Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 11.08.2020   english version
 85. THT JAMES, Popradské pleso, 2009, galéria
14.09.2009 11:00 | 16715x | komentár: 0x
7. – 13. 9. 2009  

85. THT JAMES sa uskutočnil na Popradskom plese v peknom počasí. Vo štvrtok 10. 9. sme si pripomenuli výstup na Everest z roku 1984. V piatok 11. 9. mal pripravený film z Patagónie a Pakistanu hlavný hosť THT Luca Maspes z Talianska. V sobotu poobede 12. 9. sa uskutočnila tradičná návšteva Symbolického cintorína pod Ostrvou a večer prebehol slavnostný spoločenský program s večerou a odovzdávaním ocenení.

Podrobnosti z priebehu týždňa čoskoro uverejníme na našom webe.


Pred odchodom na Symbolický cintorín.

 
V piatok doobeda trochu popršalo. Fero, Jaro a Olinka sa schovávajú pred dažďom. Vpravo sa Olinka vytešuje z prvej dĺžky Poľskej cesty na Ostrve.
 
Kazo a Olinka po dolezení Poľskej cesty na Ostrve. Vpravo Luca Maspes, Kazo, Olinka, Sylvia, Igor, Maťo a Doktor.
  
Igor v 3. dĺžke Dieškovej cesty. / Sylvia a Luca na 2. štande cesty Foxův sen. / Maťo v 3. dĺžke cesty Foxův sen.
  
Luca v ceste Foxův sen. / Igor v piatej dĺžke Dieškovej cesty.
   
Doktor v 4. dĺžke cesty Foxův sen. / Kazo v kúte Dieškovej cesty. / Luca dolieza Foxův sen.
 
V piatok večer nám Luca premietol film zo svojich výjazdov. / Vpravo primátor mesta Vysoké Tatry pán Mokoš na Symbolickom cintoríne.
 
Predseda ČHZ Zdeněk Hrubý. Vpravo Rudo Mládek pri preberaní spolkového ocenenia.


Tradičné horolezecké týždne JAMES sa za posledné roky spájajú s Popradským plesom v dvoch súvislostiach. V roku 2001 sme tu pri príležitosti 80 rokov jamesáckeho spolku prvý raz zorganizovali THT v novom septembrovom termíne. Bolo to veľké podujatie plné vzácnych stretnutí, ktoré napriek nie najlepšiemu počasiu zanechalo väčšinu učástníkov plných pozitívnych dojmov.

A práve počasie je druhá súvisloť. Posledné dva roky sa v polovici septembra pravidelne zhoršuje a minulý rok na Sliezskom dome bol jamesácky týžden iste najzimnejší za celú svoju históriu, snežilo každý deň a dokonca aj v nižších polohách. Naopak, posledné dva jamesácke týždne na Popradskom plese v rokoch 2003 a 2006 nám počasie mimoriadne prialo a my si prajeme, aby to tak bolo aj do tretice. Dokonca sme posunuli THT na trochu skorší termín. Ale čo si budeme nahovárať, počasie nie je ani v rukách organizačného štábu, ani sekretariátu spolku, ale v niečích úplne iných.

Tohto roku sa teda po trojročnej prestávke vraciame do Horského hotela na Popradskom plese. Na miesto, ktoré nám je veľmi blízke, kde majú pamätnú tabuľu zakladatelia nášho spolku, kde je Symbolický cintorín a tam si vždy zaspomíname na našich priateľov, ktorých si hory ponechali. Popradské pleso je na organizovanie jamesáckych týždňov ideálnym miestom. Ľahká dostupnosť aj menej mobilným starším jamesákom, asi najväčšií výber túr a vychádzok, program koncentrovaný do blízkeho okolia. Pravdaže, ako sa hovorí, do tej istej rieky nikdy nevstúpiš. Aj tu sa vždy niečo zmení, od ľudí, vybavenia hotela, až po neopakovateľné prírodné podmienky. Asi nikoho neprekvapí, že ceny za ubytovanie nie sú rovnaké ako minulé roky, škoda, že v turistickej kategórii sme sa nedohodli ešte na trochu výraznejšej zľave. Keď do toho prirátame hospodársku krízu, nie jednoduchú finančnú situáciu mnohých ľudí, jamesákov pravdaže nevynímajúc, prihlásených i oddielov je trochu menej ako iné roky. Zato sme milo prekvapení záujmom jamesáckych seniorov, ozvali sa kladne na naše pozvanie takmer všetci. A mnohí prídu aspoň na hlavný sobotňajší program, posedieť, podebatovať, zaspomínať. Veľa závisí od počasia, ak vychytíme babie leto, istotne bude účastníkov THT najmä v závere týždňa oveľa viac, ako je teraz prihlásených.

• Termín a miesto: 85. THT bude v termíne 7. – 13. 9. 2009 s tým, že hlavný program bude od štvrtka 10. 9. do nedele 13. 9. 2009, na Horskom hoteli na Popradskom plese ako centre jamesáckeho týždňa. Kto by lezecky pôsobil v inej časti Vysokých Tatier, alebo na inej chate, bude vítaný na záver týždňa na Popradskom plese.
• Ubytovanie: Termín prihlášok na ubytovanie je už síce dávno za nami, vybavili sme aj pár opozdilcov. Ale pre informáciu uvádzame ceny ubytovania s tým, že prípadní ďalší záujemci sa môžu obrátiť priamo na recepciu hotela na Popradskom plese, tel. 0910/948160, e-mail - recepcia@popradskepleso.sk. Ceny ubytovania so zľavami pre účastníkov THT sú nasledovné: turistická izba - 11,50 € za osobu a noc, hotelová izba A a B – 13,00 €, apartmán – 23,00 €, k cenám treba prirátať kúpeľný poplatok 1,00 € za každú noc.
• Stravovanie: Polpenzia stojí 9,50 €, nie je viazaná na ubytovanie a bude sa objednávať priamo pri registrácii na Popradskom plese, čo nám horolezcom viac vyhovuje.
• Registračný poplatok je pre všetkých účastníkov 4,00 €.
• Vedenie 85. THT: Náčelníkom THT je Miloslav Neumann, stálymi členmi štábu sú už roky Laco Gancačík a Elenka Bačkorová. Elenka sa ako vždy postará o Vaše bezproblémové zaregistrovanie, ubytovanie a zaplatenie registračného poplatku a urobí to iste tak milo a šarmantne, že si ani nevšimnte, že namiesto 100 Sk platíte štyri eurá...

Program: Scénar bežných jamesáckych týždňov sa nie veľmi mení, ale stále sa ho snažíme trochu prispôsobiť miestu a časového rozvrhu tak, aby všetci všetko vpohode stihli a aby pritom ostalo čo najviac času na lezenie a túry do tatranskej prírody. Takže asi najväčšou zmenou je, že program na Symbolickom cintoríne bude až v sobotu poobede.
Štvrtok večer 10. septembra si pripomenieme 25 rokov prvého slovenského výstupu na Everest. Program má na starosti Vlado Launer, iste sa zúčastnia ďalší priami účastníci a iste si spomenieme aj na legendu slovenského horolezectva Juzeka Psotku, ktorý sa už z tejto hory nevrátil.
V piatok večer 11. septembra privítame na Popradskom plese väčšinu jamesákov – seniorov. Bude to zároveň večer, ktorý bude patriť hlavnému hosťovi jamesáckeho týždňa. Tento raz to bude jeden z najvýkonnejších talianskych alpinistov, bergelský fantóm Luca Maspes Rampikino. Možno toto meno veľmi nepoznáte, ale tento horolezec vyliezol množstvo extrémnych výstupov v Alpách, Patagónii či Karakorame. V domácom Bergeli, či presnejšie v známom Val do Mello, kde žije, je už dnes legendou. Mnohé najťažšie bergelské výstupy zdolal sólo, takže sa naozaj máme na čo tešiť. A istotne je prekvapením, že Maspes bol už v Tatrách dva razy, pred pár rokmi na popradskom filmovom festivale a túto zimu s priateľmi pozrieť tatranské ľady a brutálne zmrznuté trávy. Veľa toho nevideli, počasie bolo príšerné, tak teraz bude mať aspoň možnosť pozrieť si, ako Vysoké Tatry v skutočnosti vyzerajú.
V sobotu 12. septembra sa stretneme o 14.00 hod. v čo najväčšom počte pred hotelom na Popradskom plese pri pamätnej tabuli zakladateľov nášho spolku. Najviac účastníkov tejto spoločenskej časti THT je vždy z radov starších jamesákov, ale posunuli sme tento program až na poobedie, aby aj mladší stihli niečo vyliezť a nechýbali pritom na spoločnej fotografii. Však viete, že na schodíkoch pred chatou sa robia najlepšie spoločné fotografie, bola by fakt škoda, keby práve vás na nich o päťdesiat rokov nenašli. Zhruba o 15.30 bude na Symbolickom cintoríne pietna spomienka, príhovor a položenie venca. Po návrate do hotela a malom občerstvení pre starších jamesákov si premietneme obrázky z predchádzajúcich stretnutí, i staršie fotografie, kde sa opäť pokúsime identifikovať neznámych jamesákov pre našu históriu. Večer ako vždy slavnostný spoločenský program s večerou, odovzdávaním ocenení a pravdaže so spoločenskou zábavou pri hudbe.
Ani nedeľný program sa už roky nemení, lebo vždy sa musíme rozlúčiť, zamávať svojim priateľom i Tatrám a dúfať, že sa o rok znovu uvidíme.

Bilancia 84. THT na Sliezskom dome, 14. – 21. 9. 2008:
• Jamesácky týždeň bol na Sliezskom dome možno posledný raz na dlhšiu dobu. Po ťažkom vybavovaní podmienok na toto podujatie sa zdá, že majitelia plánujú jeho ďaľšie úpravy, čo jednak spôsobí obmedzenie jeho prevádzky, ale najsmutnejší je asi fakt, že to má viesť k ešte luxusnejším podmienkam ubytovania, čo pravdaže nie celkom zapadá do našich predstáv pobytu na horách i podmienkach pre jamesácke týždne. No však uvidíme.
• Organizačný štáb pracoval v zabehnutej zostave, náčelník Milo Neumann, ktorý občas vidí veci trochu černejšie, ako v skutočnosti sú. Laco Gancarčík nemal na starosti len dopravu, ale ťažko spočítať, koľkokrát bezpečne vyšiel po zasneženej vozovke až priamo pred dvere Sliezskeho domu. No a neodmysliteľná Elenka Bačkorová, dobrá jamesácka víla, ubytovala, zaregistrovala, napísala do zoznamov 72 účastníkov, čo na kruté zimné podmienky nebolo až tak málo.
• Počasie bolo na tomto týždni naozaj extrémne. Nebolo to prvý raz, čo nám napadol nejaký ten sneh, ale aby snežilo celý týždeň, to by si už aj meteorológovia museli riadne zaspomínať. Snehu pod Večným dažďom po kolená, Janko Ďurana sa mohol predviesť vo svojich parádnych zimných okuliaroch a zároveň si mohol pozrieť zimný drytooling a ako sa horolezecké čakany využívajú dnes. Napriek bláznivému počasiu však na Sliezskom dome vládla veľmi dobrá atmosféra (a nebolo to len tým, že keď sa nedá liezť, tak sa viacej sedí pri pohárikoch). Bolo proste o čom hovoriť na stretnutí mnohých generácií. A milo nás prekvapil aj sympatický obsluhujúci personál, vždy s úsmevom, až sme mali niekedy dojem, že ani nie sme na Slovensku...
• Štvrtok večer sme si pozreli obrázky z lezenia v Južnej Amerike z oblasti Cordillera Huayhuash z expedície TREK SPORT Puscanturpa 2008, ktoré premietol Vlado Linek. Igor Koller ukázal lezenie na Marmolade v trochu úsmevnejšej forme.
• Piatok sme boli na Popradskom plese a na Symbolickom cintoríne uctiť si pamiatku našich mŕtvych kamarátov. Zároveň sme sa stretli a posedeli so staršími jamesákmi, ktorí nie všetci boli aj na Sliezskom dome. A večer sme videli množstvo obrázkov z vysokých kopcov. Najskôr nás Peter Hámor v spoločnosti Tres Pedros zobral na Ama Dablam, do búrok na Annapurnu a nakoniec na 10-dňovú „prechádzku“ cez Gašerbrum I, ktorú si vychutnal s Piotrom Morawskim. Spolkovú expedíciu do Charakusa Valley v Karakorame prezentovali Marek Repčík, Erik Rabatin a Daniel Šak. Aj keď úspešne dosiahnutých vrcholov na tejto akcii bolo veľmi málo, o to viac dobrodružstva a silných zážitkov priniesla jej účastníkom.
• V sobotu bola netradične prednáška hlavného zahraničného hosťa festivalu Piotra Morawského. Sme mu vdační nielen za pútavé, vtipné a pritom skromné rozprávanie o jeho horolezeckom živote, zimných výstupoch na osemtisícovky, ale aj za to, že prišiel neplánovane a ochotne zaskočil za Silva Karu, ktorého zložila nečakaná viróza. Aj tu sa nám Piotrek predstavil nielen ako skvelý svetový horolezec, ale aj ako kamarát schopný pomôcť v každej situácii. Ešte raz veľká vďaka. A je mi zároveň nesmierne ľúto, že v tomto čase už musíme na Piotra len spomínať... Večer mal aj slávnostné chvíle, príhovor predsedu spolku, pozdrav Alenky Čepelkovej – Ottovej, predsedkyne ČHS, zablahoželanie našim vzácnym jubilantom, Ferkovi Piačekovi k 60-tke a Ivanovi Gálfymu dokonca k 75. narodeninám.
• Z pozvaných hostí a starších jamesákov sa 84. THT zúčastnili: Oľga Zibrínová, Ján Ďurana, Ivan Kluvánek, Maroš Šajnoha, Ivan Gálfy, Ľudo Trautenberger, Rudo Macho, Jaroslav Procházka, Jolana Slámová, Karol Gurský, Štefan Šebeš, Ivan Raffaj, Ľubo Rybanský, za Český horolezecký zväz Alena Čepelková – Ottová a Vladimír Těšitel.

Účastníci z horolezeckých oddielov:
Lokomotíva Nitra - Anton Trtík, Ľudovít Gajdoš, Martin Gajdoš, Michaela Breská, Peter Novák, Dušan Fuska, HK Manín Považská Bystrica – František Piaček, Robo Kukučka, Janka Kaniaková, Ivanka Molnárová, Ilonka Škultétyová, Ladislav Makay, Pavol Baliga, Štefan Holko, Bohuslav Čiernik, HK Filozof Bratislava – Milan Mižičko, Jozef Lipták, Vladimír Linek, Kristian Lombardini, Maťo Heuger, Skoba Trnava - Darina Zemková, Marcel Zemko, Eduard Zemko, Peter Neštický, Ján Haršányi, Vertikal Patrónka Bratislava – Igor Koller, JAMES Kežmarok – Miloslav Neumann, Ladislav Gancarčík, HEK Slovenský raj – Peter Frankovič, Maroš Frankovič, Jarka Frankovičová, Milan Suranovský, Vladimír Tompoš, Radoslav Jalč, Tomáš Šimonovič, Jozef Cvengroš, Ladislav Pavelka, Janka Chlebničanová, Tomáš Marek, JAMES Šarpoš Žilina – Anka Čaplická, Katka Čaplická, Rozlomity Košice – Jerry Pukanský, Vladimír Kováčik, HK Sitno Banská Štiavnica – Ivan Miloš, HK JAMES Žiar nad Hronom – Ján Hajabáč, Horec Lipt. Mikuláš – Vladimír Paulík, HK Bergamoty Poprad – Erik Rabatin, HK Vabec Stará Ľubovňa – Daniel Šak, HK Exkrement Martin – Ivan Žila, HK LKM Humenné – Alexander Daňo, Jozef Kozmon, Rasťo Sopko, priamo neregistrovaní – Ivan Babulic (Topoľčany), Ján Korpa (Bajany), ostatní – Jiří Kovář (ČHS), Žaneta Olekšáková (veľký sympatizant – čakateľ), Iveta Žilová (sympatizantka).

Igor Koller, predseda SHS JAMES                                   
Milo Neumann, náčelník 85. THT

SHS JAMES a organizačný štáb 85. Tradičného horolezeckého týždňa JAMES ďakuje reklamným partnerom za spoluprácu. Vďaka ich podpore si celá organizácia THT môže zachovať svoju kvalitnú úroveň. Naše poďakovanie patrí týmto firmám a organizáciám:

- NORTHLAND SLOVAKIA Žilina a EDELWEISS
- ALPHA SPORT Žilina a MAMMUT
- ALPINUS BRATISLAVA
- AUTOPOLIS BRATISLAVA – all wheel adventure
- Hlavným partnerom 85. THT vo Vysokých Tatrách je Mesto Vysoké Tatry.

   
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27236313