kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia  Streda 12.08.2020  
 Majstrovstvá sveta pre telesne postihnutých športovcov 2019
27.07.2019 14:10 | 1297x | komentár: 0x
  

Všetko sa to začalo už pred rokom, keď som zistil, že niečo ako paraclimbing vôbec existuje. To, že som kripel som už vedel, ale že môžem aj súťažiť som zistil až náhodou. Začal som zisťovať, lustrovať a trénovať a po roku som začal súťažiť. Prvé preteky boli v rakúskom Imste 29. - 30. 6. 2019, kde sa mi podarilo skončiť na nepopulárnom 4. mieste. Boli to moje prvé preteky vôbec, postupne som zisťoval, čo to znamená pretekať, tá strašná nervozita, zistil som, ako je na tom konkurencia a kam sa musím prepracovať, aby som mal lepšie výsledky.

 

Moje druhé preteky, boli rovno majstrovstvá sveta, ktoré sa konali vo francúzskom Briancone 16. - 17. 7. 2019. Každý pretekár, ktorý absolvuje medzinárodné preteky po prvýkrát, musí prejsť cez posudkovú komisiu, zloženú z dvoch certifikovaných doktorov, ktorí vás zaradia do kategórie, podľa vášho postihnutia. V mojej kategórii RP3 sú športovci s najslabším postihnutím, takže podávajú najlepšie výkony. Lezú sa dve kvalifikačné cesty štýlom flash. Do finále postupujú 6 najlepší. V prvej ceste sa mi darilo. Spadol som dva chyty pred Topom, ale druhá cesta ma striasla oveľa skôr ako som mal našliapnuté.

 
Preteky v Imste. / Grand Capucin.

Po pretekoch sme sa presunuli do mekky alpinizmu Chamonix a skúsili sme rovno Grand Capucin. V deň, keď sme prišli pod kopec, zrovna Nina Capres spravila voľný prelez Voie Petit za 8b. Klobúk dole. My sme si vybrali cestu Bonatti - Ghotti 7a, 450m, ale cestu sa nám nepodarilo doliezť. Aj tak sme boli spokojní, lebo aj ja aj tréner, sme boli prvýkrát v Chamonix a vidieť a ohmatať si tak krásnu žulu je sen nejedného lezca. Prídeme nabudúce silnejší.

Na Slovensku som asi prvý oficiálny lezec s telesným postihnutím. Prešiel som si všetky možné aj nemožné administratívne a zdravotnícke úkony a už viem, čo to všetko obnáša. Ak poznáte niekoho vo svojom okolí, ktorí by mohol spadať do jednej z kategórie pre telesne postihnutého športovca, a mal by chuť začať trénovať a reprezentovať, nech sa obráti na sekretariát Slovenského horolezeckého spolku JAMES a následne môžem aj ja poradiť a pomôcť. Kategorizácia je na oficiálnej stránke IFSC.

Hore zdar!

Andrej Haršány
Vlado Linek © 1999 - 2020  27242383