Božský traverz privíta v plnej kráse. Do zotmenia zostávajú ešte 2,5hodiny, no nám je jasné že na vrchol nebudú stačiť. Bivak v Božskom traverze je skutočne božský! Večer po dvoch hodinách samoty a vyhrievania sa na slnku nás príjemné poteší dvojica Švajčiarských lezcov, ktorí nastupovali do steny tesne za nami a podobne absolvovali celú obehovaciu tortúru. Liezli naľahko s minimom vecí na bivak. Keď ich ráno ponúkame čerstvou kávou rozžiaria sa im očká a máme pocit že ich zmrznuté sánky skončia pod stenou. 

 
Mišo sa prebíja k Božskému traverzu. / Božský bivak v Božskom traverze.
 
Božský bivak v Božskom traverze. / Jano dolieza Pavúka.

  
Mišo v Pavúkovi. / Jano v poslednej skalnej dĺžke. / Vrchol.

Za 5 hodín v pohode a družnej komunikácii so Švajčiarmi doliezame na vrchol Eigeru. Podmienky v stene boli veľmi dobré. Uvedomujeme si že nebiť zdržania v spodnej časti steny, aj napriek ťažkým batohom by sme mali vrchol za jeden deň.

Mordujeme še s tym internetom, ale naše hlavy už behajú po Mer de Glace. Bohove nam davaju ešči tri dni šumneho času, ta jutre rano vyražame na Grandess Jorasses.

Barz šumne dzekujeme že sce nam tak fest trimali paľce doteraz. Ta prosime Vas pekne potrimce ešči aspoň tri dni!

Jano a Mišo
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30875075