Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 12.08.2020   english version
 86. THT - Jamesácky týždeň na Hrebienku + video z boulderingu
22.09.2010 11:00 | 14743x | komentár: 6x
12. – 19. 9. 2010  

86. Tradičný horolezecký týždeň JAMES bol tohto roku netradične na Hrebienku v čase od 12. – 19. septembra 2010. Mal svoje pozitíva i negatíva a v pár veciach bol celkom unikátny. Napriek obavám z tohto miesta to nakoniec nedopadlo najhoršie, aj ľudí sa stretlo pomerne veľa. Ale najviac sme boli smutní z veľmi zlého počasia, na ktoré máme posledné roky smolu. Babie leto vypuklo práve v nedeľu, keď sme z Tatier odchádzali.

 
Zľava: Rudo Macho, Ľudo Trautenberger, Jaro Procházka, pani Vozáriková, Ivan Vozárik. / Z boulderingových pretekov v Malej Studenej doline.
  
Foto: Igor Koller.

Hrebienok a hotel SOREA bol trochu experiment, ktorého som sa osobne celkom obával. Cena za ubytovanie a polpenziu bola 24 €, čo na slušné hotelové pomery nie je až tak veľa, ale nie je to ideálne pre takúto akciu. Hoci jedlo bolo výborné, personál milý a vedenie nám vyšlo v ústrety a s veľkou toleranciou riešilo naše klasické horolezecké príchody, nepríchody a zmeny v ubytovaní. Celá komunikácia pri príprave bola perfektná. Najviac nám chýbalo ubytovanie za skutočne lacný peniaz, kde si môžu horolezci sami navariť, ak tak chcú a kde sú naozaj na horskej chate. Čiastočne sa to vyriešilo ubytovaním skupiny „bouldristov“ na Zamkovského chate na povale v spacákoch, za čo Janke Kalinčíkovej pekne ďakujeme.

S tým súvisí jedna z tých nových vecí, ktorú sme odskúšali. Bouldrovanie s neformálnou súťažou na žulových tatranských balvanoch pod Žltou stenou. To sa zadarilo v sobotu aj vďaka čiastkovému vylepšeniu počasia. Myslím, že nápad Tomasa Greksáka bol veľmi dobrý a hlavne sa ujal, keďže chlapcov sa zišlo okolo 15, a nielen zo Slovenska, dokonca som tam stretol aj Pepeho Piechowicza. K normálnemu lezeniu tatranských ciest sa lezci pre zlé počasie dostali len sporadicky. Tí, čo prišli vo štvrtok a neskôr, mali na to len sobotu. Aj preto sa nepodarilo vyhodnotiť pripravenú súťaž v prelezoch horolezeckých ciest. Vyplnený formulár nedoručil nikto, len v nedeľu sa mi dostal do rúk malý lístok, kde som sa dočítal, že Martin Krasňanský a Dodo Kopold preliezli na Lomnickej veži PS hranu za 8+ RP a Hrane PP variantu urobili prvý voľný prelez za 9 RP. Nakoniec to vraj bola asi cesta Arkáda. Boulderistov zasponzoroval Alpha Sport Mammut, horolezcov YAK & RYSY outdoor.

video z boulderingu I
video z boulderingu II

Veľmi dobrý bol kultúrny, prednáškový a spoločenský program. V piatok na Popradskom plese sa napriek vytrvalému dažďu zišlo takmer 30 jamesákov – seniorov, premietli sme zábery z minulého THT, príjemne posedeli a najväčším prekvapením bola návšteva Iva Vozárika s manželkou, ktorí si sem na chvíľu odskočili až z Kanady. Štvrtok večer mal na Hrebienku prezentáciu Miro Peťo, všetci sme boli spokojní tak s extrémnym skalným lezením v Tatrách, aj so skialpinistickými extrémami v Nórsku. A pozerali, čoho všetkého je tento skromný chalan schopný. V piatok večer patril hlavnému hosťovi festivalu Silvovi Karovi zo Slovinska. Videli sme jeho neskutočné výkony so špičkovými slovinskými alpinistami, ale aj sólo, od Triglavu, cez Patagóniu až po Himaláje. Sobotňajší večer bol ako vždy slávnostnejší, poďakovali sme sa organizátorom, spomenuli na Cela Radványiho a Janka Mihála,  ktorí nás v nedávnej dobe opustili. Aktuality zo slovenského horolezectva obstarali dve rozdielne generácie lezcov, mladý Ondro Húserka so svojou partiou popremietal hlavne o lezení na Marmolade, Peter Hámor o poslednej expedícii, keď sa s Piotrom Pustelnikom dostal na vrchol Annapurny klasikou zo severu, aby tak Piotrovi pomohol skompletizovať Korunu Himalájí. Bolo to skutočné stretnutie generácií, od najstaších jamesákov až po mladých boulderistov. Všetci sa výborne zabavili a podebatovali a to bolo podľa mňa najväčším pozitívom tohto jamesáckeho týždňa.

text: Igor Koller

Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27236719