vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 26.04.2024   english version
 Opäť mimoriadne úspešný festival Vysoké hory
25.03.2008 07:00 | 8179x |
15. 3. 2008  

Opäť mimoriadne úspešný, už 14. ročník Vysokých hôr

V klasickom termíne – v sobotu pred jarnou rovnodennosťou – sa v Žiline 15. marca konal už 14. ročník festivalu Vysoké hory. Od začiatku ho pripravuje Žilinský vysokohorský klub (ŽIVYK) Slovenského vysokohorského turistického spolku (SVTS). Vstup bol, ako vždy, zadarmo a tombola bohatá.


Jesse Guthrie a jeho žena Anička. Foto: Peter Kalenský.

Dva premietacie bloky pred obedom už tradične patrili slovenským horám a vysokohorskej turistike od Álp cez Arménsko, Turecko, Irán, Rusko až po Južnú Ameriku a Tibet, spestrením bolo historické porovnanie výstupu na Pik Lenina (7134 m) v rokoch 1967 (Slavo Chmela) a 1975 (Dušan Mrmus) s minuloročným dosiahnutím vrcholu prezidentom SVTS Jožkom Zábojníkom. Poobede nasledovali tri bloky venované hlavne lezeniu.

V „americkom bloku“ jeden z desiatich českých horských vodcov UIAGM Janek Bednařík z Brna predstavil trojdňový výstup z augusta 2007, počas ktorého Honza Říha pravdepodobne ako druhý nevidomý človek práve s Bednaříkom a Vojtom Dvořákom vyliezol cestou The Nose na El Capitan v Yosemitoch – a „bylo to pro člověka, né pro peníze“. Rasťo Hatiar priblížil „hákovačku“ Tangerine Trip tiež na El Cap, keď stena je na úseku 750 m previsnutá približne o 100 m a Američan Jesse Guthrie svoje obľúbené, pre našincov aj takmer neznáme oblasti v USA, vrátane fotiek z jeho lezenia napr. s Wolfgangom Gullichom, Kurtom Albertom, Stefanom Glowaczom či Jerrym Moffatom s krásnou pointou o priateľstve v horách.

V ďalšom bloku Gabo Čmárik tiež pútavo ukázal svoj inšpirujúci pohľad na svet v pásme Lezenie – návykový životný štýl, Rasťo Križan divákov zoznámil so skialpovým Tureckom, Andy Kolárik s Ďurim Švingálom priblížili svoj extrémny, 1300 m dlhý prvovýstup Secret on Thin Ice S stenou na Point 5930, ktorý pokrstili Rachu Tangmu (Studené rohy) – viď Jamesák 6/2007 a Palo Barabáš v Neznámej Antarktíde vnímavých nádherne zaujal filmom o historicky prvom prechode dvoch Slovákov a troch Čechov od pobrežia najjužnejšieho kontinentu pod jeho najvyšší vrchol Mt. Vinson (5140 m) s výstupom troch členov expedície až hore.

Záverečný blok patril Martinovi Gablíkovi, ktorý ako doteraz najstarší Slovák vo veku 53 rokov 18. júla 2007 dosiahol vrchol osemtisícovky Nanga Parbat (8125 m), keď – ako sám vraví - „Kinshoferova cesta je úžasná. Spodná časť je technicky náročná, stred vyčerpávajúci a vo výške 7100 m má človek pred sebou ešte jednu samostatnú, kilometer vysokú horu. Prekonanie posledných metrov pred vrcholom je načretím do hĺbky fyzických rezerv a oslobodením ducha do inej dimenzie. Ten pocit je len tvoj a nikto ti ho nevezme. Hore – s úctou – zdar!“ Bodkou bola prezentácia horskej a životnej filozofie Horolezca roka 2007, pre zmenu najmladšieho Slováka na osemtisícovke Doda Kopolda, ktorý minulý rok vo veku 27 rokov bol počas šiestich mesiacov päťkrát nad hranicou 8000 metrov – na Čo Oju, Šiša Pangme, Nanga Parbate, K2 a Dhaulágirí – z toho trikrát až na vrchole – na Čo Oju (8201), Šiša Pangme (8046) a Nanga Parbate. Dodo si preplnenú sálu Mestského úradu v Žiline získal nielen výkonmi, ale aj ľudsky – tak tomu bolo napokon vo všetkých vystúpeniach, keď hlavná bola radosť z pobytu v horách a zo zážitkov v nich, doplnená odhalením aspoň časti z pozitívnych vlastností jednotlivých autorov. Jednoducho – nikto nemachroval, každý dal čosi zo seba. A preto: dovidenia o rok opäť v Žiline, na 15. ročníku Vysokých hôr!

Veľká vďaka organizátorov patrí aj partnerom festivalu: tým hlavným bol Pišta Kuchár a jeho MAMMUT Alpha Sport, ďalšími MATE, Mesto Žilina, Interaudit Benetip, AT Toyota, Finance o.c.p., Slosmat, Topas, Euromédia, OTP Banka Slovensko, Žilmont, Váhostav-SK, Betón Žilina a hlavný mediálny partner Žilinský večerník.

Peter Dodek




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30766692