kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia » preteky mládeže  Utorok 27.10.2020  
 Arco Rock Junior 2017
24.09.2017 06:25 | 4356x | komentár: 1x
24., 27. 8. 2017  

Koncom augusta sa vybrali mladí slovenskí lezci zmerať si sily s európskou konkurenciou do talianskeho Arca na preteky Rock Junior Under 14 Cup v rámci slávneho Rock Master festivalu. Detské preteky boli rozdelené do dvoch dní – štvrtok 24.8. boulder a v nedeľu 27.8. lead a speed. Medzi nimi sa počas 25. – 26.8. konala súťaž dospelých lezcov s účasťou svetovej špičky na čele s Adamom Ondrom.


Slovak climbing team.

Tieto dva voľné dni využila väčšia časť pretekárov aj s rodičovským doprovodom buď na lezenie na skalách v oblasti la Gola, alebo kúpanie sa v Lago di Garda, či na miestnu Ferratu v Arcu. Samozrejme, pozreli sme si aj dospelácku svetovú špičku – hlavne v disciplínach lead a speed.
Slovenská detská pretekárska výprava bola tohto roku početná s až 9 lezcami, pričom najvýraznejšie sme obsadili dievčenskú kategóriu U12, kde sme mali až 3 pretekárky. Premiéru malo tento rok hodnotenie rovnakým spôsobom, ako sa bude zrejme hodnotiť lezenie na olympiáde v Tokiu 2020 – pozícia pretekárov zo všetkých 3 disciplín sa navzájom vynásobí a celkové poradie pretekárov vznikne zoradením podľa výsledného súčinu – od najmenšieho výsledku po najväčší.

A ako sa teda darilo našim lezcom?

Ellen Schöneckerová v kategórii CF (dievčatá U10) skončila v bouldri na 21. mieste z 28 pretekárok, v leade bojovným výkonom obsadila delené 16. miesto a záverečný speed bol jej najúspešnejšou disciplínou, keď obsadila 14. miesto. V celkovom hodnotení obsadila 19. priečku z 28 pretekárok, ktoré absolvovali všetky 3 disciplíny. V prípadnej budúcoročnej účasti bude Ellen už súťažiť vo vyššej kategórii BF (dievčatá U12).

Miško Mihál v kategórii CM (chlapci U10) skončil v bouldri na 20. mieste z 26 pretekárov, v leade obsadil delené 19. miesto z 27 pretekárov, ale v záverečnom speede sa mu nedarilo a obsadil až 25. pozíciu z 27 pretekárov.  Celkovo mu tieto výsledky vyniesli 21. miesto z 26 pretekárov, ktorí absolvovali všetky 3 disciplíny. Miško bude v tejto kategórii prípadne bojovať aj budúci rok a v takom prípade iste svoje umiestnenie výrazne vylepší.

Maťka Buršíková dorazila do Arca v špičkovej forme.  V kategórii BF (dievčatá U12) topovala všetky bouldre na prvý pokus a delila sa o 1. miesto spomedzi 46 pretekárok. V leade pokračovala v perfektnom výkone a aj tu obsadila delené 1. miesto zo 44 pretekárok. O stupňoch víťazov tak rozhodoval speed, kde Maťka obsadila len tesne 2. miesto, čo jej v celkovom súčte zabezpečilo 2. miesto spomedzi 44 pretekárok, ktoré absolvovali všetky 3 disciplíny. Maťka Buršíková sa tak stala najúspešnejšou slovenskou reprezentantkou v Arco. Budúci rok v prípade účasti uvidíme Maťku už vo vyššej kategórii AF (dievčatá U14).

  
Ellen Schöneckerová. / Miško Mihál. / Maťka Buršíková.
)  
Maťka Buršíková na stupni víťazov. / Maťka Buršíková. / Lea Slobodová.

Lea Slobodová v kategórii BF (dievčatá U12) absolvovala svoju premiéru v Arcu so cťou. V bouldri obsadila delené 30. miesto spomedzi 46 pretekárok, v leade predviedla veľmi pekný výkon, ktorý znamenal delenú 21. priečku zo 44 pretekárok a v záverečnom speede obsadila 25. miesto zo 44 pretekárok. Tieto výsledky jej priniesli celkovú 29. pozíciu zo 44 pretekárok, ktoré absolvovali všetky 3 disciplíny. V prípade Leinej budúcoročnej účasti v Arcu ju ešte uvidíme v tejto kategórii a bude mať tak príležitosť svoje umiestnenie vylepšiť.

Poslednou slovenskou reprezentantkou v kategórii BF (dievčatá U12) bola Košičanka Zorka Scholtzová. Zorka v Arcu netrafila úplne najlepšiu formu a postupne obsadila v bouldri 35. miesto zo 46 pretekárok, v leade skončila na 37. pozícii a v speede na 33. mieste spomedzi 44 pretekárok. Celkovo obsadila 35. miesto zo 44 pretekárok, ktoré absolvovali všetky 3 disciplíny. Aj Zorka ostáva pre budúci rok v tejto kategórii a v prípade svojej účasti v Arcu sa iste pokúsi o vylepšenie svojho výsledku.

Tristan Sýkora v kategórii BM (chlapci U12) prišiel do Arca vo veľmi solídnej forme. V bouldri obsadil 9. miesto zo 41 pretekárov, v leade delené 8. miesto zo 40 pretekárov, ale v speede, ktorý nie je Tristanovou silnou stránkou, až 19. miesto zo 40 pretekárov, čo zabránilo výraznejšiemu posunu v celkovom poradí. Celkovo obsadil Tristan 10. miesto zo 40 pretekárov, ktorí absolvovali všetky 3 disciplíny a stal sa tak druhým najúspešnejším slovenským lezcom. Pri prípadnej budúcoročnej účasti už bude Tristan bojovať v kategórii AM (chlapci U14).

Katka Váleková v najsilnejšie obsadenej kategórii AF (dievčatá U14) veľmi pekne zabojovala v bouldri, kde obsadila delené 17. miesto z 54 pretekárok. Na veľmi ťažkej ceste v leade obsadila 32. miesto z 52 pretekárok a v záverečnom speede obsadila 37. miesto z 53 pretekárok. To v celkovom poradí znamenalo 31. miesto z 51 pretekárok, ktoré absolvovali všetky 3 disciplíny. Budúci rok už Katku v Arcu na Rock Junior Under 14 Cup neuvidíme, keďže bude mať 14 rokov.

Dvojnásobné zastúpenie sme mali v kategórii AM (chlapci U14). Filip Hromada predviedol neustále zlepšovanie svojich výkonov – po 39. mieste v bouldri (zo 48 pretekárov) obsadil v leade delenú 23. priečku (zo 47 pretekárov) a svoj výkon korunoval veľmi solídnym výkonom v speede, ktorý mu priniesol 15. pozíciu zo 47 pretekárov. Celkovo obsadil 29. priečku zo 47 pretekárov, ktorí absolvovali všetky 3 disciplíny.

U Viktora Kotuliaka sa naplno prejavil nedostatok tréningu po jarnom zranení. Svoj najlepší výsledok dosiahol Viktor hneď v úvodnom bouldri, v ktorom obsadil 36. miesto zo 48 pretekárov. V leade sa mu však vôbec nedarilo (45. miesto zo 47) a v záverečnom speede obsadil 41. miesto spomedzi 47 pretekárov. V celkovom poradí obsadil 44. miesto zo 47 pretekárov, ktorí absolvovali všetky 3 disciplíny. Filipa ani Viktora už budúci rok v Arcu na Rock Junior 2018 neuvidíme, keďže obaja sú ročník 2004.

  
Zorka Scholtzová. / Tristan Sýkora. / Katka Váleková.
 
Viktor Kotuliak. / Filip Hromada a Maťka Buršíková strečujú na brehu Lago di Garda.
  
Deti na ferrate. / Václav Magdina. / Na skalách.

Pre všetkých lezcov boli tohtoročné preteky Rock Junior 2017 cennou skúsenosťou a veríme, že pretekárov, ktorí sa už budúci rok týchto pretekov nebudú môcť zúčastniť, nahradia ďalší nádejní lezci, ktorým to tento rok do Arca nevyšlo.

Kompletné výsledky z pretekov

text: Daniel Sloboda, foto: Robo Hromada
Vlado Linek © 1999 - 2020  27799139