kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia » preteky mládeže  Utorok 27.10.2020  
 Majstrovstvá Európy mládeže IMST 2018 - Vanda tretia
29.05.2018 18:50 | 4749x | komentár: 1x
25. - 27. 5. 2018  

V dňoch 25. - 27. mája 2018 sa uskutočnili v rakúskom meste Imst Majstrovstvá Európy mládeže v lezení na obtiažnosť a na rýchlosť. Slovensko reprezentovali športovci: Vanda Michalková, Peter Kuric, Katka Váleková, Jakub Fábric, Matúš Válek a Filip Hromada. Podporný tím: Kollár Igor (reprezentačný tréner SHS JAMES), Juraj Michalka (predseda komisie pretekov SHS JAMES) a Petra Kuricová (rodič).

Obťažnosť
Vanda Michalková obsadila na Majstrovstvách Európy výborné 3.miesto! V kvalifikácii, kde sa liezli dve cesty, obe topovala s istotou a s prehľadom postúpila do semifinále. Tam si veľmi dobre prečítala cestu a tiež vhodne zvolila taktiku prelezu. Bez chýb v ceste postúpila do finále zo štvrtého miesta. Vo finálovej ceste s pozvoľným nástupom, kde postupne cesta bola ťažšia a ťažia si výborným výkonom odniesla bronzovú medailu. Vandine skvelé umiestnenie na tomto prvom dôležitom preteku a prvý rok pretekania v najťažšej kategórii youth female A naznačuje vysoký potenciál aj do budúcnosti.


Vanda skončila vo svojej kategórii na 3. mieste.

Peter Kuric v kvalifikácii v oboch cestách preliezol kľúčové rozraďovacie kroky a postúpil do semifinále. Semifinálová cesta bola postavená v jemne previsnutom a klopenom profile s následne 6 metrovým stropom a ukončená v jemne previsnutom profile. Peter v nej prvých desať metrov preliezol veľmi rýchlo a naliezol do stropu, kde sa rozhodovalo o postupe do finále. Nakoniec skončil jeden chyt a jedno miesto od postupu medzi 8 najlepších, ale veľmi dobré 9 miesto naznačuje, že Peter tento rok by mohol podať veľmi slušné výsledky.
Katka Váleková na svojich prvých európskych pretekoch na obtiažnosť si počínala veľmi dobre. Na obidvoch cestách liezla technicky bezchybne. Ale skúsenosti, ktoré sa v príprave nedali nastaviť ju stáli lepšie umiestnenie. 39. miesto z 55 pretekárok je na úvod do pretekania veľmi sľubný výsledok. Jej potenciál v technike ju môže posunúť do budúcna oveľa vyššie v štartovnom poli.

 
Peter Kuric a Katka Váleková.

Matúš Válek tento rok nastúpil prvý krát v kategórii youth male A, rozpačitým nálezom do obidvoch ciest, v ktorých urobil zopár chýb a tie ho posunuli dole na chvost výsledkovej listiny. Jeho 46. miesto nezodpovedá jeho lezeckej výkonnosti.
Jakub Fabric na Majstrovstvách Európy v preteku na obtiažnosť si v kvalifikačných cestách neodhadol jednotlivé sekvencie pohybov, čo ho následne stálo lepšie umiestnenie vo svojej kategórii.
Filip Hromada na svojom prvom veľkom preteku si overil svoju výkonnosť, no v oboch cestách na obtiažnosť sa mu nedarilo.

 
Jakub Fábric a Filip Hromada.

Rýchlosť
Celkovo najlepšie umiestnenie slovenského pretekára na ME v rýchlosti Jakuba Fabrica ( 23.miesto ) a rovnaké umiestnenie Petra Kurica a Filipa Hromadu ( 27.miesto ), kde Peter Kuric sa dostal s časom pod 10 sec. naznačuje, že u nás táto disciplína je ešte v začiatkoch a zatiaľ nie sú vybudované steny na rýchlosť. Vanda obsadila v preteku na rýchlosť 36.miesto.
Osobne sa chcem poďakovať Petre Kuricovej za starostlivosť o deti počas výjazdu.

Foto: Kollár Igor, Petra Kuricová, iný zdroj
Text: Igor Kollár, reprezentačný tréner SHS JAMES

Majstrovstvá Európy, umiestnenia slovenských športovcov
obťažnosť
Vanda Michalková:  3.miesto / 47 pretekárok (youth A female)
Peter Kuric: 9. miesto / 49 pretekárov (youth A male)
Katka Váleková: 39. miesto / 55 pretekárok (youth B female)
Matúš Válek: 46. miesto / 49 pretekárov (youth A male)
Jakub Fabric: 54. miesto / 64 pretekárov (youth B male )
Filip Hromada: 62. miesto / 64 pretekárov (youth B male )

rýchlosť
Jakub Fabric: 23. miesto / 42 pretekárov (youth B male)
Peter Kuric: 27. miesto / 41 pretekárov (youth A male)
Filip Hromada: 27. miesto / 42 pretekárov (youth B male)
Vanda Michalková  36. miesto / 40 pretekárok (youth A female)

kompletné výsledky ME medzinárodnej asociácie športového lezenia IFSC
Vlado Linek © 1999 - 2020  27799226