Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Piatok 28.02.2020  
 Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese
03.05.2013 12:00 | 11624x | komentár: 10x
11. - 14. 4. 2013  

Štvrtý ročník zrazu skialpinistov ktorý organizuje Komisia skialpinizmu SHS JAMES znovu nesklamal. Tentokrát bol zasadený do atraktívneho okolia Brnčálky, ktoré je jednou z najnavštevovanejších z tatranských dolín. A niet sa čo čudovať, veď sa tu vypína krásna Jastrabia veža – symbol JAMESu, Kežmarské štíty a Červená dolina, kde takmer naisto stretnete aj kamzíky.

 
Chata nás víta v trochu pochmúrnom počasí, ale na to som už za tie roky zvyknutý. Vždy to bolo takto - je apríl. :-). / Žľabom nahor neďaleko Belasej veže.
 
Krátky oddych na jedlo, pitie a zhodenenie pásov. / Sneh je však mokrý a ťažký a ja mám po početných pádoch dosť, tak radšej fotím ako Stano lyžuje dole a čakám o 50m nižšie.

Už prvý večer pri otvorení podujatia Janom Matlákom a predstavení skialpinistických túr naplánovaných na toto podujatie bolo jasné, že všetko nestihneme a treba dobre zvážiť, čo si vybrať. Prvý večer sme mali aj besedu s ochranárom Jurajom Ksiažekom, ktorý rozprával o ochrane prírody v tejto lokalite. Zaujali pikošky zo života medveďov, ktoré nenavštevujú kontajnery v podhorí od hladu, ale proste so zámerom maškrtiť, čomu napomáha ľudská nedôslednosť. V piatok si naša skupina pod vedením Stana Meleka a Norom Švandu vybrala túru v Červenej doline. Začiatok túry sme odložili do obedňajších hodín kôli vytvalému dažďu. Vystúpali sme do žľabu bod Malým Kolovým štítom, ktorý sme po ukážke Stana Meleka zlyžovali. Sneh bol však ťažký, tak to bola náročná disciplína, ktorá nešla každému podľa predstáv :-). Ešte traverz pod Kolový priechod a lyžovanie až po chatu. Tu sa konala aj prezentácia skialpinistickej výstroje firmou Yak & Rysy, ktorú si bolo možné nielen popozerať, ale rovno vyskúšať v teréne, čo mnohí využili. Večer sme sa od Milana Lizúcha dozvedeli niečo nové z lavínovej problematiky. V sobotu sa počasie umúdrilo a vyšlo slnko. Zohriate svahy prudkých sklonov sa však začali ozývať padajúcimi lavínami. Keď sa situácia stabilizovala, tak sa pokračovalo v túrach. Dnešný deň strávila naša skupina výstupom na Kolový štít. Prvou prekážkou bol ľadopád v závere žľabu, ktorý viedol do Malej Zmrzlej doliny. Inštruktori ho odistili a každý si vyskúšal prácu s cepínmi a mačkami. Potom nasledoval plynulý výstup až do „depa“ kde sme zložili lyže a naľahko sme vystúpali na vrchol. Okolité panorámy stáli za túto námahu a boli sme odmenení aj pekným lyžovaním v pevnom snehu. Bola to hodnotná a skutočne ski-alpinistická túra. Večer po sponzorskej tombole od firmy Yak & Rysy,  kde mnohí vyhrali peknú zimnú výstroj, bol určený voľnej zábave. V nedeľu prebiehal nácvik robenia záhrabu v blízkosti chaty alebo kto mal chuť tak absolvoval túry v okolitých dolinách. Tento ročník prekvapil počtom účastníkov ktorý dosiahol takmer 120 skialpinistov, čo približne dvojnásobok ako po minulé roky. Jano Matlák sa za Komisiu skialpinizmu všetkým poďakoval za účasť a rozlúčili sme sa pri spoločnej fotke pred chatou. Zvažuje sa, že sa budúci ročník uskutoční vzhľadom k rastúcemu záujmu v priestoroch s väčšou kapacitou – dúfam že sa o rok pridáte aj vy.

Hore zdar!
text a foto Dušan Hudík

 
Modelky. / Veľký nástup. Na tento ročník prišiel dvojnásobok účastníkov ako po minulé roky. 
 
Lyže sme už museli niesť na chrbte a povedal som si že cestou späť to u mňa bude rovnako :-). / Spoločná vrcholová na Kolovom štíte 2418 m.

viac fotiek na picasa


Rámcový program
11. 4. 2013 - štvrtok
12:00 - 18:00      príchod, ubytovanie, večera
19:00                  otvorenie, predstavenie horolezeckých a skialpinistických terénov oblasti; informácia o súčasných snehových podmienkach, tipy na túru
19:30                  večerný prednáškový program
22:00                  ukončenie programu – pokyny k piatkovým túram, súbežne večer: nahlasovanie túr na piatok

12. 4. 2013 - piatok
6:00 - 8:00          raňajky
7:30 - 15:00        individuálne a spoločné túry
19:00                  večerný prednáškový program
22:00                  ukončenie programu – pokyny k sobotným túram, súbežne večer: nahlasovanie túr na sobotu

13. 4. 2013 - sobota
6:00 – 8:00         raňajky
7:30 -15:00         individuálne a spoločné túry
19:00                  pokyny k nedeľným túram - nahlasovanie túr na nedeľu, spoločenský večer – diskotéka 
22:00                  ukončenie programu

14. 4. 2013 - nedeľa
6:00 – 8:00         raňajky
7:30 -14:00         individuálne a spoločné túry, lavínový program -záchrana v lavíne
14:00                  ukončenie
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [ 9. 1. 2013 15:14:23] - reagovať
Štvrtý ročník zrazu skialpinistov ktorý organizuje Komisia skialpinizmu SHS JAMES znovu nesklamal. Tentokrát bol zasadený do atraktívneho okolia Brnčálky, ktoré je jednou z najnavštevovanejších z tatranských dolín. A niet sa čo čudovať, veď sa tu vypína krásna Jastrabia veža – symbol JAMESu, Kežmarské štíty a Červená dolina, kde takmer naisto stretnete aj kamzíky.
 • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [miso 8. 6. 2013 5:55:35] - reagovať
  super, ze stret dopadol vyborne, buduci rok sa vidime!

 • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [steve 6. 5. 2013 22:58:44] - reagovať
  ten zraz znovu nesklamal a mal? a symbol iamesu je veža v masive gerlachu čí nie? ale aspon ste sa vyblazneli tak parada

  • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [Dušan Hudík 9. 5. 2013 9:28:31] - reagovať
   Reagujem na posledný koment:
   1.(ten zraz znovu nesklamal a mal?). Určite nikto nejde na zraz že ho niečo sklame ale predovšetkým kôli pozitívnemu očakávaniu peknej akcie v horách. Napríklad ale dážď počas celej akcie by sklamať niekoho mohol - dúfam že to dokážeš pochopiť. Alebo treba podrobnejšie?
   2.(a symbol iamesu je veža v masive gerlachu čí nie?). Áno, máš pravdu. Symbolom Jamesu je veža v masíve Gerlachu. Bohužiaľ som sa v minulosti kdesi dočítal že je to Jastrabka, čo je omyl... Správnu informáciu mi potvrdil M.Šajnoha. Za dezinformáciu sa ospravedlňujem.
   3.(ale aspon ste sa vyblazneli tak parada). Nevyblázneli sme sa, ale skôr vybláznili v peknej doline pri peknom športe - pre každého doporučujem.
   Dušan H.

   • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [steve 9. 5. 2013 21:28:00] - reagovať
    dušan tak sa z toho nezblazni.

    • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [Anonym 11. 5. 2013 20:13:46] - reagovať
     james sustavne kazdy rok porusuje navstevny poriadok tanapu a este sa aj pochvali

     • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [Dušan Hudík 15. 5. 2013 22:10:48] - reagovať
      Vrtáci sa stále nájdu, ale ich prejav hovorí za všetko - sú to väčšinou zakomplexovaní jedinci čo potvrdzuje aj neschopnosť podpísať sa svojím menom a niesť za svoj názor zodpovednosť. Čo sa týka neduhov ktoré vytvárajú finančné skupiny a nejasný management parku je to smutný príbeh. Keď sme sa vracali zo zrazu dole, tak sme videli ťažbu dreva v priamom prenose...O medveďoch sme mali aj prednášku v prvý večer zrazu a to veľmi zaujímavú. Môj názor je že medveďov je viac ako voľného biotopu pre ne ale s ich vyhladením určite nesúhlasím. Sú súčasťou našej prírody a treba sa s tým naučiť žiť. Možno treba regulovať ich stavy na únosnej miere. Ľudia môžu za ich agresivitu v obývaných častiach lebo sa nerieši zamedzenie ich prístupu ku kontajnerom ktoré neskôr považujú za svoje teritórium a stratia plachosť.

      • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [matus 17. 5. 2013 12:21:50] - reagovať
       OK, tak vyhladit ich mozno nemusia, ale urcita regulacia by sa uz zisla. kazdu chvilu pocut v spravach ako niekoho zase napadol medved. clovek pan tvorstva si musi so zvieratami poradit. ked sa nezmestia do lesa a seru sa do obyvanych casti tak ich prosto vystrielat aspon na polovicu a dovidenia. oni sa zase pomnozia. a naopak chranit drave vtaky, rysy a samozrejme kosodrevinu a rastlinstvo! hlavne na skalnatom!

     • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [PeterT 13. 5. 2013 12:30:35] - reagovať
      Radsej sa staraj o konske polo na Strbskom, stavanie monstier na morene a garazi priamo v morene tieztam, nicenie prostredia Tanapu tazkymi mechanizmami lesov, bagrovanie na Skalnatom, ci vystavbu asfaltky na Hopok a nasledne aj hotela, ty zakomplexovany pseudoochranarsky anonymny ujo.

     • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [Anonym 12. 5. 2013 17:52:54] - reagovať
      to nie je naozajst. ochranar, ale nejaky zakompl. skautsky winnetou vrtacik, ktory sa pravdepodobne tula po lese a objima stromy..len tie mu totiz rozumeju, zatial co o km dalej mu ich veselo rezu s cim nemoze nic spravit tak mu kus jebe.

     • Skialpstret 2013 - 4. ročník, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese [matus 12. 5. 2013 11:13:12] - reagovať
      vies co ochranar, radsej sa postaraj o to, aby sa vystrielali medvede a prestalo sa bagrovat na skalnatom. zase ochranarska aktivita tam kde ju nie je treba. na stretnuti jamesu snad je kazdy clenom jamesu asi a ma teda povoleny vstup. okrem ineho urcite desat lyziarov, ktori sa vedia v horach spravat menej narusi zvery ako tie bagre na skalnatom. tam preco nebojuju ochranari? lebo su zapredani! a medvede dalsia vec, naramne sa tu chrania namiesto toho, aby ich vsetky vystrielali ako v rakusku. zachvilu, aby sa bal ist clovek aj na strbske


Vlado Linek © 1999 - 2020  26050685