vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    vht    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Pondelok 27.05.2024   english version
 Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách
24.03.2011 11:00 | 12784x |
  

10. marca 2011 sme vyrazili do Kačacej doliny s úmyslom vyliezť krásnu líniu na Rumaňák. Bolo veselo. Zišli sme sa tam až piati. Každý mal svoje plány, ale naším cieľom bola Orolínová cesta, v ktorej sme sa chystali stráviť dva dni.

Boli sme vychystaný, no bohovia nás zastavili. V prvej ťažkej dĺžke si Jano zalietal 8 metrov s odlomeným chytom. Našťastie mu to nezlomilo morál, ale čakan.

 
Jano a jeho čakan. / Jano tesne pred pádom.
 
Zostup. / Pali dolieza narovnanie Rumanovho koryta.

Ešte v piatok Jano odišiel zarábať peniažky na nový cepín a Mišo zachraňoval Spišiacke renomé. Spolu s Palim Ivaneckým sme vyliezli peknú líniu Rumanovým korytom. Dodo a Tono nám deň predtým prešlapali celú cestu. S Palim som bol už zohratý tím, 2. marca sme spolu vyliezli ľavý pilier na Rumaňák, ktorý nás prekvapil svojou kľúčovou dĺžkou.

  
Najkrajšie úseky v Rumanovom koryte. / Zabudnutý kút, kľúčové miesto M5+. / Mišo v šiestej dĺžke. 
Kľúčová dĺžka ľavého piliera. / Pali dolieza kľúč ľavého piliera.

20.marca vyrážame opäť do Tatier. „Rumaňákové repeté“ si odkladáme  na budúci rok a po perióde zlého počasia vyrážame do Malej studenej doliny. No Bohovia sú k Janovi opäť nemilosrdný, skúšajú jeho obratnosť na zľadovatenom chodníku a odnáša si to jeho vyvrtnutý členok. Vyberáme si cestu Zabudnutý kút (V,A2) na Malú žltú stenu. Preliezame našu asi najkrajšiu cestu v Tatrách voľne za M5+.

 
Jano v zabudnutom kúte. / Jano na šiestom štande.

Prespávame na Terynke a v pondelok naliezame do Diretissimi Žltej steny. Janov opuchnutý členok ho stavia do úlohy štatistu a Mišovi sa darí preliezať OS jednu dĺžku za druhou. Preliezol ich všetky až na poslednú A2, do ktorej sa „netrafil“. Mišo si dostatočne kvalitne „ošahal“ poľský variant, o ktorom nepochybuje, že ho nabudúce pustí voľne. Aby si o nás nemysleli, že robíme chyby a mýlime si cesty, Jano zabudol na opuchnutý členok a na druhý pokus doliezol cestu klasickou líniou.

  
Mišo v tretej dĺžke. / Vzdušná siedma dĺžka. / Mišo nalezený v poľskom variante.

 
Jano dolieza poslednú dĺžku klasickou líniou. / Jano na vrchole Žltej steny.

Pevná skala Vás donúti vychutnať si poctivé stenové lezenie, fyzicky a psychicky veľmi náročné. Obtiažnosť cesty sa stupňuje, naše hodnotenie je 2xM5, 2xM5+, 2xM6, 2xM6+ a M7.

Dni sú coraz dluhše aj coraz ceplejše, lezenie coraz krajše a coraz ľahše, ta sme sebe povedali, že s čaškými cestamy totu žimu v Tatroch končime. Pujdzeme ši to šumne ľezeňe užic s babami, abo pri dajakym peknym sóličku...

Kopcom zdar!

Jano Čech a Mišo Sabovčík (climBeer team)
Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30824571