vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 16.04.2024   english version
 Zomrel Sir Edmund Hillary
15.01.2008 12:00 | 6516x |
  

Významná osobnosť svetového horolezectva, Sir Edmund Hillary, zomrel 11. januára 2008 vo veku 88 rokov v svojom rodnom meste Aukland.


Sir Edmund Hillary (vľavo) na Popradskom festivale v roku 1994.
Foto: Milan Kapusta.

Edmund Hillary sa narodil a vyrástol v Auklande v roku 1919. Na Novom Zélande privoňal k horolezectvu, neskôr liezol aj v Alpách a nakoniec v Himalájach, kde stál na jedenástich rôznych štítoch. Do histórie sa zapísal, keď ako prví spolu s Tenzingom Noragayom stáli na najvyššom bode našej planéty na Mount Evereste.

Mt. Everest leží medzi Tibetom a Nepálom. V rokoch 1920 až 1952 sa sedem expedícií neúspešne pokúšalo vystúpiť na vrchol. V roku 1924 George Leigh-Mallory zahynul pri výstupe. V roku 1952, švajčiarsky tím vystúpil na Južný vrchol, ale neboli schopní pokračovať ďalej.
Edmund Hillary sa zúčastnil na prieskumných výpravách na Everest v rokoch 1951 a 1952, kde si ho všimol Sir John Hunt, vedúci nasledujúcej expedície.

V roku 1953 sa uskutočnila ďalšia expedícia. Dvaja členovia dosiahli v máji Južný vrchol, nepokračovali však ďalej. Nakoniec až Hillary a Šerpa Tenzing Noragay, ktorý sa zúčastnil predchádzajúcich piatich pokusov na Everest, stáli 29. mája 1953 na vrchole. Ako Hillary povedal, na vrchole netancovali ani neskákali. Boli šialene unavení, naplnení uspokojením a tichou radosťou. Vedeli však, že vyliezť na vrchol, je len polovicou úspechu. Čakal ich ešte náročný zostup.Takže ozajstnú radosť zažili až v bezpečí základného tábora.

Do Británie sa úspešná expedícia vrátila v čase korunovačných slávností kráľovnej Alžbety II. Edmund bol potom povýšený, vo veku 33 rokov, do rytierskeho stavu.

V rokoch 1957-58 pokračoval vo svojich objaviteľských projektoch na transantarktickej výprave na Južný Pól.

Hillary sa neskôr venoval organizovaniu horolezeckých expedícií, ale ako roky bežali, začal sa čoraz viac angažovať pri pomoci ľuďom v Nepále. V roku 1960 sa tam vrátil, aby pomáhal pri stavbe nemocničných zariadení a škôl.

V roku 1994 bol Hillary hosťom Popradského filmového festivalu. V rozhovore pre Jamesák uviedol, že dovtedy sa im podrilo vybudovať 27 základných a stredných škôl a systém štipendií, ktoré dovoľujú tým najšikovnejším navštevovať univerzitu v Káthmandú.
Na podporu týchto projektov boli postavené aj dve pristávacie dráhy, ktoré priniesli nečakaný príval turistov a horolezcov do odľahlých častí. Na jednej strane to bola pozitívna zmena, keďže sa čiastočne zdvihla životná úroveň, na druhej strane však dochádza k prílivu západnej kultúry a  tým aj veľké tlaky na zvyky a kultúru miestnych ľudí. Nepál rieši problémy po svojom a príliš neberie ohľad na tradície. 

Syn, Peter Hillary, kráča v šľapajách svojho svetoznámeho otca. V roku 1990 vystúpil na Everest a v roku 2003 spolu s Jamling Tenzing Norgayom, synom Tenzinga, tam vystúpil znovu, na počesť päťdesiateho výročia. Jedna z vnučiek Sira Edmunda, Amelia Hillary sa tiež angažuje v práci v Himalájach.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30737802