vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Odhlásiť    Štvrtok 18.04.2024  
 Dráma na Nanga Parbate
28.07.2008 14:20 | 8233x |
Karl Unterkircher tragicky zahynul na Nanga Parbate  

Dráma na Nanga Parbate

Určite už všetkým preletela rôznymi médiami správička, že svetoznámi taliansky horolezec a extrémny lyžiar Karl Unterkircher tragicky zahynul v Himalajach pod Nanga Parbatom. Správ je po internete množsvto, a tak toto je krátky sumár diania (s prihliadnutím na to, že správy sa rôznia a sú neúplné).

Karl spolu s partnermi (Simon Kehrer a Walter Nones) sa pokúšali o prvovýstup v stene Rakhiotského štítu. Línia vedie v stene vedľa hrebeňa, ktorým vyliezli Japonci v 1995 (foto 1).  Tragédia sa stala v utorok 15. 7. vo výške okolo 6 000 m, keď pri prechode trhliny sa mu preboril snehový most. Jeho partneri sa ho snažili vyprostiť z trhliny celú noc, ale neúspešne, jeho telo bolo zasypané snehom. Pre nemožný zostup v nebezpečnej stene z miesta nehody, museli obaja partneri pokračovať vo výstupe na ľadovcové plató "Silberplateau" nad stenou vo výške okolo 7 000 m, odkaľ vedie bezpečnejší a rýchlejší zostup Japonskou cestou. Boli však vo veľmi nebezpečnej situácii, keďže stratili lídra tímu, ktorý bol z nich najskúsenejší a v ceste ktorú nikto ešte neliezol. Podarilo sa im cez satelitný telefón oznámiť čo sa stalo. Taliansky záchranný tím s pakistanskou helikoptérou sa pokúšajú ich zachrániť.

Vo štvrtok 17. 7. ich lokalizovali v stene vo výške okolo 6 800 m, kde uviazli, ďalší deň však dajú pokus o dosiahnutie vrcholu. Ešte malo byť pekné počasie týždeň, potom je predpoveď už zlá. Skúsia teda dosiahnuť vrchol. Simon Moro a Marco Confortola, ktorý sú v tom čase v Karakorame a sú už aklimatizovaní sú tiež pripravený pomôcť.

Piatok 18. 7. - Walter Nones a Simon Kehrer ostali čakať na pomoc v stane v bivaku.  Reinhold Messner po rozhovore s Pakistancami v base campe povedal, že by mala byť možnosť dosiahnuť ich helikoptérou. Podľa Messnera tak ako v 2005 dve helikoptéry s excelentnými pilotmi zachránili Slovinca Thomasa Humara z južnej steny Nanga Parbatu, je pravdepodobnosť úspešnej záchrany aj Nonesa a Kehrera.

Sobota 19. 7. –  Prvý neúspešný pokus s helikoptérou. bola príliš ťažká a tak všetky nepotrebné veci a sedadlá boli odstránené. Nedaleko ich bivaku (10 – 20 m) však zhodili vrece s vecami na bivak. Problém je však, že je nemožné zachrániť človeka z tohto miesta kde oni práve sú, helikoptéra nemôže zobrať takú váhu v tejto výške. Vyzerá to, že najlepšiu šancu budú mať Nones a Kehrer ak zostúpia naspäť do výšky okolo 6500 m, kde je aj vhodnejšie miesto pre priblíženie sa helikoptéry. Avšak spojenie medzi nimi sa zatiaľ nepodarilo.

Nedeľa 20. 7.  – Konečne sa podarilo Nonesovi a Kehrerovi skontaktovať sa s base campom. Obaja sú v poriadku a v celkom dobrej pohode aby všetky možnosti zvážili. Dosiahli pozíciu odkiaľ môžu štartovať zostup zjazdom na lyžiach (tie majú zo sebou vo výbave tiež) cez Buhlovu cestu 1953. Ďalší deň sa o to pokúsia.

Pondelok 21. 7. –  V pondelok večer boli len o 200 m nižšie od miesta štartovania zostupu. Posledná správa je, že Nones a Kehrer dnes nezostúpili z bivaku v cca 6600 m kôli búrkovému počasiu a hmle. Rozhodli sa zostať v stane, odkiaľ sa spojili s base campom a žiadaju o pomoc. Majú ešte dosť plynu a jedla z batohu, ktorý im helikoptéra zhodila pri bivaku v stene okolo 6800 m.

(foto 2 – ich aktuálna lokalizácia)

Utorok 22. 7. – Helikoptéra je stále v base campe pripravená zachrániť ich, ale počasie je veľmi zlé a zabraňuje zobrať ich. Mondinelli, jeden zo záchranárov v base campe povedal, že trhliny sú teraz veľmi nebezpečné. Helikoptéra čaká na ich zostup do výšky okolo 6 000 m. Oni však majú len dve ľadovcové skrutky a dvojo mačiek, ktoré môžu použiť na ťažké prekonanie ľadovcových trhlín.

Streda 23. 7. – chceli sa pokúsiť o ďalší zostup do 6 000 m, ale viditeľnosť je nulová. Ostávajú čakať v bivaku. Toto ráno kontaktoval Nones base camp, volanie bolo čisté ale znepokojivé. Chlapi sú už 10 dní a 9 nocí v tejto smrtiacej hore.

24. 7. - Nones a Kehrer sú v bezpečí! Dnen ráno boli evakuovaní z horného ľadovcového plata okolo 6000 m, kam zostúpili a transportovaní do BC pakistanskou helikoptérou po 10 h dňoch v stene. Ich prvé myšlienky patrili priateľovi Karlovi, ktorému dali pamätník z jeho menom ku pamätníku Hermanna Buhla.

 

 

Goodbye Karl

 

Narodil sa 27. augusta 1970  v Selva di Val Gardena. Keď mal 15 rokov začal svoju alpinistickú kariéru ako horolezec a extrémny lyžiar. V armáde sa stal horolezeckým inštruktorom, neskôr po rokoch alpinistických aktivít sa stal v roku 1997 horským vodcom a od tohto času sa stala jeho vášeň aj zamestnaním. Bol aktívnym horským záchranárom vo Val Gardene a prezidentom "Aiut Alpin Dolomites".

Preslávil sa svojími početnými prvovýstupmi v Dolomitoch (Sella a Sassolungo - Innerkofler a 1° Sassopiatto, mnohé cesty na Marmoladu, Cibvettu a Tofanu) ako aj v zahraničí (Mera Peak, extremny zjazd na lyžiach v západnej stene Weisshornu, severnej stene Similaunu čí kuloáru Comici gully v Sorapisse a mnohými kuloármi v Sella grupe).

V 2004 bol prvým alpinistom, ktorý vyliezol dve najvyššie hory (Everest a K2) v jednej sezóne. Karl bol prvým lezcom na Mount Genyen (China) a v severnej stene Gasherbrumu II (spolu s Daniele Bernasconi a Michaele Compagnoni). Vyliezol Jasembu v Nepale spolu s Hansom Kammerlanderom.

Jeho webstránka: http://www.karlunterkircher.com/index.html

Jeho videá: http://www.youtube.com/user/karlunterkircher


Prečo som sa zrovna ja podujala na tento článok? Pre mňa bol Karl obrovským vzorom súčasného alpinistu, žijúcou legendou. Najmä jeho lyžiarske aktivity v Alpách a Dolomitoch boli pre mňa inšpirujúce a obdivuhodné. Myslím, že mnohí z jeho odchodom stratili kus inšpirácie a krásnych zážitkov v jeho podaní.

Karl veľa šťastia v tvojich milovaných horách.

 

Karl vo svojich Dolomitoch:

http://www.youtube.com/watch?v=wW5z-g_qbYg

http://www.youtube.com/watch?v=3UiVoba-hF4

http://www.youtube.com/watch?v=zVSP9WWNfCY

 

 

popis k fotkam:

foto 1 – stena Rhakiot

foto 2 – aktuálne miesto bivaku v 6800 m Nonesa a Kehrera pri ich záchrane

foto 3 – Karl v 2004 na expedícii K2

foto 4 – Karl na Genyen

foto 5 – Karl s manželkou a deťmi

 

zdroje: http://karlunterkircher.com/en/index.html 

http://www.summitpost.org/phpBB2/viewtopic.php?p=510586&sid=c5094dc97afc05a128b595e054ed4140

http://www.alpinist.com/doc/web08x/newswire-italians-trapped-nanga-parbat

 

Pripravila: Iva Fillová




Vlado Linek © 1999 - 2024  30748768