kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia » preteky mládeže  Utorok 27.10.2020  
 Európsky pohár mládeže, Graz
18.05.2019 18:00 | 3225x | komentár: 0x
11. - 12. 5. 2019  

V dňoch 11. - 12. 5. 2019 sa v rakúskom meste Graz konal Európsky pohár mládeže v boulderingu. Tieto preteky sú známe ako najviac obsadzované pretekármi stále zvyšujú kvalitu a pri celkovom vysokom počte súťažiacich to aj dokazuje. Spolu 30 krajín vyslalo na preteky 399 pretekárov, ktorí boli rozdelení do troch vekových kategórii, medzi chlapcov a dievčatá. Hlavný stavač Florian Murnig (AUT) pripravil pre pretekárov veľa zaujímavých a variabilných bouldrov.


Slovenská výprava v Grazi.

Slovenská výprava pozostávala z 8 pretekárov: Jakub Fábric, Sofia Ďurková, Peter Kuric, Vanda Michalková, Dorota Bulandová, Martin Šmilňák, Matúš Válek a Andrej Buzaši. Výpravu ďalej tvorili reprezentačný tréner SHS JAMES Igor Kollár, tréner Miloš Nemý a Róbert Fapšo a o pohodu detí sa starali Petra Kuricová a Natália Ďurková.
Spôsob pretekov: 8 bouldrov lezených štýlom FLASH za daný čas (približne 2 hodiny, podľa počtu pretekárov) a finále lezenie 4 bouldrov štýlom OS. Do finále postúpilo 10 najlepších pretekárov z každej kategórie.
O naše najlepšie umiestnenie sa postarala Vanda Michalková a postupom do finále medzi 10 najlepších z danej vekovej kategórie obsadila celkovo 8. miesto. Peter Kuric, ktorý v kvalifikácii postupne zberal top za topom a jeho prvé preteky po 6 mesiacoch ukázali, že sa nestratí medzi juniormi. Jeho celkovo 7 topov a 8 zón však nestačili na postup do finále. Jakub Fábric a Matúš Válek v najpočetnejšej skupine udierali do bouldrov, ako vládali. Pri dosiahnutých 3 topov a 4 zón to však nestačilo na lepšie umiestnenie. Prvýkrát na medzinárodných pretekoch mládeže sa predstavili v najmladšej kategórii B(U16): Sofia Ďurková, Dorota Bulandová, Martin Šmilňák a Andrej Buzaši. Kvalita a rozdielnosť typov bouldrov im ukázali, na čom treba popracovať. Zbieranie skúseností z celkového formátu preteku im prinieslo veľa skúseností, čo im pomôže v príprave do budúcnosti.

text: Igor Kollár, foto: Róbert Fapšo, Miloš Němý

Vanda Michalková: 8. miesto / 56 pretekárok
Peter Kuric: 13. miesto / 54 pretekárov
Dorota Bulandová: 45. miesto / 57 pretekárok
Sofia Ďurková: 50. miesto / 57 pretekárok
Matúš Válek: 50. miesto / 67 pretekárov
Jakub Fábric: 53. miesto / 67 pretekárov
Martin Šmilňák: 61. miesto / 63 pretekárov
Andrej Buzaši: 63. miesto / 63 pretekárov

Kompletné výsledky

  
Andrej Buzaši, kvalifikácia. / Dorota Bulandová, kvalifikácia. / Jakub Fábric, kvalifikácia.
 
Martin Šmiľňák, kvalifikácia. / Prehliadka bouldrov.
 
Sofia Ďurková, kvalifikácia. / Vanda Michalková, finále.
Vlado Linek © 1999 - 2020  27799157