kalendár akcií    preteky detí    olympijský šport    dokumenty    história
 športové lezenie  Odhlásiť    Piatok 29.03.2024
 Aktuality z ME v športovom lezení v Moskve - deň šesť a sedem
29.11.2020 18:00 | 3498x |

V piatok a v sobotu sa odohrali na ME posledné boje o miestenku na Olympiádu v Tokiu v disciplíne kombinácia. Z nášho tria postúpil do semifinálovej dvadsiatky najlepších len Peter Kuric. Vande Michalkovej unikol postup o 2 priečky a Tomáš Plevko v tejto disciplíne nepretekal. Celý piatok sa súťažilo o postup do finálovej sobotňajšej osmičky. Ráno sa kvalifikácia rozbehla súťažou v lezení na rýchlosť. V nej Peter Kuric obsadil 13. miesto s časom 7.78s. Prakticky ihneď po skončení rýchlosti nasledoval bouldering, v ktorom Peter s 2 topmi a 4 zónami skončil na 16. priečke. A v poobedňajšej obtiažnosti si doliezol pre 11. pozíciu. Po zrátaní všetkých jeho výsledkov skončil v olympijskej kombinácii na konečnom 20. mieste.

Finále bolo napínavé do posledného momentu. Medzi ženami sa napokon z miestenky do Tokia tešila domáca Viktoria Meshkova, strieborná skončila Srbka Staša Gejo a bronz si k susedom odnáša Eliška Adamovská. Rovnako, do posledného momentu, to bolo napínavé aj medzi mužmi – najmä tesný súboj medzi Švajčiarom Saschom Lehmanom a domácim lezcom Alexeiom Rubtsovom. Napokon sa z víťazstva a vstupenky na Olympiádu tešil Rus Rubtsov a bronz si odniesol jeho krajan Sergei Luzhetskii.

Peter Kuric. Foto: Jan Virt, ČR.

Lezenie na obtiažnosť dnes pokračovalo na ME v športovom lezení v Moskve doobedným semifinále, kde sa z včerajšej kvalifikácie prebojovala 26-ka najlepších lezcov. Zo slovenskej výpravy postúpili všetci traja reprezentanti – Vanda Michalková, Peter Kuric aj Tomáš Plevko.

Ako prvý liezol semifinálovú cestu Peter Kuric, ktorý si oproti kvalifikácii polepšil o 2 priečky a celkovo na ME v disciplíne obtiažnosť skončil na 23. mieste. Po sľubnom nástupe prišiel problém v traverzovej časti a pri dlhšom riešení problému rýchlo došli sily. Dobre zabojoval Tomáš Plevko, ktorý v rýchlom slede prešiel problémový traverz doprava a skončil až za ním a ktorý sa rovnako oproti včerajšej kvalifikácii posunul vo výsledkovej listine vyššie a obsadil v tejto disciplíne na ME konečné 16. miesto. Najlepšie sa aj dnes darilo Vande Michalkovej, ktorá veľmi solídnym výkonom skončila na výbornom 14. mieste.

Zhrnutie dneška slovami trénera Iča Kollára: „Dnes v semifinále na obtiažnosť Tomáš liezol veľmi dobre, bez chyby vyriešil nepríjemné pasáže a umiestnil sa veľmi dobre. Peter to prekombinoval v strede cesty, kde boli dôležité jednotlivé sekvencie nôh a to ho nútili robiť iné kroky, ako si naplánoval. Vanda v kľude preliezla veľmi vysoko no výkon nestačil na postup do finále. Dnes do večera čakáme na možnosť postupu Vandy a Petra do kombinácie. Postupuje 20 žien a 20 mužov. Držte palce!!!“

Napokon postúpil len Peter Kuric, z 19. miesta, Vande z 22. miesta utiekol postup naozaj len o kúsok... :-(.

Igor Kollár a Vanda Michalková.

Peter Kuric. / Vanda Michalková. / Tomáš Plevko. Foto: Jan Virt, ČR

Majsterkou Európy v obtiažnosti sa stala domáca pretekárka Viktoriia Meshkova, druhá bola Češka Eliška Adamovská, ktorá skončila úplne rovnako, ale s horším časom a pre bronz si doliezla Molly Thompson-Smith z Veľkej Británie.

Medzi mužmi doliezol najvyššie Švajčiar Sascha Lehmann, strieborný skončil Nicolas Collin z Belgicka a tretiu priečku obsadil Dimitrii Fakirianov z Ruska.

Zajtra je na programe ME voľný deň.

Na ME v športovom lezení v Moskve sa dnes pretekalo v lezení na obtiažnosť. Z našej minivýpravy nastúpili do bojov o medaile všetci traja reprezentanti – Vanda Michalková, Peter Kuric aj Tomáš Plevko. Kvalifikácia o postup do zajtrajšieho semifinále začala ráno o 9.00 hod nášho času.

Najlepšie sa darilo Vande, ktorá postupuje do zajtrajšieho semifinále z veľmi pekného 13. miesta. Vanda: „Po neúspešnej kvalifikácii na bouldri sa mi podarilo dostať do semifinále aspoň na leade. Liezlo sa mi už aj lepšie, ale som odhodlaná dať do zajtrajšieho semifinále čo najviac :-).“ Rovnako aj obaja chalani postúpili - Tomáš postupuje z 20. miesta a Peter z 25. miesta. Tomáš: „Môj výkon bol postačujúci na semifinále. Zajtra sa začína odznova.“ Peter: „Myslím si, že cesty mi celkom sedeli, ale neliezlo sa mi vôbec ideálne. Cítil som únavu zo včerajšieho boulderingu a k tomu mám prsty zodraté do mäsa.“

Aj dnešok pár vetami zhrnul repre tréner Ičo Kollár: „Dnes sa podarilo všetkým reprezentantom postúpiť do zajtrajšieho semifinále. Vanda s prehľadom liezla obe kvalifikačné cesty, Tomáš sa v oboch cestách rozbehol svojim štýlom, pekne riešil kroky, ktoré vzhľadom na jeho výšku musel robiť inak. S Petrom bojujeme s kožou na prstoch, vkuse olepujeme a dávame dole len na ostrých pokusoch. Únava zo včerajšieho boulderingu bola poznať. Ide sa ďalej a plánujeme semifinále, časy rozlezov, presuny do haly, atď.“

V semifinále sa stretne 26 najlepších lezcov z dnešnej kvalifikácie. Pre Vandu Michalkovú a Petra Kurica je výsledok dôležitý aj do celkového súčtu bodov v olympijskej disciplíne kombinácia, v ktorej sa bude bojovať o medaile v piatok a v sobotu.

Kvalifikácia. / Peter Kuric.

Tomáš Plevko. / Vanda Michalková.

Ženskú kvalifikáciu vyhrala Ruska Viktoriia Meshkova pred Češkou Eliškou Adamovskou a treťou Ruskou Dariou Mezentsevou. Medzi mužmi dominoval Švéd Hannes Puman, druhé miesto obsadil Sasha Lehmann zo Švajčiarska a tretí skončil Rus Dimitrii Fakirianov.
Zajtrajšie semifinále začína ráno o 9.00 nášho času a finále najlepších lezcov štartuje večer o 17.00 ženami a o 18.00 polezú mužskí finalisti.

Pondelok patril v Moskve semifinále a finále v boulderingu. Po dobrom výkone v kvalifikácii sme mali v semifinále zastúpenie aj my, keď zo 16. miesta postúpil do najlepšej 20-tky Peter Kuric. V raňajšom semifinále liezol medzi prvými a napokon s dvomi zónami obsadil v boulderingu konečné 19. miesto. Svoje pôsobenie v semifinálovom kole zhodnotil sám Peter: „Bouldre boli pohybovo veľmi pekné. Nebolo zložité ich prečítať. Dva bouldre boli skoky, čo bolo veľmi ťažké stihnúť naskákať do piatich minút. Zvyšné dva išli skôr do sily a techniky.“ Náš reprezentačný tréner Igor Kollár videl dnešné preteky takto: „Peter Kuric dnes v semifinále v samostatnej discipline bouldering nastupoval s veľmi zničenou kožou na prstoch pravej ruky. Aj napriek zvolenej taktike a handicapu s kožou sa mu podarilo umiestniť na 19. mieste. Všetko smerujeme na postup v olympijskej disciplíne - kombinacii. Do nej postupuje 20 najlepších pretekárov, ktorí absolvujú počas pretekov všetky disciplíny.“

V ženskom finále sa predstavilo 6 najlepších lezkýň zo semifinále. Napokon si pre bronz doliezla Srbka Staša Gejo, striebornú priečku obsadila Chloe Caulier z Belgicka a víťazkou ME v boulderingu sa stala domáca lezkyňa Viktorija Meškova.V mužskom finále dominoval Slovinec Jernej Kruder, ktorý si vybouldroval zlato a za ním sa umiestnili domáci reprezentanti – strieborný Sergeji Luzhetskij a bronzový Nikolaj Jarilovets.

Zajtra opäť uvidíme všetkých našich reprezentantov v ich najsilnejšej disciplíne – obtiažnosti. O 9.00 nášho času začína kvalifikácia mužov aj žien v lezení na obtiažnosť. Live stream môžete sledovať tu:

V sobotu 21. 11. 2020 boli na programe preteky v lezení na rýchlosť. Vanda v kvalifikácii dosiahla čas 15.85 s a skončila na 31. mieste. Peter s časom 7,81 s dosiahol 19. miesto, čím si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu do kombinácie. Ani jeden z nich však do vyraďovacieho pavúka nepostúpil. Tomáš sa pretekov v lezení na rýchlosť nezúčastnil. Vo finále žien Ekaterina Barashchuk zvíťazila nad Elizavetou Ivanovou a spolu s bronzovou Juliou Kaplina obsadili stupne víťazov výhradne pre Rusko. Vo finále mužov zvíťazil Danil Boldyrev (UKR) nad rusom Levom Rudatskym, tretí skončil poliak Marcin Dzienski.

Nedeľa patrila kvalifikácii mužov a žien v boulderingu. V raňajšej ženskej kvalifikácii vyliezla Vanda 3 zóny a 1 top a tesne jej z 23. miesta (33 pretekárok) uniklo 20 členné semifinále. Poobede nasledovali naši muži – Tomáš Plevko obsadil s 3 zónami 33. miesto (43 pretekárov) a výborne zaliezol Peter Kuric, ktorý s 5 zónami a 1 topom postúpil do pondelkového semifinále zo 16. miesta.

Ako videl výkony našich reprezentačný tréner Igor Kollár: „Vanda Michalkova podala veľmi dobrý výkon vzhľadom na obtiažnosť bouldrov. Jej dosiahnutý 1 top a 3 zóny však nestačili na postup do semifinálového kola. Peter Kuric s 1 topom a 5 dosiahnutými zónami postúpil dnes na ME dospelých v Moskve do zajtrajšieho semifinále. Štýly bouldrov boli veľmi rozmanité, no Peter dokázal v rámci limitu prečítať a pospájať jednotlivé pohyby do celku. Tomáš Plevko, slovenský reprezentant špecializujúci na obtiažnosť, skúsil bouldrove preteky. Jeho debut nebol zlý.“

Vanka Michalková. / Peter Kuric. / Tomáš Plevko.