vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
 index  Odhlásiť    Sobota 20.04.2024
 Bokami Západných Tatier 2013
24.03.2013 19:10 | 11684x |
22. - 24. 3. 2013

Skialpinistické preteky „Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc, pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Na trať pretekov „Bokami“ Západných Tatier 2013 sa postavilo 154 pretekárov (77 dvojíc) z troch rôznych krajín z Česka, Polska a Slovenska. Tohtoročná prvá etapa začala v piatok 22. 3. 2013 na Oravskej strane, prezentácia bola v Zuberci na obecnom úrade a štart o 10 hod v lyžiarskom stredisku Zverovka – Spálená.

Pre nepriaznivé počasie nebolo možné previesť dvojice do cieľa na Žiarskej chate (1325 m). Prvú etapu absolvovali pretekári v oblasti severnej časti Západných Tatier, kde v organizátormi upravenej trati prešli 13 600 m a nastúpali v dvoch výšľapoch 1541 výškových metrov, jeden úsek (200 m) prešli v mačkách. Štart ako aj cieľ bol v lyžiarskom stredisku Zverovka – Spálená, odkiaľ boli pretekári prevezení autobusmi do Žiarskej doliny, kde mali zabezpečené ubytovanie a stravu. Večerný výklad trate na naslesujúci deň určil, že druhá etapa bude štartovať z ústia Žiarskej doliny. Druhá etapa previedla pretekárov po úbočiach a končiaroch Žiarskej doliny, kde sa pokochali výhľadom z Plačlivého (2125 m), z ktorého zlyžovali na terasu nad Žiarskou  chatou, odtialto vystúpali na hrebeň Troch kôp (2136 m), ktorý bol zabezpečený fixnými lanami. Cieľ druhej etapy bol nad Žiarskou  chatou (1324 m). Večerný výklad trate na naslesujúci deň sa premietal priebežne na obidvoch zariadeniach, kde boli ubytovaní súťažiaci – Hotel spojár, Chata Kožiar. Tretia etapa preverila pretekárov na prechode s dvomi výšľapami do Lúčneho sedla, kde bol pre jednotlivé dvojice zabezpečený zostup s pomocou fixných lán, následný výstup na Spálenú (2083 m) a zjazd určil, že tohtoročné preteky vyhrali v hlavnej kategórii domáci pretekári z Bobroveckej doliny Jozef  Hlavčo (Skialp Dynafit Bobrovec) a Milan Madaj (HO James Bobrovec) s najnižším súčtom dosiahnutých časov za všetky tri dni 6 hod 24 min 43 sekúnd. V ženskej kategórii to bola Lenka Hiklová (Malinô Skialp Team) a Janka Madajová (SK Žiarska dolina) 9:07:24, kategóriu vetránov vyhrali reprezentanti Českej republiky Roman Kuczynski (TJ TZ Třinec) a Novák Petr (Skialpin Klub HS Orlické hory) s časom 7:23:14, v zmiešaných dvojiciach boli najrýchlejší Miroslav Leitner (Skialp4u) a Lubomíra Kalinová (Skialp4u) s časom 8:27:32. Závodníci prekonali za tri dni 42 Km a spolu nastúpali 5 208 m. Veľká vďaka patrí organizátorom, Horskej záchránnej službe a chlapcom z lavínovej prevencie, ktorí sa starali o bezpečnosť celých pretekov. Pre zranenie kolena jeden z pretekárov preteky nedokončil. Okrem náročných podmienok bol príčinou nedokončenia pretekov aj nesplnenie časového limitu, za ktorý museli dosiahnuť pretekári určené kontrolné stanovištia.

2008 - 1. ročník : 36 pretekárov (Krásne počasie, výborné snehové podmienky)
2009 - 2. ročník : 46 pretekárov (Pád 100‐ročnej lavíny a pretrvávajúce lavínové nebezpečenstvo)
2010 - 3. ročník : 52 pretekárov (Mimoriadne slabé snehové podmienky)
2011 - 4. ročník : 66 pretekárov (Slabé snehové podmienky)
2012 - 5. ročník : 124 pretekárov (Výborné snehové podmienky)
2013 - 6. ročník : 154 pretekárov (77 dvojíc) Ťažké podmienky – silný vietor, sneženie. V druhej časti pretekov sa počasie vylepšilo.

Odkaz na video z minulého ročníka od pána Kirdaja: vimeo.com/22016010  a  vimeo.com/45235728.

Mišo Danko

Výsledky
muži
ženy
veteráni
zmiešané dvojice

Program podujatia sa bude upresňovať podľa snehových podmienok.

Skialpinistické preteky „Bokami Západných Tatier“ sú trojdňové preteky dvojíc, pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Tie tohtoročné začnú v piatok, 22. 3. 2013 prezentáciou pretekárov na oravskej strane, v Zuberci (Zverovka - Spálená) a po výklade trate sa pretekári zahryznú do prvým metrov. Cieľom tohoto dňa bude Žiarska chata.

V sobotu sa pretekári budú preháňať bokami Žiarskej doliny a večer okrem zábavy, budú môcť vzhliadnuť aj zopár pekných filmov, ako ináč, s horskou tematikou.

V nedeľu ráno sa skialpinisti postavia na štart poslednej etapy, ktorá začne v Žiarskej doline, s cieľom na Zverovke.

Ako každý rok, nebude núdza o náročné stúpania, či strmé zjazdy, výnimkou nebudú ani ťažké výšľapy s mačkami.