kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia » preteky mládeže  Utorok 27.10.2020  
 Arco Rock Juniors a Rock Kid's 2018
23.08.2018 22:20 | 3947x | komentár: 0x
  

9 hodín autom - 800km - 2× mýto - plný zoo camp - stavanie stanú v Arco campe - nestihol registráciu - kamarátka na telefóne pomohla zaregistrovať - večerná silná búrka - držanie tyčiek v stane - ráno utekáme na štart - ide sa pretekať

V roku 2018 sa 10 reprezentantov zo Slovenska stretlo na medzinárodných pretekoch v legendárnom talianskom Arcu. Podujatie sa konalo počas prvých augustových dní. Zúčastniť sa mohol každý, kto sa prihlásil na SHS JAMES a vyplnil formulár do daného termínu. Každý rok tu bývajú preteky v inom období a inom formáte, takže si vždy treba naštudovať propozície a zistiť ako budú preteky prebiehať aj na mieste. Tento rok sa začalo boulderingom. Každá kategória (A=U14, B=U12 a C=U10) mala iný časový limit (podľa počtu  detí v kategórii) na 8 boulderov. Bouldre boli výborne postavené a rozradili snáď všetky deti, vo všetkých kategóriách. Bouldre tiež preverili komplexnosť pretekárov a stavači nešetrili ani fantáziou a preto sme mohli vidieť množstvo zaujímavých pohybov.

Keďže tento článok som sa rozhodol napísať trošku viac informatívny, aby ma budúci rok nič nezaskočilo,tak si píšem hlavne pre seba :) :
- zarezervovať zoo camp (je lacnejší a viac sa ti páčil)
- otvorená pizzeria v meste do 14:30 a od 17:00
- kolikuj všetky kolíky, lebo aj druhú noc môže prísť silná búrka (aj tretiu!)
- kúp si elektrický kábel do campu , aby si nemusel stresovať či ti ukradli mobil
- zober si čiapku na kúpanie, lebo na tretí deň už dôjde plavčíkovi trpezlivosť (platí pre Arco camp)
- slnečník sa ti hodil
- v Arco campe netrebalo kolobežky, ale môžeš si skontrolovať ich stav keď ich už zoberieš

  

  

Druhý deň bola disciplína s lanom a mladšie kat. (B a C) šli poobede aj rýchlosť.
Štartovka v leade bola stanovená podľa abecedneho poradia krajín. To sa ukázalo byť nevýhodou pre našich pretekárov, keďze museli v teple dlho čakať na svoj pokus (ale vždy lepšie ako to nekonečné čakanie v rade v Imste). V druhej ceste sa štartovalo podľa umiestnenia z prvej cesty (od posledného po najlepšieho).
Cesty boli opäť vynikajúco postavené a kvalitne rozradili pretekárov.

Lezenie na rýchlosť a lezenie najmladších v sutazi Kid's rock prebehlo v posledný deň. Kat. U10 a U12 už mali kvalifikáciu za sebou a posledný deň až na 8 finalistov mohli ostatni mať voľno alebo odcestovať domov  už hneď rano. To sa, samozrejme, dozvedeli až v Taliansku, lebo pôvodne mali mať všetci speed v nedeľu. Dve identické cesty na rýchlosť vedľa seba boli vyrobené zo štandardizovaných ciest na rýchlosť. Cesty pre decká boli kratšie a asi 10 štandardizovaných chytov bolo pridaných. Vsetky kat. išli tie isté cesty na rýchlosť. Keď všetci pretekári absolvovali cvičný pokus, šli jeden ostrý. Pričom mal každý nárok na max jeden predčasny štart (false start).
Nakoniec sa paralelne s rýchlosťou konal aj Kids Rock, ktorý bol určený pre najmladšie a začínajúce deti. Aj tu boli fantastické bouldre (5), 1 cesta (traverz) a 1 cesta na rýchlosť.

Dovolím si povedať, že konkurencia z celého sveta bola najsilnejšia, akú som kedy zažil na takýchto pretekoch. Každá chybička, či detail rozhodoval o posune v poradí nahor, či nadol. Veľmi ma teší že prišlo toľko rodičov a trénerov s deťmi zo Slovenska. Verím že si odniesli veľa skúseností a motivácie.

Výsledky

Ďakujem SHS JAMES za podporu.

text: Andrej Sýkora, Foto: Michal Buzaši  
Vlado Linek © 1999 - 2020  27799174