vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 29.03.2024   english version
 Tretí ročník HoryZontov naplnil očakávania návštevníkov i organizátorov
09.11.2008 20:00 | 11784x |
6. - 8. 11. 2008  

Filmom o horolezeckej legende Juzekovi Psotkovi a svojim najnovším dielom Carstensz – Siedma hora začal a ukončil náš najúspešnejší dokumentarista Pavol Barabáš tretí ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty v Trenčíne. Podujatie zastrešovalo od 6 do 8. novembra 2008 Kultúrne a metodické centrum Ozbrojených síl SR. Podľa odhadov jeho riaditeľky Marky Dutkovej prišlo na podujatie takmer tri a pol tisíca divákov.

„S návštevnosťou som spokojná,“ vyjadrila po festivale Dutková, ktorej sa i tento rok podarilo počas troch dní naplniť šesťsto miestnu sálu bývalého Domu armády. „Napriek rekonštrukcii horného poschodia si myslím, že sa nám podarilo uspokojiť všetkých návštevníkov.“ O výmene kobercov na celom hornom poschodí sa organizátori dozvedeli až dva týždne pred otvorením podujatia. „Na poslednú chvíľu sme veľa improvizovali, čajovňu i výstavy fotografií sme museli preniesť na dolné podlažie, ale myslím si, že sme to celkovo zvládli,“ dodáva Dutková.

Špecifikom trenčianskeho festivalu je, že popri profesionálnych režiséroch dáva priestor i amatérom. „V kategóriách Horská príťažlivosť, Tajomné cesty, Magické hlbiny, Biele šialenstvo sa o cenu za najlepší amatérsky film uchádzalo trinásť snímkov,“ prezradil predseda filmovej poroty Peter Kotrha. Najlepšou neprofesionálnou režisérkou sa stala Ctibora Bley za desaťminútový dokument s názvom Air free o členoch Slovakia Freedive Team, z ktorých má niekoľko úspech aj vo svete. „Film si získal sympatie poroty celkovou atmosférou, ktorú režisérka dosiahla spojením výtvarnosti obrazu a výberom hudby a za náročný športový výkon, podaný príťažlivým spracovaním,“ vyjadril svoj názor Kotrha. „Na filme som pracovala od rána do večera celkovo dva dni. Vlastne som chcela pripraviť len niečo na festival. Potápači z tímu mi poslali natočený materiál, ktorý som spracovala v štúdiu,“ vyjadrila svoj názor dvadsaťsedem ročná Bratislavčanka, ktorá pracuje v produkčnom štúdiu, ale Air free, s ktorým zabodovala na trenčianskom festivale, bol jej prvotinou.

Na druhom mieste skončilo dielo domáceho režiséra Jána Kostolanského Rovníkové horizonty. „Zaujal nás jednoduchý a zaujímavý dokumentárny prístup a čisté filmové spracovanie autora,“ okomentoval rozhodnutie poroty druhý z jej členov, horolezec Vlado Linek. Za výber témy a jej pútavé dramaturgické spracovanie s výbornou kamerou sa na treťom mieste umiestnil film režiséra
Jakuba Freya Tandem. Tretím členom poroty bol mladý filmár Michal Vasilko Kele.

Do amatérskej súťaže prihlásilo päťdesiat fotografov okolo stopäťdesiat snímok. „Oproti minulým rokom sa ich úroveň o hodne zlepšila,“ okomentoval fotografie predseda fotoporoty Čestmír Harníček. Spolu s Branislavom Molnárom a Stanislavom Tomkom sa zhodli na víťazovi Grand prix. Stal sa ním domáci cestovateľ, spisovateľ i fotograf Ivan Bulík s portrétom dievčiny z afrického kmeňa Bume.

I sprievodné podujatia pútali záujem. Do súťaže Nosičov sen sa zapojilo 62 záujemcov. S časom 48 sekúnd si vybehol tridsaťlitrový sud piva Trenčan Andrej Širka. „Nosičskú krošňu som mal na chrbte prvýkrát,“ prezradil víťaz, ktorý beh s tridsaťkilovým sudom hore Farskými schodmi prišiel len vyskúšať. „Na výhru som nepomýšľal, pivo vypijem asi s kamarátmi v lodenici.“

Záujem médií i verejnosti pútala aj súťaž v sekaní sôch z ľadu. Za tri hodiny súťažiaci vysekali sviečku, snehuliaka, rybu, fotoaparát a niekoľko portrétov. Na umeleckého sochára Jána Gejdoša a akademickú maliarku Ivonu Žirkovú najviac zapôsobila busta boha bolenia hlavy od Juraja Holmana, ktorý sochu vysekal dokonca z dvoch kvádrov. „Páčilo sa mi, že si autor trúfol do väčších rozmerov a že sochu opracoval zo všetkých strán,“ odôvodnil svoje rozhodnutie Gejdoš.

Do horolezeckej súťaže v boulderingu a skokoch do chytov sa zapojilo devätnásť mužov a desať žien. „Medzi mužmi zvíťazil Jakub Kostka z Liptovského Mikuláša a zo žien podala najlepší výkon Romana Šlosárová z Bratislavy.

„Voľba tohoročných hostí sa ukázala ako správna. Legendárny horolezec Ivan Gálfy prilákal na úvod staršiu generáciu ľudí, kvôli dvojici najlepších českých vodákov, z ktorých je Honza Lásko zároveň svetovou triedou, prišlo zase niekoľko kajakárov až z Bratislavy. Domáce publikum privítalo prednášku trenčianskych horolezcov Gabriela Čmárika a Viliama Šujana,“ okomentovala prednášky hlavných hostí Dutková. Workshop učiteľa fyziky o prežití v prírode priniesol návštevníkom nové poznatky.


Jeden súťažný amatérsky a dva profesionálne dokumenty, vyhlásenie výsledkov fotosúťaže a veselú prednášku v podaní nestora československého horolezectva Ivana Gálfyho priniesol úvodný deň trojdňového festivalu dobrodružných filmov HoryZonty v Trenčíne.

Vo štvrtok šiesteho novembra sa šesťsto miestna sála Kultúrneho a metodického centra OS SR v Trenčíne zaplnila do troch štvrtín. „Keď vidím spokojné tváre návštevníkov viem, že práve pre nich sa oplatí organizovať festival,“ povedala počas prvého dňa riaditeľka HoryZontov Marka Dutková.

Bola to práve ona, ktorá na pódiu vyhlásila víťazov fotsúťaže. „Do súťaže nám prišlo takmer sto päťdesiat fotografií od päťdesiatich autorov zo Slovenska a z Čiech,“ vyjadrila sa Dutková. Trojčlenná porota v zložení Čestmír Harníček, Braňo Molnár a Stano Tomka rozhodla o výhercoch v jednotlivých kategóriách.

V kategórii Šport – kto z koho si hlavnú cenu odniesol Pavol Andrássy, druhé miesto udelila porota Michele Dutkovej a tretí skončil Edo Homola. V ďalšej kategórii Krajina – príroda sa na prvom mieste umiestnila Barbora Prekopová, na druhom a treťom mieste skončil ten istý autor Peter „Becko“ Ondrejovič. v poslednej z kategórii Ľudia – emócie si prvenstvo doniesol Michal Štefkovič, druhá skončila mladá Nora Separova a bronz získala Barbora Prekopová. Celkovú cenu Grand Prix získal trenčiansky cestovateľ Ivan Bulík. „Všetky fotografie sú počas celého festivalu vystavené v priestoroch Kultúrneho a metodického centra OS SR, ktoré zastrešuje celý program.

Najväčšiu pozornosť však vzbudzoval hlavný hosť večera legendárny Ivan Gálfy. Stál na Čele prvých československých výprav do Himalájí. Mnohí ho poznajú aj ako ústredného náčelníka Horskej služby na Slovensku. „V tejto funkcii som pôsobil takmer štvrťstoročie,“ prezradil publiku dnes sedemdesiatpäť ročný horolezec. Vášeň k horám zdedili aj jeho dvaja starší synovia. „Najmladší už do hôr moc nechodí, pracuje v Bratislave na Ministerstve životného prostredia. Novinári sa kedysi pýtali môjho najstaršieho syna Roba, prečo lezie. A čo mám robiť, keď som videl otca doma len baliť, alebo vybaľovať batoh,“ hovorí s úsmevom človek, ktorý stál na čele ôsmich československých výprav. V rokoch 1969 a 1971 to boli expedície na Nanga Parbat, v rokoch 1973 a 1976 expedície na Makalu, v roku 1979 na Jannu a v roku 1981 dvojexpedícia na Kančendžongu a Jannu. V roku 1984 viedol výpravu na Lhoce Šar a zlatú éru československého horolezectva ukončil v roku 1987 výpravou na Mount Everest.  „To že tu sedím je vlastne zázrak, lebo som mal tam niekde ležať,“ ukázal rukou na snehové pole na fotografii z Hindukúšu, kde odšartoval svoju horolezeckú kariéru. Veselými historkami sa premenila takmer dvojhodinová prednáška na milú diskusiu vzácneho človeka, ktorý zasvätil horám väčšinu svojho života.

„Zajtra nás čaká osem súťažných amatérskych a sedem nesúťažných profesionálnych dokumentov a dvojica hostí z vodáckeho sveta Petr Kašpar  a honaz „Zajíc“ Lásko,“ prihovorila sa divákom dvojica moderátorov Zuzana Sedláková a Boris Prekop. Ťahákom bude určite štyridsaťpäťminútový dokument Jochena Schmolla Acopan, vypovedajúci o ceste k stolovým horám Venezuely a jednom nesmierne ťažkom prvovýstupe na Acopan. Výsledkom je fascinujúce svedectvo, ktoré súčasne vyústilo do pozoruhodného dokumentu. V hlavných úlohách sú známi lezci Stefan Glowacz a Kurt Albert. „Tento film ocenila porota na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade, ocenenie Grand prix si tento dokument odniesol aj z podobného festivalu v Teplicích nad Metují,“ uzavrela Dutková.


Festival HoryZonty odštartuje už tento štvrtok. Buďte pri tom! Čaká na Vás dvanásť hodín najnovších filmov z horského prostredia, nebude chýbať ani jeden z najoceňovanejších dokumentov na podobných podujatiach, film Jochena Schmolla Acopan, či najnovší snímok z dielne Pavla Barabáša Carstensz – Siedma hora… a tiež prednášky, workshopy, výstavy fotografií a sprievodné podujatia.

Tohoročnými hosťami festivalu bude legendárny horolezec a horský záchranár Ivan Gálfy, najlepší českí kajakári Honza Lásko a Petr Kašpar a domáci lezci Gabriel Čmárik a Viliam Šujan.

K sprievodným podujatiam patria bouldorvé preteky a skoky do chytov, závod v nosení pivného suda a súťaž v sekaní sôch z ľadu.

Príďte aj vy! Začíname už tento štvrtok 6. novembra v bývalom Dome armády v Trenčíne. Viac info na www.horyzonty.sk.


Tretí ročník trenčianskeho festivalu dobrodružných filmov HoryZonty otvorí legendárny Ivan Gálfy. Vo štvrtok 6. novembra pohovorí  75-ročný priekopník slovenského himalájskeho horolezectva o československých expedíciách na osemtisícovky. Trojdňové podujatie uzavrú v sobotu 8. novembra domáci lezci Gabo Čmárik a Vilo Šujan, ktorí návštevníkom priblížia atmosféru poslednej výpravy organizovanej horolezeckým spolkom James do karakoramského údolia Charakusa.

Konfrontácia prvých československých výprav do Himalájmi s expedíciami, ktoré sa organizujú horolezeckým spolkom umožní návštevníkom predstaviť si skutočnú hodnotu výstupov, ktoré podnikali naši lezci v druhej polovici dvadsiateho storočia. Výkony, ktoré naši v dobe slávy československého horolezectva lezci podávali boli vážené v celosvetovom meradle.
Rozprávanie dvojice mladých Trenčanov priblíži pohľad skúseného Čmárika, ktorý bol v Karakorame už štvrtýkrát a karakoramského nováčika Šujana na pôsobenie jedenástich Slovákov v údolí Charakusa, kde mali za cieľ vyliezť cestu v juhozápadnej stene kopca K7. Po návrate neúspešnej výpravy sa vyjadril ich spolulezec Janko Šofránko z považskobystrického klubu Manín, ktorí bol v Karakorame tiež prvýkrát: „Expedícia ma naučila hlavne to, že vďaka súdržnosti sa človek dostane najďalej a dokáže aj zachrániť život.“ Popri horolezcoch zaradili organizátori podujatia do svojho programu i prednášku dvoch vynikajúcich českých vodákov Honza Láska a Petra Gašpara, ktorí divákom predstavia, okrem iného i svoje pôsobenie na dvoch zdrojniciach posvätnej rieky Gangy.

Usporiadatelia očakávajú záujem i o workshop vedený Ladislavom Siegrom. Tento český vedec na fyzikálnych vysvetlí prítomným základné princípy prežitia v prírode. Prekvapivým spestrením budú určite názorné ukážky Siegra o tom, ako variť v termoske vodu a šetriť tým energiu, či ako neomrznúť aj pri veľmi nízkych teplotách. Hlavný program festivalu zastreší v dňoch 6. – 8. novembra 2008 veľká sála bývalého Domu armády v Trenčíne (v ODA). Jeho súčasťou bude okrem prednášok a workshopu i prehliadka tridsiatich dokumentárnych filmov od domácich, ale i zahraničných režisérov, autorské výstavy fotografií, výstava amatérskych fotografií a súťaže v nosení pivného suda, sekaní sôch z ľadových kvádrov, ale i horolezeckej disciplíne bouldering.

Vstupenky sú už teraz v predpredaji v Kultúrnom a informačnom centre na Sládkovičovej ulici a v čajovni Jaipur na Hviezdoslavovej ulici v Trenčíne.


Súčasťou sprievodných podujatí Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty, konaného v dňoch 6. – 8. novembra 2008 v Trenčíne bude aj Fotosúťaž. Ak radi fotografujete a podarilo sa Vám zachytiť zaujímavý moment, je tu príležitosť pre Vás. Do súťaže sa môže zapojiť každý kto do 15. októbra 2008 zašle fotografie z horského prostredia alebo športov v prírode na adresu:

Festival HoryZonty
Mária Dutková
Radlinského 9
911 05 Trenčín
www.horyzonty.sk


V dňoch 6. až 8. novembra 2008 sa v Trenčíne, v priestoroch Kultúrneho a metodického centra OS SR uskutoční už tretí ročník Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty.

TRENČÍN. Už teraz sú známi hostia festivalu. V úvodnom štvrtkovom bloku, s podtitulom ´Retro´, bude hlavným hosťom priekopník československého himalájskeho expedičného horolezectva - Ivan Gálfy. Okrem premietania krátkych filmov z expedícií, prezentácie fotografií a spomienkového dokumentu o Juzekovi Psotkovi bude vytvorený priestor aj na besedu s návštevníkmi festivalu.

Hosťom druhého festivalového dňa bude český cestovateľ, dobrodruh, vodák, kameraman Petr Kašpar. Premietne filmy, porozpráva o zážitkoch zo svojich vodáckych expedícií a na festivale sa predstaví aj výstavou fotografií. Zastúpenie medzi hosťami budú mať aj domáci Trenčania Gabo Čmárik a Viliam Šujan, ktorí sa vrátili z výpravy v Charakusa valley v Pakistane. Ich pokus o prvovýstup na K7 predstavia v pripravovanej projekcii spojenej s besedou. Ani v treťom ročníku nestráca festival zo zreteľa svoj cieľ - prostredníctvom filmových dokumentov ponúknuť návštevníkom neopakovateľné zážitky z horského prostredia. Trenčiansky festival sa však odlišuje od ostatných najmä tým, že dáva priestor amatérskym filmárom zo Slovenska. Pre ich tvorbu boli vytvorené štyri súťažné kategórie - Horská príťažlivosť, Tajomné cesty, Magické hlbiny, Biele šialenstvo. Vzniká tým  možnosť na dôstojnú prezentáciu diel, ktoré by boli inak odsúdené na vlastné archívy, či domáce premietania. Konečný počet filmov, ktorý organizátori napokon divákom premietnu zatiaľ nie je známy. Súťaž pre amatérskych filmárov je otvorená až do uzávierky do 20. septembra.

Tí, ktorým sa podarilo zachytiť na fotografii zaujímavý moment z horského prostredia, alebo z oblasti športov v prírode, môžu svoje fotografie zaslať do 15. októbra. Fotografické snímky súťažia v troch kategóriách Ľudia – emócie, Krajina – príroda a Šport – kto z koho.

K festivalu patria aj tradičné sprievodné akcie.
Učiteľ fyziky na pražskom ČVUT Ladislav Sieger vo workshope s  názvom ´Prežitie v prírode´ záujemcov poučí ako sa v krízovej situácii postarať sám o seba a dokázať prežiť aj v extrémnych podmienkach. Okrem autorskej fotovýstavy Petra Kašpara sa so svojimi unikátnymi snímkami trpaslíkov Pygmejov predstaví aj česká cestovateľská dvojica Alena Žákovská a Milan Daněk. Ich niekoľkotýždňový pobyt v Afrike zachytili aj v premietanom dokumente Bambuti.

Tohtoročnou novinkou medzi sprievodnými akciami budú Preteky v nosení pivného suda s názvom Nosičov sen. Najrýchlejší aktér vynášky a znášky zlatého moku po farských schodoch na Mierovom námestí si svoj víťazný sud odnesie domov. Pre aktívnych lezcov budú na umelej lezeckej stene v sobotu 8. novembra pripravené  Preteky v boulderingu,  ktorých súčasťou budú aj skoky do chytov. ´Veľmiveľkáadoránatrvajúcaafterparty´ festivalu HoryZonty začne o 22.00 po záverečnom sobotňajšom programe v Lúč Klube.

Všetky bližšie informácie na www.horyzonty.sk alebo na info@horyzonty.sk




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30705462