vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
 index  Odhlásiť    Streda 24.04.2024
 Bokami Západných Tatier 2015
24.03.2015 08:00 | 8196x |
20. - 22. 3. 2015

Náročné preteky Bokami Západných Tatier 2015, sa uskutočnili v treťom marcovom týždni podobne ako predchádzajúce ročníky. Snehové podmienky a predpoveď počasia vychádzala konečne na výbornú, pravdepodobne aj preto sa na štart postavilo rekorných 85 dvojíc zo 4 krajín. Pretekári vyštartovali z Bobroveckej doliny a do cieľa museli prekonať v slnečnom počasí 19,1 km a prevýšenie 2122 metrov.

Po príchode do cieľa na oravskej strane Západných Tatier čakalo na pretekárov občerstvenie. Po večeri nasledoval výklad trate a premietanie filmov aktuálnych, aj historických. Zaspomínalo sa na Janka Matláka bývalého predsedu komisie skialpinizmu v SHS James, ktorý nešťastne zahynul v lavíne pod Dhaulágirí v Himalájach. Štart druhej etapy v Roháčskej doline zpred chaty Zverovka previedol pretekárov do Žiarskej doliny a naspäť taktiež v slnečnom počasí ale s vetrom, kde museli prekonať 24,5 km s prevýšením 2200 metrov. V cieli bolo samozrejme pripravené občerstvenie a oddychová zóna. Večer bol opäť výklad trate na nasledujúcu záverečnú etapu, po ktorom nasledovala zaujímavá prednáška o ochrane prírody od Jána Hoľmu zo Správy TANAP-u. V tretej etape so štartom tentokrát spred chaty Primula museli pretekári absolvovať v hmle 18,5 km s prevýšením 2130 metrov. Záverečný cieľ bol organizátormi postavený pri Chate pod Náružím. Celkové vyhodnotenie podujatia bolo pripravené v obci Bobrovec, kde sa zišlo veľa fanúšikov. Za vydarené preteky treba hlavne poďakovať zástupcovi firmy Dynafit Karlovi Glogarovi, Milanovi Pisarčíkovi za firmy PisoSport – Skialpinista, samozrejme všetkým podporovateľom. Ďalej Slovenskému horolezeckému spolku JAMES, Horskej záchrannej službe, Stredisku lavínovej prevencie, Správe Tanap-u, lekárom na trati a ďalším. Takéto veľké podujatie sa nakoniec zaobišlo len s jednou zlomenou rukou po páde pri lyžovačke. Konkurencia bola nabitá, o čom svedčí aj výsledková listina. Najtesnejšie výsledky boli v ženskej kategórii, kde druhý tím mal stratu na prvý po troch dňoch len 15 sekúnd. Spadnutá lyža v najexponovanejšom úseku Troch kôp, ktorá vyradila z bojov o popredné priečky domáci tím M. Danko – M. Litvaj. Niektoré tímy boli diskvalifikované hlavne pre problémy s výstrojov a niektoré nestihli stanovený časový limit, ktorý bol tento rok nesmierne ťažký. Na pretekoch organizačne spolupracovalo počas 4 dní okolo 130 organizátorov.