vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 29.03.2024   english version
  Články |  Odpoveď
  Články

Autor:
Email:
Téma:
Text: K zlaňovaniu s dvojičkami v silnom vetre, resp. do neprehľadného alebo členitého terénu.

Mne osobne sa osvedčila táto metóda:
1. Zviažem konce, prevlečiem cez zlaňovací bod, urobím uzlík na konci každého prameňa (osvedčil sa mi uzlík na každom prameni samostatne a nezväzovať konce spolu - laná sa oveľa menej krútia a nevzniká telefónna šnúra).
2. Každý prameň skufrujem a následne cez 60cm/80cm slučku a karabínu zavesím po oboch stranách sedáku (jeden prameň vľavo, druhý prameň vľavo, ergo 2 slučky a 2 karabíny). Vzhľadom na hmotnosť jednej dvojičky ich nosnosť materiálových pútok zvláda s prehľadom.
3. Ak sú laná dobre skufrované, tak pri zlaňovaní jednotlivé pramene samé pekne vyliezajú zo slučiek po oboch stranách, keďže laná sú pod zlaňovacím zariadením.

Hlavná výhoda je, že laná nie sú omotané okolo tela, či navešané na rukách. Jedna ruka drží prusík, druhá ostáva voľná. Laná pri zlaňovaní nijak nezavadzajú a neobmedzujú, zlaňujúci má tak dobrý prehľad a výhľad.

Nevýhodou je dlhšia príprava a takisto pramene niekedy nevyliezajú samé, no treba im pomôcť voľnou rukou, čo môže byť otravné. Ale ak človek zlaňuje v zlom teréne, tak aj tak nemôže ísť zrovna rýchlo. :)

Budem rád, ak toto niekomu pomôže a ešte viac ocením konštruktívne pripomienky. ;)
7x7=
 

Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30705736