kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia  Piatok 03.04.2020  
 Aupark Cup 2003
10.09.2003 14:00 | 3387x | komentár: 0x
6. 9. 2003  

V sobotu 6. septembra 2003 sa v bratislavskom Auparku ukutočnilo ďalšie Slovenského pohára v športovom lezení AUPARK CUP 2003. Súťaže prebiehali po celý deň a súťažilo sa v dvoch disciplínach: v lezení na obtiažnosť a v lezení na rýchlosť. V Auparku súťažilo na obtiažnosť 19 mužov a 10 žien, na rýchlosť zápolili 25 muži a 11 žien. Víťazov čakali hodnotné ceny od outdoorových sponzorov v hodnote 40 000 Sk.

Ani diváci nezostali v polohe pasívnych pozorovateľov. Pred začiatkom rýchlostných pretekov si každý záujemca mohol skúsiť na vlastnej koži obtiažnosť cesty, po ktorej neskôr pretekári doslova bežali.
Atmosféru pretekov spríjemňovala dobrá hudba a zaujímavé rozhovory s lezcami. Bodku za celodennou lezeckou šou dala prešovská rocková skupina Chiki Liki Tu-a svojím hodinovým vystúpením. Podujatie pritiahlo počas dňa okolo tisíc divákov. Organizátori, združenie HORY A MESTO, plánujú v začatej tradícii pokračovať a organizovať aj v budúcnosti na lezeckej veži AUPEAK podobné akcie propagujúce tento krásny horský šport uprostred mestskej betónovej džungle. Toľko Tamara Greksáková, riaditeľka Hory a mesto a samotný priebeh pretekov komentuje Jirko Švub (Caballo), dnes hlavný manažér slovenského pretekárskeho lezenia:

Zánovná stena v Auparku nás privítala dobudovaným mohutným previsom. Cesty staval Paľo Tomka za pomoci Joža Lovása. Pre podnikateľské nezhody bola účasť ochudobnená o Repčíky a tradične o pretekárov z východu a severu republiky. Zato predviesť svoje umenie došiel Marek Leitman (Streso) s kamarátom z Brna. Dve kvalifikačky liezli muži i ženy spoločne a tak treba pochváliť Zuzu Čintalku za topku na prvej ceste. Bolo vidieť, že sa v šikmine vie riadne prilepiť. Z mužov topoval iba Ondro Švub (Humpi) a Streso. Druhá cesta kopírovala najdlhší previs steny a v nej najlepšie zaliezol Peter Doležaj (Kraken), potom Humpi a Streso. Do finále postupovali v poradí: 1. Humpi, 2.-3. Kraken so Stresom, 4. Tomáš Fides, 5. Kubo Kováčik a na ôsmom mieste náš mladý Maťo Švub, ktorý obe kvalifikačky tradične vypustil (vyfasoval za to zákaz počítača). Finálka nemala od začiatku ľahký krok a Maťo zo seba vydal asi 80% a doliezol do polovice cesty. S nástrahami nástupového bouldra sa nevyrovnal Oškrda z Brna a skončil na treťom chyte. Kubovi Kováčikovi v ťažších krokoch zjavne ešte chýba sila, aj Tomáš Fides nezvládol prechod z malej lišty do pravého bekhendu uprostred cesty. Dvanásťročný Maťo si za neskrývanej radosti odniesol piaty flek v mužoch a druhý v junioroch. Určite potešil i Mira Pialu zástupcu a sponzora Triopu, v ktorého lezečkách Maťo liezol. Obdivovateľ krásnych žien Maslo (Belica), doplatil na slabšiu vytrvalosť a roztiekol pod stropom. Možno mu pekné štvrté miesto a osobná masérka dopomôžu k ďalším úspechom. Streso sa vyložene trápil s každým krokom a prvý chyt v strope sotva tečoval. Kraken liezol až príliš na istotu a v dlhom strope mu došli sily, štyri chyty od topky. Cesta k víťazstvu sa tak otvorila Humpimu. Liezol elegantne, pod stropom sklepol, podržal Krakenov poisťovací chyt a skočil po ďalšom. A mal to v kapse.
V divácky obľúbených pretekoch na rýchlosť si Humpi svoj šťastný deň vychutnal do konca. Najskôr určite najrýchlejší Kraken nešťastne vypadol so Stresom. Vo finále Streso – Humpi, vystresovaný Streso, ktorý tesne viedol, netrafil vypínač a Humpi ten deň slávil tretie víťazstvo. Blaváci sa s cenami poriadne vytiahli a do Bystrice za tri prvé, dve druhé a jedno tretie miesto putoval malý športový obchod. Chalanom gratulujem a verím v postupné zlepšenie.

Výsledky

Obtiažnosť, muži
1. Ondrej Švub, CCC Bocianik B. Bystrica
2. Peter Doležaj, CCC Bocianik B. Bystrica
3. Marek Leitman, Extrem klub Žilina

Obtiažnosť, ženy
1. Zuzana Čintalová, MKŠK Modra
2. Katarína Čintalová, MKŠK Modra
3. Katarína Fickuliaková, Bloc Bouldering Club Bratislava

Obtiažnosť, juniori
1. Ondrej Švub, CCC Bocianik B. Bystrica
2. Matej Švub, CCC Bocianik B. Bystrica/ Triop Slovakia
3. Jakub Kováčik, MKŠK Modra/ Triop Slovakia

Obtiažnosť, juniorky
1. Jana Suchánková, SEKHO Senica
2. Michaela Bošáková, MKŠK Modra
3. Jana Mikulová, MKŠK Modra.

Rýchlosť, muži
1. Ondrej Švub
2. Marek Leitman
3. Peter Doležaj

Rýchlosť, ženy
1. Lenka Mičicová, Žilina,
2. Zuzana Čintalová
3. Katarína Čintalová
 
Tamara Greksáková a Jirko Švub
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Aupark Cup 2003 [ 17. 5. 2011 14:12:28] - reagovať
V sobotu 6. septembra 2003 sa v bratislavskom Auparku ukutočnilo ďalšie Slovenského pohára v športovom lezení AUPARK CUP 2003. Súťaže prebiehali po celý deň a súťažilo sa v dvoch disciplínach: v lezení na obtiažnosť a v lezení na rýchlosť.

Vlado Linek © 1999 - 2020  26297830