vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 19.04.2024   english version
 Výsledky filmovej prehliadky HORY A MESTO 2009
26.04.2009 12:00 | 16825x |
23. - 26. 4. 2009  

V nedeľu 26. apríla sa skončil 4-dňový medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2oo9. Filmovej prehliadky 10. ročníka festivalu sa zúčastnilo 38 filmov z  krajín Nemecko, Kanada, USA, Austrália, Francúzsko, Brazília, Česká republika, Poľsko, Veľká Británia, Dánsko a Slovensko. V tomto roku vo filmovej prehliadke súťažilo 10 slovenských filmov.

Členmi medzinárodnej filmovej poroty boli:
Steve Lichtag (ČR) – režisér, producent, organizátor festivalov
Barbora Berezňáková (SK) – študentka Filmovej fakulty VŠMU
Martin Kochlica (SK) – filmový publicista, dramaturg Filmového klubu Zvolen
Miloš Končok (SK) – nominant Literárneho fondu, filmár a publicista
Biľjana Težak (HR) – lezkyňa a cestovateľka

Filmy boli ocenené v nasledujúcich kategóriách:

Cena v kategórii Skala
Azazel (Francúzsko, 22 min, r. Guillaume Broust)
Chamonixkí klauni Martial, Blutch, Mimouse a Sam, ktorí neberú život a sami seba privážne, dobrovoľne trávia 19 dní v 1600-metrovej stene masívu mýtického Tranga.
- za nevídaný humor a inovatívne filmárske nápady v extrémnych horolezeckých podmienkach

Cena v kategórii Zem
Himaláje, krajina žien (Himalaya, Land of Women, Francúzsko, 52 min, r. Marianne Chaude)
Láskavé a autentické svedectvo o živote žien v malej horskej odľahlej dedinke v oblasti Zanskar v severnej Indii.
- za inovatívne poňatie a láskavé spracovanie etnografickej témy, pri ktorom filmárka zlomila hranicu medzi priestorom „za“ a „pred“ kamerou

Cena v kategórii Voda
Zima si s nami robí čo chce (Arbitrary Winter, Kanada, 13 min, r. Andrew Hardingham)
Smiešny film o jednej vrtošivej zime, plnej dobrého prašanu, divokých jázd a vtipných filmárskych nápadov.
sebaironická filmárska exhibícia
- za vtipnú a výstižnú reportáž z jednej zimy, pri ktorej si filmári strieľajú najmä sami zo seba

Cena v kategórii Vzduch
B.A.S.E. Jumper (USA, 45 min, r. Richard A. Walkling)
Príbeh dvoch b.a.s.e. jumperov, ktorí zasvätili celý svoj život skákaniu, aj napriek nebezpečenstvu, ktoré ich často prenasleduje.
- za možnosť nahliadnuť do života a psychiky adrenalínových športovcov, ktorí prekonávajú svoj strach aj po náročných pádoch, vo filmársky konceptuálnom diele

Cena Literárneho fondu pre najlepší slovenský film
Biele leto na Denali (Slovensko, 25 min, r. Vlado Dudlák, Stano Manca)
Trojčlenné družstvo zo Slovenska sa na Aljaške pokúša o výstup na najsevernejší šesťtisícový vrchol sveta Denali (Mt.McKinley) 6194m.
- za filmársku profesionalitu pri nakrúcaní v náročných horských podmienkach slovenskej expedície, ako aj za výsledné spracovanie

Cena v kategórii V4
Annapurna ľahkým štýlom (Annapurna in light style, Poľsko, 25 min, r. Darek Zaluski)
Traja Poliaci - Piotr Morawski, Piotr Pustelnik, Darek Zaluski - a Slovák Peter Hámor sa pokúšajú o zdolanie jednej z himalájskych osemtisícoviek ľahkým alpským štýlom.
- za dramaturgicky čisté spracovanie a obrazovo výnimočné zachytenie expedície v najvyšších horách sveta

Špeciálna cena poroty
Uruca (Brazília, 8 min, Erick Grigorovski)
Animovaný dokument o Hugovi z Ria de Janeira, ktorý sa so svojím parťákom pokúša preliezť miestny prásk Uruca na Cukrovej homoli (5.11/5.13c).
- za výtvarne zaujímavé a jednoduchými prostriedkami dokonalé zachytenie horolezeckého prostredia

Grand Prix
Sólo (Solo, Austrália, 60 min, r. Jennifer Peedom & David Michod)
Dojímavý príbeh Andrewa McAuleya, ktorý sa na klasickom kajaku pokúsi o preplavenie z Austrálie na Nový Zéland cez jedno z najdivokejších morí na svete.
- za výnimočný a neskutočne strhujúci príbeh, ktorého filmárske spracovanie označili porotcovia za „jednoducho dokonalé dielo“.

Bližšie informácie o festivale nájdete na www.horyamesto.sk.


Festival Hory a mesto má pred sebou už 10. ročník. Zo začiatku nesúťažná prehliadka horských filmov, ktorá sa prvé dva roky konala v DK Zrkadlový háj, a neskôr v bratislavskom PKO, sa rozrástla na 4-dňový súťažný festival horského filmu a dobrodružstva, ktorý sa už po šiesty raz koná v multiplexe Palace Cinemas v Auparku.

Festival v rámci filmovej prehliadky premietne vyše 40 filmov z krajín ako USA, Kanady, Poľska, Nemecka, Brazílie, Austrálie, Francúzska, Dánska, Českej republiky a Slovenska. Filmy si aj tento rok zachovávajú delenie v tematických sekciách podľa živlov Zem, Voda, Skala, Vzduch, Sneh a Bicykle.
Už tretí  rok festival prináša environmentálne témy v ENVIRO bloku, tento raz sa bude zaoberať témou EKO bývanie. V rámci ENVIRO bloku vystúpi s prezentáciou o svojom energeticky nezávislom dome, tzv. earthshipe, Anna Cosentine z Nového Mexika.
Spomedzi pozoruhodných filmov, ktoré budú súťažiť vo filmovej prehliadke festivalu, stojí za pozornosť film SOLO o novozélandskom kajakárovi, ktorý sa rozhodne na obyčajnom kajaku preplaviť z Austrálie na Nový Zéland cez jedno z najnebezpečnejších morí na svete – Tasmanovo more. Zaujímavým filmom je tiež srbský dokument Cesta červenej chladničky o nepálskom chlapcovi, ktorý si na život a štúdium zarába ako horský nosič. Film zachytáva jeho cestu z vrcholu hory až do mesta s netradičným nákladom na chrbte – červenou chladničkou.
Filmovú prehliadku dopĺňajú multimediálne prezentácie zaujímavých osobností. Jedným z hlavných hostí festivalu bude Chris Sharma, v súčasnosti jednotka skalného lezenia, ktorý len nedávno preliezol najťažšiu cestu na svete. Jeho prednáška Jumbo Love, moja láska, nazvaná podľa tejto cesty, je naplánovaná na sobotu 25. 4. o 20:00 v kinosále Palace Cinemas. Na festivale sa tiež predstaví americká lezkyňa Steph Davis, ktorá je známa svojou všestrannosťou nielen v oblasti lezenia, ale aj v iných outdoorových športoch. Svoje lezecké výstupy s obľubou korunuje zoskokom zo skaly na padáku. Jej prezentácia bude súčasťou slávnostného otvorenia festivalu vo štvrtok 23.4. o 19.00.
Tretím hlavným hosťom je Rakúšan Thomas Oehler, ktorý je majstrom sveta v biketriale (cyklotriale). Okrem prezentácie spojenej s filmami v piatok 24.4. je na sobotu pripravená aj Thomasova atraktívna exhibičná šou na bicykli na postavených prekážkach, ktorá láka pozornosť širokej verejnosti po celom svete.

Počas desaťročnej existencie festivalu Hory a mesto sa rozrástli aj sprievodné podujatia, ktoré v širokej miere atraktivizujú tento festival pre deti, cestovateľov, milovníkov fotografie alebo širšiu verejnosť. Obľúbené cestokluby Ako chutí svet aj tento rok priblížia vzdialené a exotické krajiny prostredníctvom autentických prednášok. Kolorit festivalu dopĺňajú fotovýstavy, najrôznejšie lanové atrakcie pre deti aj dospelých, či Majstrovstvá Slovenska v lezení na umelej stene.

Natália Bokníková, PR manažérka
Hory a mesto
Festival horského filmu a  dobrodružstva
23.-26.4. 2009
www.horyamesto.sk
natalia@horyamesto.sk
+421908704412


10. ročník festivalu Hory a mesto sa uskutoční 23. - 26. apríla 2009 v Palace Cinemas a v Auparku v Bratislave. Na návštevu toho roku zavíta americká lezecká kráľovská rodina – Chris Sharma a Steph Davis. Kráľ sharmantných kráľov Šarma sa v čase festivalu dožije okrúhlych 28 rokov, prelomového veku v živote človeka, a aj keď presný deň jeho prednášky ešte nie je známy, presný deň jeho narodenia v tejto chvíli už známy je – 23. apríla.
Chris začal loziť, keď mal 12 rokov, o dva roky sa stal majstrom USA v boulderingu, a o ďalší rok vyliezol „Necessary Evil“, 5.14c, v tom čase najťažšiu cestu vo vesmíre. V júli 2001 vybáchal po mnohých pokusoch prvú cestu 5.15a (9a+) „Realization“ v Ceüse, tiež známu pod názvom „Biographie“. Odvtedy sa lezenie skloňuje podľa vzoru Sharma. Minulý rok sa v jeho živote niesol v znamení šamanenia nad slanou vodou na skalnom okne „Es Pontas“ (5.15a/b?) na Mallorke. Toto DWS sólo má vysoko nad vodou skoro 3-metrové dynamo a Chris si z neho odskočil zaplávať viac ako 50 krát. Toho roku dokončil Chris brutálny previs „Jumbo Love“ (5.15b/9b?) na Clark Mountain v Kalifornii, kratučkú 85-metrovú previsnutú dĺžku, o ktorej Chris hovorí, že je to najťažšia cesta, akú kedy vyliezol. Kľúčové miesto bolo také ťažké, že radšej nezapol tri istenia po sebe a potom na tom mieste hádzal 20-metrové držky.
Chris je nevídaný talent, v ktorom sa snúbi lezecké majtrovstvo s neuveriteľnou silou a budhistickou prítomnosťou.


Chris Sharma a Steph Davis.

Steph Davis je v súčasnosti zaiste jednou z najvšetrannejších lezeckých diablic na svete. Lezie hrozitánske špáry, obrovité steny, sóluje na skalkách a v horách a skáče B.A.S.E. Jeden by to do nej nepovedal. Roku 2003 sa stala po Lynn Hill druhou ženou, ktorá vyliezla na El Capitana voľne. O dva roky neskôr vyliezla Steph ako prvá žena Salathé Wall na El Capa voľne. So svojím vtedajším mužom Deanom Potterom vyliezli na Torre Egger v Patagónii za jeden deň. Vysólovala viacero desivých ciest na veľkú stenu Diamond na Long’s Peak v Kolorade. Neskôr vysólovala a následne zoskočila z Castleton Tower v Utahu. V domovskom Utahu vyliezla Števa mnoho besných špárových prvovýstupov. Nedávno vydala knihu „High Infatuation: A Climber's Guide to Love and Gravity“ (Vysoké blúznenie: lezecký sprievodca láskou a príťažlivosťou). Jej prednáška na Hory a mesto bude založená práve na tejto knihe.

Vo filmovom programe Hory a mesto budú uvedené súťažné svetové lezecké filmy zo Slovenska a slovenské filmy z celého sveta. Nebude chýbať „The Sharp End“ od Petra Mortimera a Nicka Rosena, v ktorom Dean Potter sóluje s padákom na Rote Fluh na Eigeri a Steph Davis sóluje bez padáka na Long’s Peak. Druhý diel série „Committed“ priblíži viaceré strašidelné výstupy mladých britských lezcov, ako aj druhý výstup cesty „Rhapsody“ (E11) v podaní Sonnieho Trottera. „On Sight“ z dielne Alastaira Leea sa zase priblíži k zdravému lezeckému jadru lezenia. Okrem toho bude v programe ďalšia hŕstka filmov o lezení, lyžovaní, mountain bikingu, cestovaní, kajakovaní, horských športoch a kultúre. Jedna kinosála bude vymedzená pre filmy o divokej prírode, životnom prostredí a pokračujúcej sekcii FENOMÉN. Okrem filmov okorenia festival Hory a mesto cestokluby „Ako chutí svet“, fotosúťaž a autorské výstavy fotografií, preteky v lezení, miniveľtrh outdoorových potrieb a iné atrakcie.

Hory a mesto 2009 sa obracia na horských fotografov a filmárov so žiadosťou o horské fotografie a filmy do súťaže. Bližšie info na http://www.horyamesto.sk/. Prosíme tiež záujemcov o dobrovoľníčenie, finančnú a materiálnu podporu, aby sa ozvali na adresu info@horyamesto.sk. Festival Hory a mesto je príjmom 2% dane z príjemcu.
Festival finančne podporili okrem iných sponzorov aj SHS James, Ministerstvo kultúry SK, International Visegrád Fund, US Embassy a ďalší. Po akcii v Bratislave sa vybraný program Hory a mesto vydá na turné do Česka, Maďarska a Poľska a po Slovensku do Prešova, Dolného Kubína a do Zvolena.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30751071