vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index » výstroj a metodika  Odhlásiť    Piatok 29.03.2024  
 Výbava skialpinistu
12.12.2005 11:00 | 7735x |
  

Lyže - je možné v podstate použiť aj bežné zjazdové lyže (na vyskúšanie o čom to je). Pri kúpe nových lyží si určite vyberiete zo širokej ponuky predajcov, pričom dĺžka lyže má byť zhruba rovná výške lyžiara (pre dobrého lyžiara) a max 15cm menej pre horšieho lyžiara. Pre extrémne zjazdy je potrebné si vybrať vysoko kvalitnú skôr dlhšiu lyžu vhodnú pre všetky snehy. Pozor na ľahké lyže, tie nemusia na tvrdých snehoch dobre držať. Carvingové lyže zas nesmú mať veľké vykrojenie, lebo horšie držia v traverzoch a podobne je to aj v strmých zjazdoch  Je potrebné tu zvažovať vhodnosť lyže pre rôznu kvalitu snehu a tým aj bezpečnosť jazdy v teréne.

Viazania  - sú dnes v dostatočnej ponuke a doporučujem značky Silvretta, Fitschi Diamir, Dynafit Tourlite. Pri viazaniach je dôležité, aby špička topánky bola čo najbližšie k otočnému miestu viazania. Všetky dnes vyrábané viazania majú vypínanie špička aj pätky. Dôležité je vedieť, že pretekárske viazanie Dynafit Tourlite Tech je síce najľahšie, ale na úkor životnosti a istých praktických problémoch pri zapínaní topánky. Pri montáži viazania je potrebné montovať viazanie pre použitie „na slalom“, to znamená špička topánky vo všeobecnosti by nemala byť za stredom lyže ale pred jeho stredom cca 1cm podľa veľkosti topánky. Dnešná montáž na tzv. montážny bod by tomu mala vyhovovať.

Stúpacie pásy - sú rôzne pre carvingové a rovné lyže. Existujú dva upínacie systémy – len na špičku lyže a na špičku aj pätku lyže. Pásy uchytávané len na špičku lyže sa po zakúpení skracujú – založia sa na špičku a cca 10 -15 cm od pätky sa odstrihnú. Najčastejšie sa totiž pásy začínajú odlepovať v mieste pätky, preto tých 10 cm treba odstrihnúť. Neodporúčam prehnúť pás cez pätku a prilepiť zhora na lyžu. Jednak sa aj tak pás zhora odlepí a znečistí, znefunkční lepidlo, v mieste ohybu sa spravidla pás trhá, skôr dôjde k celkovému odlepeniu pásu ako po uvedenom skrátení. Pásy uchytávané na špičku aj pätku lyže sú najpoužívanejšie, pretože aj pri horšej kvalite lepidla či viacnásobnom použití pásu je možnosť odlepenia pásu značne menšia. Dĺžka pásu sa nastavuje prehnutím pásu cez upevňovacie oko na špičke lyže. Upevňovací háčik na pätke zhoršuje kĺzavosť pásu, ale znemožňuje odlepenie pásu na pätke.
 Materiálom štetín pásov je mohér alebo jeho umelá náhrada. Mohér dobre kĺže po snehu ale skôr sa zoderie, umelá náhrada kĺže horšie, niekedy až zle. Na tvrdom snehu či zľadovatenom snehu zas drží lepšie umelá náhrada ako mohér. Nájdete v obchodoch aj niečo medzi tým. Spravidla podľa hrúbky pásu je možné povedať či pás kĺže lepšie či horšie. Je tu vždy istá dilema - čím lepšie kĺže, tým menej drží vo výstupe a má aj menšiu životnosť a naopak. Dôležitá je aj navlhavosť pásov. Čím viac vlhkosti pás nasaje, tým skôr sa naň nalepí sneh pri prechode z vlhkého do suchého snehu a pod. Najviac sa používajú pásy značky Coltex.
 Fólia nalepená na pásy má len skladovaciu funkciu. Po zlepení pásu z lyže sa pás zohne na polovicu a zlepí (už bez fólie). Ak potrebujeme pásy použiť na túre viac krát za deň, najlepšie je ich vložiť pod bundu a trochu zohriať. Ak sú pásy premrznuté je ich nalepenie takmer nemožné. To isté platí aj vtedy, ak nám pás spadne pri šliapaní z lyže. Musíme ho zbaviť snehu, nahriať pod bundou (cca 5 minút – do zmäknutia) a potom sa dá opäť nalepiť. Ak ani tak nie je možné pásy nalepiť, je potrebné mať v rezerve náhradné pásy čo odporúčam hlavne na dlhých túrach.
 Po nalepení pásu na lyžu má mať pás hladký povrch. Ak je zvlnený, alebo je pod ním nejaká hrčka ľadu, treba to vyčistiť a znovu nalepiť. V takýchto miestach dochádza k veľmi výraznému opotrebeniu pásu.

Lyžiarky - si vyberajte tak, aby dobre sedeli na nohu. Na pohodlí v nich závisí váš komfort pri výstupe i zjazde ako aj celkový dojem z vykonanej túry. Dôležité je miesto členkového kĺbu topánky, a je nevyhnutné, aby členok sadol čo najpresnejšie na miesto tohto kĺbu. Inak sa vytvárajú pľuzgiere, trpí holenná kosť a pod. Výšku chodidla je možné riešiť aj vložkou do topánky a pod. Počet klipsní zapínania nerozhoduje. Pri šliapaní je potrebné mať zatiahnutú lyžiarku tak, aby noha v priestore chodidla mala vcelku dosť priestoru, ale v oblasti členku sa nesmie posúvať „papuča“ na nohe a v skelete len minimálne. Hornú klipsu stačí dotiahnuť len mierne. Pre zjazd dotiahneme klipsy napevno. Najviac používané typy: Garmont, Scarpa

Paličky - spravidla používame skladacie, aby sme si mohli nastaviť inú dĺžku pre výstup a inú pre zjazd. Používajú sa aj paličky s pevnou dĺžkou, v tomto prípade dĺžka paličky musí byť dlhšia na výstup a na zjazd je možné chytiť paličku nižšie v inom mieste. Je to však trochu nešikovné, možnosť úrazu a pod. Snehový tanier na paličke je najlepšie strednej veľkosti. Ten je vhodný takmer do všetkých situácií.

Ostatný materiál – kvôli bezpečnosti je nevyhnutné mať so sebou na túre aj materiál, pomocou ktorého si vieme pomôcť hlavne pri lavínach. Dnes nikto v Alpách na túru nejde bez lavínového hľadača tzv. pipsu (u nás Berdin, Orthowox, Barryvox a pod), lavínovej sondy a lopatky. Aktuálne doba prežitia v lavíne je 15-20minút, najviac do 1 hodiny! Len spoluúčastníci na túre môžu v  prípade pádu lavíny účinne zasiahnuť! Hovorí sa tomu kamarátska pomoc. Preto je veľmi dôležité mať so sebou takéto vybavenie, lebo nikdy nikto nevie, kto bude v lavíne a kto nie! Aj v dobrej vybavenosti sa ukazuje charakter človeka a jeho vzťah k iným účastníkom túry, ktorými sú často naši dobrí priatelia, kamaráti.

Stanislav Melek




Vlado Linek © 1999 - 2024  30705018