vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » kalendár  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 28.03.2024   english version
 Festival HORY A MESTO - Potvrdila sa vysoká kvalita slovenských filmov
26.03.2018 08:00 | 5432x |
21. – 25. 3. 2018  

Potvrdila sa vysoká kvalita slovenských filmov, porota im udelila ceny v piatich kategóriách

Odborná porota potvrdila vysokú kvalitu slovenských filmov, keď ocenila päť z trinástich súťažných domácich snímok. Ceny si dnes večer prevezmú režiséri: Erik Baláž, Pavol Barabáš, Rastislav Hatiar, Matúš Lašan, Branislav Molnár. Grand Prix získal nepálsky film Posledný zberač medu o zberačovi halucinogénneho medu divokých včiel z prostredia hôr v nepálskej džungli, ktorý ocenili aj na obdobnom festivale vo Vancouveri. Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto ponúkol dovedna takmer 50 filmov, prezentácie hostí, cestoklubové premietania Kino svet a bohatý sprievodný program. V poradí 19. ročník sa začal v stredu v nových priestoroch, v Bory Mall s kinami CINEMAX, a dnes večer ho uzavrú dva bloky víťazných filmov v deviatich kategóriách.

„Sme potešení, že diváci náš našli na novom mieste, potvrdilo sa, že festival si za 19 rokov vybudoval stabilnú divácku komunitu. Verili sme tomu, ale zároveň sme mali aj trému, predsa len zmena miesta po toľkých rokoch - chcelo to veľkú dávku odvahy. Sme vďační za nové priestory, ktoré nás prijali a zároveň otvorili nové možnosti pre rast festivalu v mnohých oblastiach,“ povedala dramaturgička festivalu Natália Bokníková.  Festival sa presťahoval na novú adresu po štrnástich rokoch.  

Najvyššie ocenenie – Grand Prix získal dokument režiséra Bena Knighta o posledných členoch prežívajúcej kultúry, ktorí zberajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu, Posledný zberač medu. „Film, kde nie je vidno veľké kopce, ale len veľkých ľudí. Je naplnený celou škálou emócií. Vizuálne úchvatný osud muža, plný odvahy a bázne, ktorý treba vidieť. Muž, ktorý si nevybral horu, ale hora si vybrala jeho,“ napísali vo svojom verdikte členovia poroty.

Filmová porota pracovala v zložení: český režisér a kameraman Petr Kašpar, poľský himalájista a vydavateľ Alek Lwow, a Slováci dokumentaristka Diana Fabiánová, spisovateľka Mária Modrovich, televízny režisér a horolezec Miloslav Končok, kameraman Ľudovít Hičár. 

Cenu pre začínajúceho filmára získal Matúš Lašan za film 30 dní hrdinom. Začínajúci dokumentarista nakrútil film o prechode Cesty hrdinov SNP, čo je najdlhšia turistická trasa na Slovensku, siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín, má viac ako 760 km a prevýšenie 30 000 m. Film zaznamenáva 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny.

Intímny portrét rieky, ktorá nám tečie pod oknami a ktorú takmer vôbec nepoznáme. Rieka, ku ktorej by sme sa mali správať úplne inak. Film vám ukáže, že si to Dunaj zaslúži,“ takto ohodnotila porota najnovší film Branislava Molnára Žijem Dunajom, ktorému udelila V4 PRIX. Dokumentárny film stvárňuje rieku Dunaj, ktorá desaťročia formovala nielen krajinu, ale aj život okolo rieky a poukazuje na vplyv, ktorý táto rieka dokáže mať.

Cenu Literárneho fondu si prevezme Pavol Barabáš za celovečerný dokument Vábenie výšok za inovatívny prístup k tematike. Snímka zaznamenáva vývoj slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom jednej horolezeckej generácie.

Špeciálna cena poroty patrí päťminútovému kanadskému filmu Fantázia. Režisér Dave Mossop spracoval pohľad na mestského lyžiara Toma Wallischa, ktorého záľubou je preskakovať na lyžiach autá, autobusy a iné dopravné prostriedky. Porota ocenila zachytenie detskej radosti v harmónii s excelentnými lyžiarskymi výkonmi.

Čestné uznanie v kategórii SNEH získal britský film Zamrznutá cesta, ktorý predstavuje dobrodružstvo inšpirované Jackom Londonom, o bicyklovom niekoľkotisíc kilometrov dlhom sólo prechode po jednej z najväčších zamrznutých divočín sveta, v polárnych oblastiach Kanady. Prechod bol súčasťou trojročnej cesty okolo sveta na bicykli.

Za priblíženie krásy a divokosti. Unikátny pohľad do prostredia, ktoré vytvorila rieka Belá. Úchvatný pohľad na život rieky v štyroch ročných obdobiach. Rieka, ktorá vám posiela odkaz z Tichej a Kôprovej doliny do civilizovaného sveta,“ píše porota ako odôvodnenie pri Čestnom uznaní v kategórii VODA, ktoré získal najnovší film známeho ochranára a filmára Erika Baláža Živá rieka.

V kanadskom filme Erica Croslanda Všetkými milovaný Apa Šerpa ocenila porota pútavosť príbehu a odvrátenú stranu života vo výškach. Udelila mu Čestné uznanie v kategórii ZEM. Apa Šerpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Je to príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále.

Ďalším slovenským oceneným filmom je snímka Rastislava Hatiara Teória šťastia podľa Rybanského, ktorej porota udelila Čestné uznanie v kategórii SKALA. Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na "Dračí kút". Bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčnik, kde v 70. rokoch písal históriu horolezeckých prvovýstupov.

Festival ponúkol návštevníkom takmer 50 filmov, 13 z nich je slovenských. V nezmenenej dramaturgii zostáva filmové prehliadka i naďalej dominantná. Do Bratislavy zavítali aj vzácni hostia: švajčiarska lezkyňa NINA CAPREZ, ktorá tvrdí, že sa narodila preto, aby liezla; americký dobrodruh, cestovateľ, fotograf a spisovateľ AARON HUEY; a talianska legenda dolomitského lezenia, stále aktívny horský vodca MAURIZIO GIORDANI. Medzi novinky sprievodného programu, ktorý bol aj tohto roku bezplatný, patrili: workshop v boulderingu, horský fotokútik, v ktorom si môžu záujemcovia urobiť štylizované fotografie v horolezeckom výstroji ako „pozdravy z festivalu“. Tradične nechýbali Lezecké preteky V4 Boulder Cup 2018 – Majstrovstvá Slovenska v boulderingu, Festivalový náučný chodník, dopoludňajšie premietania pre školy, fotografické výstavy, Festivalový miniveľtrh, lezecké atrakcie.

ŠPECIÁLNA CENA POROTY
Fantázia (Imagination, Kanada, 5 min, 2017, r. Dave Mossop)
Pridajte sa k nám na potulkách ulicami Nelsonu v Britskej Kolumbii očami mladého chlapca, ktorý privedie profesionálneho lyžiara Toma Wallisha k životu. Spolu zmenia inak jednotvárnu zimnú jazdu na lyžiarske dobrodružstvo, aké tu ešte nebolo.Pocta fantázii a filmárskej ekvilibristike. Zachytenie detskej radosti v harmónii s excelentnými lyžiarskymi výkonmi.

Čestné uznanie v kategórii SNEH
Zamrznutá cesta (The Frozen Road, UK, 24 min, 2017, r. Ben Page)
Dobrodružstvo inšpirované Jackom Londonom, o bicyklovom niekoľkotisíc kilometrov dlhom sólo prechode po jednej z najväčších zamrznutých divočín sveta, v polárnych oblastiach Kanady. Prechod bol súčasťou trojročnej cesty okolo sveta na bicykli. Príbeh mladého muža, ktorý nezmrzol a vydržal strastiplnú cestu až do vytúženého cieľa. Veľký rešpekt pred tým, ako to zvládol prežiť a natočiť.

Čestné uznanie v kategórii VODA
Živá rieka (Slovensko, 52 min, 2017, r. Erik Baláž)
Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva  nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré už svoju slobodu stratili. Za priblíženie krásy a divokosti. Unikátny pohľad do prostredia, ktoré vytvorila rieka Belá. Úchvatný pohľad na život rieky v štyroch ročných obdobiach. Rieka, ktorá vám posiela odkaz z Tichej a Kôprovej doliny do civilizovaného sveta.

Čestné uznanie v kategórii ZEM
Všetkými milovaný Apa Šerpa (Loved By All: The Story of Apa Sherpa, Kanada, 14 min, 2017, r. Eric Crosland)
Apa Sherpa vyliezol na Mount Everest dvadsaťjedenkrát, viackrát než hociktorý človek na planéte. Nikdy by to však nikomu neželal. Toto je príbeh takmer všetkých obyčajných ľudí v Nepále. Pútavý príbeh muža, ktorý sa snaží priniesť zmenu do života šerpov súčasných aj budúcich. Odvrátená strana života vo výškach.

Čestné uznanie v kategórii SKALA
Teória šťastia podľa Rybanského (Slovensko, 35 min, 2017, r. Rastislav Hatiar)
Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia, o tom, ako vznikol prvovýstup na "Dračí kút". Šťastie, ktorému sa nedá ubrániť. Čistota spracovania a prenesenie životného nadhľadu osobnosti pána Rybanského na diváka aj ďalšie generácie. Film, ktorý vám tohoto neúnavného lezca zvečnil.

CENA PRE ZAČÍNAJÚCEHO FILMÁRA
30 dní hrdinom (Slovensko, 48 min, 2017, r. Matúš Lašan)
Dokumentárny film o prechode Cesty hrdinov SNP - najdlhšej turistickej trasy na Slovensku. 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny. Nemusíte do Himalájí, stačí sa doma zbaliť a vyraziť. Vkladáme nádeje do tvojich ďalších filmov.

V4 PRIX
Žijem Dunajom (Slovensko, 52 min, 2017, r. Branislav Molnár)
Dokumentárny film stvárňuje rieku Dunaj, ktorá desaťročia formovala nielen krajinu, ale aj život okolo rieky a poukazuje na vplyv, ktorý táto rieka dokáže mať. Intímny portrét rieky, ktorá nám tečie pod oknami a ktorú takmer vôbec nepoznáme. Rieka, ku ktorej by sme sa mali správať úplne inak. Film vám ukáže, že si to Dunaj zaslúži.

CENA LITERÁRNEHO FONDU
Vábenie výšok (Slovensko, 110 min, 2017, r. Pavol Barabáš)
Vývoj slovenského himalájskeho horolezectva pohľadom jednej horolezeckej generácie. Za inovatívny prístup k tematike.

GRAND PRIX
Posledný zberač medu (The Last Honey Hunter, Nepál, 36 min, 2016, r. Ben Knight)
Dokument o posledných členoch prežívajúcej kultúry, ktorí zberajú divoký halucinogénny med z džungľových útesov hlboko v odľahlých údoliach východného Nepálu. Film, kde nie je vidno veľké kopce, ale len veľkých ľudí. Je naplnený celou škálou emócií. Vizuálne úchvatný osud muža, plný odvahy a bázne, ktorý treba vidieť. Muž, ktorý si nevybral horu, ale hora si vybrala jeho.

Hostia festivalu HORY A MESTO, špičkoví lezci a dobrodruhovia

Hlavní hostia festivalu HORY A MESTO sú špičkoví lezci a dobrodruhovia, ktorí si svoje zážitky a výkony nenechávajú pre seba, ale fotografujú, píšu, dokumentujú, vzdelávajú a zdieľajú. To je to, čo ich spája. Do Bratislavy zavítajú: švajčiarska lezkyňa NINA CAPREZ, ktorá tvrdí, že sa narodila preto, aby liezla; americký dobrodruh, cestovateľ, fotograf a spisovateľ AARON HUEY; a talianska legenda dolomitského lezenia, stále aktívny horský vodca MAURIZIO GIORDANI.

„Veľmi sa tešíme z tohtoročnej zostavy hostí. Každý z nich je iný a to, čo ich spája, je vášeň pre to, čo robia. To, čo na svojich bádateľských či športových cestách zažívajú, spracúvajú ďalej vo filmoch, reportážach, odovzdávajú svoje skúsenosti mladým lezcom, dobrodruhom, fotografom i širokej verejnosti. Nepochybne budú mať čím obohatiť aj návštevníkov festivalu,“ povedala projektová manažérka festivalu Natália Bokníková.

Nina Caprez

I keď úspešná švajčiarska lezkyňa Nina Caprez (31 rokov) pricestuje na Slovensko po prvý raz, festivaloví diváci ju už poznajú vďaka filmom, v ktorých účinkovala. Do lezenia sa údajne zamilovala hneď ako sa prvýkrát dotkla skaly. Známe sú jej citáty, ktoré podporujú jej optimistického ducha a veselú povahu. „Ži len taký život, aký sa ti páči,“ radí Nina Caprez a často o sebe prezrádza, že ak by nebola lezkyňou, určite by bola herečkou, alebo performerkou či cirkusantkou. „Čo sa lezenia týka, Nina si absolútne verí a aj preto sa jej darí posúvať hranice v lezení, liezť v neprebádaných oblastiach a mať na konte množstvo prvovýstupov v náročných viacdĺžkových cestách. Všetko je to vecou nastavenia mysle a správneho neohraničeného vnímania. Svojimi výkonmi sa vyrovnáva svetovým ženským lezeckým rekordom,“ predstavuje hlavnú hostku tohtoročného festivalu programový riaditeľ Alan Formánek. Nina Caprez má za sebou také výkony ako je napríklad prvý ženský prelez cesty Silbergeier vo švajčiarskom Rätikone obtiažnosti 8b+ či prelez 300-metrov dlhej cesty na Sardínii s názvom Hotel Supramonte (8b).
Jej multimediálna prednáška a film sú na programe v sobotu 24. marca 2018 o 20.00 hod, v najväčšej sále CINEMAXU s kapacitou 472 miest.

 

Aaron Huey

Americký dobrodruh, cestovateľ, fotograf a spisovateľ Aaron Huey (42 rokov) je fotografom pre National Geographic, vytvoril preň už takmer 30 fotožurnalistických príbehov. „Preslávil sa v roku 2002 svojou vyše 5000 km dlhou expedíciou naprieč Amerikou, ktorú absolvoval výlučne peši a sám, iba so svojím psíkom Cosmom. Expedícia trvala 154 dní a okrem dokumentárnych fotografií publikoval aj denník, zachytávajúci zážitky z cesty a dokumentujúci miesta a ľudí, s ktorými sa stretol,“ povedala o dobrodruhovi Natália Bokníková. Aaron Huey je držiteľom množstva významných ocenení, ktoré získal aj ako fotograf, aj ako novinár a publicista. Je vplyvným aktivistom, angažoval sa aj v projekte Pochod žien vo Washingtone v januári 2017. Na tento projekt získal 1.360.000 dolárov v priebehu ôsmich dní, čím sa stal držiteľom rekordu v umeleckom Kickstarteri s najväčšou odozvou, podporilo ho takmer 23-tisíc ľudí. Jeho komentované premietanie je na programe v sobotu 24. marca 2018 o 17.00 hod.

 

 

Maurizio Giordani

Maurizio Giordani (59 rokov) je talianska legenda dolomitského lezenia, stále aktívny horský vodca a zároveň priekopník lezenia v Dolomitoch. Okrem lezenia sa venuje aj skialpinizmu či lezeniu na ľadovcoch. Rád cestuje, absolvoval už vyše 80 expedícií. Je blízky priateľ slovenskej lezeckej legendy Igora Kollera, poliezli spolu významné cesty na legendárnej Marmolade, o ktorej Giordani napísal tri knihy. „Maurizio mal od detstva vášeň pre hory, turistiku a neskôr pre lezenie. Ako tridsaťročný sa stal horským vodcom. Na svojom konte má výstupy v nehostinných severných stenách v Dolomitoch, zimné prvovýstupy i rýchle sólo výstupy v náročných cestách. Mnohé z jeho výstupov neboli zopakované,“ doplnil Alan Formánek. Maurizio Giordani liezol v pohoriach na všetkých kontinentoch, dokonca aj na Novom Zélande. Absolvoval výpravy do oblastí ako Patagónia, Karakoram, Andy, Himaláje, v ktorých liezol aj vo výške nad 8000 m. Stretnutie s ním je na programe v piatok 23. marca 2018 o 20.00 hod., jeho prednáška bude prierezom jeho doterajšej kariéry.

Festival Hory a mesto otvoria slovenskí horolezci, vyhlásenie fotosúťaže, film Pavla Barabáša a vystúpenie Simy Martausovej

V stredu sa začína Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto. V poradí 19. ročník bude zároveň prvým ročníkom v nových priestoroch, v Bory Mall s kinami CINEMAX. Program sa začína o 18.00 hod. vystúpením speváčky Simy Martausovej s premietaním a autogramiádou, večer sa bude konať aj vyhlásenie fotosúťaže, do ktorej bolo prihlásených 540 fotografií, po ňom príde na rad najnovší film Pavla Barabáša Vábenie výšok. Hlavný program otvorí súčasná špička slovenského horolezectva – Krištoffy, Linek, Húserka a filmár Grajciar – predstavia svoj prvovýstup v Kirgizsku, ktorý je považovaný za najvýznamnejší počin domáceho horolezectva minulého roka. Festival uzavrú v nedeľu 25. marca 2018 víťazné filmy vo všetkých sekciách.

„Sme veľmi radi, že sa nám na otvárací večer Hory a mesto podarilo potvrdiť štyroch slovenských hostí, špičkových lezcov Joža Krištoffyho, Ondra Húserku, Vlada Lineka a kameramana a filmára Martina Grajciara. Minulý rok v júli pôsobili v Kirgizsku v doline Ak - Su a za nepriaznivých podmienok sa im podaril výnimočný, náročný prvovýstup západnou stenou Piku Aleksandra Bloka. Výstup sa volá "Summer Bouquet", kľúčovú dĺžku klasifikácie 9+ má vo výške nad 5000 metrov, a tým patrí medzi najťažšie technické výstupy na svete v tejto výške,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Jozef Krištoffy hneď po preleze povedal: „Preliezli sme najťažšiu dĺžku našej cesty vo výške 5000 metrov. Všetci svätí pri nás stáli, na jednom mieste to bolo úplne na doraz. Pri lezení nám prialo aj počasie, nemám slov, všetko klaplo.“ Rozprávanie a premietanie o Summer Bouquet v podaní spomínanej silnej štvorice je na programe v prvý večer, v stredu 21. marca 2018 o 19.00 hod. v Kinosále E.


Pod Z stenou Piku Aleksandra Bloka, zľava: Maťo Grajciar, Vlado Linek, Ondro Húserka a Jožo Krištoffy.

Vo voľne dostupných priestoroch centra, v Base Camp Bory Mall sa pre verejnosť festival otvorí už o 18.00 hod. špeciálnym vystúpením speváčky Simy Martausovej, ktorá sa netají svojou slabosťou pre prírodu a horské športy. Jej blok známych pesničiek v sprievode gitary je spojený s premietaním fotografií z jej nedávneho výstupu na Mont Blanc a autogramiádou; vystúpenie má názov Sima a jej hory. Vstup na vystúpenie je voľný.

V treťom priestore, v Kinosále C sa o 19.30 hod. začne vyhlásenie Fotosúťaže Hory a mesto 2018. Do uzávierky prišlo až 540 fotografií, ktoré sa o ocenenia uchádzali v troch kategóriách: Horské a outdoorové športy, Horská kultúra a ľudia, Horská krajina. Tohtoročnou novinkou je špeciálna cena Best V4 Mountain Photography.

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Jeho vývoj zachytáva najnovší celovečerný dokument Pavla Barabáša VÁBENIE VÝŠOK a to cez pohľad jednej horolezeckej generácie. Film uvedie festival bezprostredne po vyhlásení fotosúťaže v Kinosále C.

Zároveň začína pracovať filmová porota, ktorej zloženie má višegrádsky rozmer, a práve na ten chce festival upozorniť v rôznych formách. Súťažné filmy budú posudzovať: český režisér a kameraman Petr Kašpar, poľský himalájista a vydavateľ Alek Lwow, a Slováci dokumentaristka Diana Fabiánová, spisovateľka Mária Modrovich, televízny režisér a horolezec Miloslav Končok, kameraman Ľudovít Hičár. Predpredaj vstupeniek sa začal už pred víkendom. Vstupenky na jednotlivé programové bloky sa dajú zakúpiť priamo v pokladniach CINEMAX alebo online na www.cine-max.sk.

Sprievodný program je aj tohto roku bezplatný, otvorený verejnosti a návštevníkom Bory Mall. Medzi novinky v rámci jeho ponuky patria: workshop v boulderingu, horský fotokútik, v ktorom si môžu záujemcovia urobiť štylizované fotografie v horolezeckom výstroji ako „pozdravy z festivalu“. Tradične nebudú chýbať Lezecké preteky V4 Boulder Cup 2018 – Majstrovstvá Slovenska v boulderingu, Festivalový náučný chodník, dopoludňajšie premietania pre školy, fotografické výstavy, Festivalový miniveľtrh, lezecké atrakcie. Dominantou zostáva filmové prehliadka, v ktorej je tohto roku takmer 50 filmov, 13 z nich je slovenských.

Slovenských režisérov horských filmov inšpiruje vlastná krajina a príbehy v nej

Tohto roku bude na festivale Hory a mesto súťažiť 13 slovenských filmov. Väčšina z nich sa nakrúcala na Slovensku, zachytáva domáce prostredie aj témy, ostatné sa odohrávajú v Mongolsku, Himalájach, Ekvádore, Afrike a v Iráne. Autormi sú aj filmári, ktorí sa roky pravidelne na festival vracajú, ako napríklad Pavol Barabáš, Erik Baláž, Rastislav Hatiar, Branislav Molnár, Peter Csonka, Adam Lisý, ale aj nováčikovia. Viac než polovica snímok bude uvedená v premiére za osobnej účasti tvorcov. Filmová prehliadka ponúkne dovedna takmer 50 filmov.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa začne už o týždeň, uskutoční sa od 21. do 25. marca 2018 v nových priestoroch – v Bory Mall s kinami CINEMAX. „Tohto roku sme zaznamenali vysokú filmársku kvalitu aj pri filmoch tvorcov, ktorí nie sú profesionáli alebo známi filmári. Dali si záležať na kvalitnom zvuku, pripravenom scenári, premyslených záberoch a to všetko aj v extrémnych podmienkach,“ povedala projektová manažérka festivalu a dramaturgička Natália Bokníková. Zároveň zdôraznila, že slovenských filmov je v programe viac než 13, tento počet sa týka len snímok zaradených do súťažnej sekcie.

Režisér Rastislav Hatiar prichádza tohto roku na festival s dvoma filmami, oba sa vymykajú štandardným dokumentom, jeden sa približuje viac k hranému dokumentu a pri druhom pracoval autor s výrazným poetizmom. Film CHYŤ MA AK TO DOKÁŽEŠ: BURUNDUK je zaradený do sekcie ZEM a bude sa premietať 22. a 24. marca 2018. Mladé dievča ide na dobrodružnú cestu do Mongolska s otcom a bratrancom. Zatiaľ čo sa oni rybárčia, ona spoznáva mongolskú kultúru a pozoruje okolitú krajinu a domorodcov. Druhým jeho filmom je TEÓRIA ŠŤASTIA PODĽA RYBANSKÉHO, zo sekcie SKALA 2, na programe je 22. a 25. marca 2018. Bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský sa ešte aspoň raz v živote chce ísť pozrieť na mohutnú stenu bývalého lomu na Vtáčnik, kde v 70. rokoch písal históriu horolezeckých prvovýstupov. Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o poézii života aj lezenia.

Aj režisér, kajakár Peter Csonka uvedie na festivale dva filmy, oba v premiére a oba v sekcii VODA. EXPEDÍCIA EKVÁDOR je o partii kajakárov zo Slovenska a Čiech, ktorá splavila divoké rieky Ekvádoru. Práve Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva táto krajina je medzi kajakármi známa ako vodácky raj. „Okrem kajakovania sme jedli červíky, kúpali sme sa v termálnych prameňoch pod sopkou, videli sme miestne býčie zápasy, cestovali autobusmi, spoznávali miestnu kultúru a ľudí,“ uviedol Csonka. Film sa bude premietať 22. marca 2018. Film THE WAY TO THE WORLDS predstavuje freestylové kajakovanie a rozpráva príbeh ugandských kajakárov. Opisuje ich náročnú cestu na majstrovstvá sveta; taktiež 22. marca 2018.

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Jeho vývoj zachytáva najnovší celovečerný dokument Pavla Barabáša VÁBENIE VÝŠOK a to cez pohľad jednej horolezeckej generácie. Film festival uvedie 21. marca 2018.

Na programe Hory a mesto je aj najnovší film známeho ochranára a filmára Erika Baláža ŽIVÁ RIEKA o rieke Belá, ktorá dodnes zostáva nespútanou, chladnou, dravou, nebezpečnou, no i štedrou a slobodnou. Súčasne ničí a tvorí, podporuje mnohoraké formy života. Na programe 23. marca 2018, v sekcii ŽIVOT RIEK. V rovnakej sekcii a v rovnaký deň nájdu návštevníci aj najnovší film Branislava Molnára ŽIJEM DUNAJOM. Dokument stvárňuje rieku Dunaj a jej život desaťročiami formujúcu nielen krajinu, ale aj životy okolo rieky a poukazuje na vplyv, ktorý táto rieka dokáže mať. Subjektívny pohľad režiséra na rôzne formy životov pri Dunaji dáva dokumentu ráz emotívneho príbehu.

Robert Vrlák uvedie na festivale premiéru dobrodružného skialpového filmu o zlyžovaní severných stien Alam Kuh 4850 m, Damavand 5670 m a ďalších vrchov, s názvom PERZIA. Do Iránu sa s takouto výzvou vybrali Miro Peťo a Robert Vrlák. Film bude v sekcii SKIALP na programe 22. marca 2018. Mladý cestovateľ a filmár Adam Lisý nakrútil päťminútový film HĽADANIE ULTRA S PATRIKOM. Krátky film je o neobyčajnom chlapcovi Patrikovi Hrotekovi, ktorý vo svojich 26 rokoch inšpiruje celú generáciu bežcov a minulý rok sa mu podaril obdivuhodný výkon, ktorý mapuje práve tento film; na programe v sekcii BEH, 24. marca 2018.

Milan Ohurniak predstavuje vo filme BOKAMI ZÁPADNÝCH TATIER trojdňové skialpinistické preteky pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Osemminútový film sa odpremieta v sekcii SKIALP 22. marca 2018.

Medzi trojicou nováčikov, ktorí tohto roku vstupujú do filmovej súťaže je Matúš Lašan, fotograf, časozberač a začínajúci dokumentarista. Jeho film 30 DNÍ HRDINOM je o prechode Ceste hrdinov SNP, čo je najdlhšia turistická trasa na Slovensku, siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín, má viac ako 760 km Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva a prevýšenie 30 000 m. Film zaznamenáva 30 dní každodenného dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny. V premiére 22. a 24. marca 2018, v sekcii ZEM.

Chorá Vrana Prodakšn, to je nezávislá amatérska tvorivá skupina, jej členky, autorky filmu S DEŤMI CEZ HORY sú akčné ženy na rodičovskej dovolenke, ktoré okrem lásky k svojim rodinám pestujú aj lásku k horám: Eva Čičkánová, Katarína Grotkeová, Katarína Jurdíková, Iva Semančíková. Vytvorili krátky, silný a vtipný dokument o turistike s deťmi. Štyri rodiny, štyri dni a tri noci v stanoch na hrebeni Javorníkov. Filmom autenticky vyvracajú predsudky, že do hôr sa s deťmi ísť nedá. V sekcii ZEM, 22. a 24. marca 2018.

Majka Prokipčáková sa venuje fotografii a filmovaniu od roku 2010, je absolventkou The Photography Institute London. Do súťaže festivalu vstupuje po prvý raz a to filmom VÝCHODNIARSKA STOVKA. Dokument je o najvýchodnejšom ultra traile na Slovensku. V programe festivalu v sekcii BEH 24. marca 2018.

Z Vancouveru do Bratislavy smerujú na Hory a mesto špičkové filmy svetového formátu

Spolupráca kanadského Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF) a festivalu Hory a mesto tvorí nedielnu súčasť slovenského festivalu. Vďaka nej prichádzajú na Slovensko filmy svetového formátu – či už patria medzi porotou ocenené alebo divácky atraktívne. Sú medzi nimi filmy celovečerné, krátke, poetické, dramatické, vtipné, animované; všetky v slovenskej premiére. Jedným z najväčších úlovkov je nepálsky film ovenčený Grand Prix Posledný zberač medu o zberačovi halucinogénneho medu divokých včiel z prostredia hôr v nepálskej džungli. Festival ponúkne dovedna takmer 50 filmov. Novinkou je sekcia Snowkiting, ktorá predstavuje relatívne nový adrenalínový šport.
Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa uskutoční od 21. do 25. marca 2018 v nových priestoroch – v Bory Mall s kinami CINEMAX.
„Hory a mesto premietne mnoho filmov, ktoré síce neboli ocenené, ale mali veľký divácky úspech. Uvedieme veľa filmov z polárnych oblastí alebo z oblastí vysokých hôr, či už sú to lezecké, bežecké filmy, bicyklové alebo vodácke, alebo s tematikou horskej kultúry. Mnohým z týchto filmov tento rok dominuje voda, sneh, mráz a ľad,“ povedala projektová manažérka festivalu Natália Bokníková.

Tak ako vlani aj tohto roku sa dramaturgii Hory a mesto podarilo priviesť do Bratislavy film, ktorý získal na vancouverskom festivale najvyššie ocenenie – Grand Prix. Režisér Ben Knight nakrútil film o zberačovi halucinogénneho medu divokých včiel, vysoko v horách nepálskej džungle. Spôsob zberu medu je určený prísnymi duchovnými pravidlami predkov a zberači sú len vyvolení ľudia, ktorým sa prisní mocný sen. Porota VIMFF ocenila spôsob, akým je film nakrútený. „Poetický a meditatívny film prenáša divákov hlbšie do nepálskych hôr a kultúry, ktorá je pevne zakorenená v tradíciách. Film je plný dramatického napätia a pôsobivého zvukového dizajnu. Film Posledný zberač medu (The Last Honey Hunter) je testamentom ľudí a ducha hôr, v ktorých bol nakrútený,“ napísali členovia poroty s tým, že sa v tomto prípade zhodli bez akýchkoľvek konfrontácií. Nepálsky film Posledný zberač medu uvedie festival v sekcii ZEM vo štvrtok 22. 3. 2018 o 17:00 a v sobotu o 13:30.

Víťazom programovej sekcie Horská kultúra sa stal kanadský film Erica Croslanda Príbeh milovaného Apy Sherpu. Ako už názov hovorí, ide o príbeh Apy Sherpu, ktorý zdolal vrchol Mount Everestu 21-krát, čo je najviac zo všetkých ľudí na tejto planéte. Žil v ťažkých podmienkach, musel zanechať školu a od svojich dvanástich rokov pracoval ako šerpa. Na svoj sen stať sa lekárom musel navždy zabudnúť. Snímku uvedie festival v kategórii VYSOKÉ HORY v nedeľu 25. 3. 2018 o 15:00. ()

Do Bratislavy sa dostal aj najlepší krátky film kanadského festivalu Dreamride 2. Ide o päťminútový vizuálne pôsobivý a poetický mountainbikový film. V sekcii BICYKLE bude odpremietaný v nedeľu 25. 3. 2018 o 17:00. 

Rovnakú minutáž má aj najlepší kanadský film Imagination. Režisér Dave Mossop spracoval pohľad na mestského lyžiara Toma Wallischa, ktorého záľubou je preskakovať na lyžiach autá, autobusy a iné dopravné prostriedky. V Bratislave ho diváci uvidia v sekcii SNEH v piatok 23. 3. 2018 o 14:30 a v nedeľu o 14:00.

Posledný z ocenených filmov je Môj kamarát kýpeť, držiteľ Ceny poroty. Snímka je jedným zo štyroch dielov lezeckej filmovej série REEL ROCK 12 o jednorukej lezkyni, ktorá napriek hendikepu lezie cesty obťažnosti 5.12 a posúva hranice vo vnímaní hendikepovaných športovcov ďalej. Film figuruje v sekcii SKALA REEL ROCK 12 a na programe je v piatok 23. 3. 2018 o 16:30 a v sobotu o 14:30.

Belgickí lezci Nicolas Favresse a Sean Villanueva sú slovenským divákom dobre známi z viacerých filmov. S obľubou sa vydávajú na extrémne expedície do veľkých stien v odľahlých polárnych oblastiach a nestrácajú pritom humor, dobrú náladu; pri každej príležitosti si zahrajú na svojich gitarkách. Ich najnovší film sa volá Coconut Connection a je zaradený do sekcie SKALA 2, slovenskú premiéru bude mať vo štvrtok 22. 3. 2018 o 16:30 a v nedeľu o 12:00.

Režisér Erick Grigorovski, pôvodom z Brazílie, spracoval tému lezcov na zľadovatených a mokrých stenách v animovanom osemminútovom filme Uruca II. Film je taktiež zaradený do sekcie SKALA 2 a jeho projekcia ja naplánovaná na štvrtok 22. 3. 2018 o 16:30 a v nedeľu o 12:00.

Do popredia diváckeho záujmu sa pred niekoľkými rokmi dostali bežecké maratóny a ultramaratóny. O najvyššie položenom maratóne na svete, ktorý sa začína v základnom tábore Mount Everestu, hovorí nepálsko-americký film Najvyššie položený maratón na svete. Na Hory a mesto v sekcii BEH v sobotu 24. 3. 2018 o 19:30.

Snímka Zamrznutá cesta predstavuje dobrodružstvo inšpirované Jackom Londonom, o bicyklovom niekoľkotisíc kilometrov dlhom sólo prechode po jednej z najväčších zamrznutých divočín sveta, v polárnych oblastiach Kanady. Prechod bol súčasťou trojročnej cesty okolo sveta na bicykli. Film festival uvedie v sekcii BICYKLE v nedeľu 25. 3. 2018 o 17:00.

Ďalším z filmov, ktoré zaujali vo Vancouveri, je francúzsky film o freeridovom lyžovaní In Gora. Dvaja kamaráti Val a Tim, moderní nomádi, si prerobili americký žltý školský autobus na kempingové auto a cestujú na ňom po európskych krajinách, kde sa stretávajú s domácimi obyvateľmi a zároveň spoznávajú prírodu a jazdia po miestnych kopcoch. Film je na programe v piatok 23. 3. 2018 o 14:30 a v nedeľu o 14:00 v rámci sekcie SNEH.

Filmová prehliadka HORY A MESTO 2018 ponúkne dovedna takmer 50 filmov. Novinkou je filmová sekcia SNOWKITING, ktorá prinesie štyri filmy o tomto mladom adrenalínovom športe. Lyžiari a snowboardisti jazdia po snehových pláňach a využívajú šarkany a vietor, vďaka ktorým nadobúdajú väčšiu rýchlosť.

Hľadanie, putovanie a nachádzanie nových ciest na vlastných mapách – aj o tom sú Cestokluby KINO SVET na festivale HORY A MESTO.

Jednou z divácky najatraktívnejších častí programu festivalu HORY A MESTO sú Cestokluby KINO SVET – rozprávania zážitkov z ciest, ktoré sú častokrát originálnym výsledkom prekonávania predsudkov, strachu, napĺňania osobných výziev, zdolávania extrémnych situácií, dlhého plánovania či naopak improvizácie v priestore. Devätnásty ročník ponúkne 10 programových blokov s 19 prezentáciami 27 prednášajúcich o 32 krajinách na 5 kontinentoch. Medzi životnými príbehmi nebude chýbať netradičná cesta okolo sveta, novomanželia na bicykloch po Ázii či pešie putovanie osamote naprieč Islandom.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto sa uskutoční od 21. do 25. marca 2018 v nových priestoroch – v Bory Mall s kinami CINEMAX.
„Ústrednou témou prezentácií je často hľadanie sveta, ktorý sa stráca pred našimi očami. Snaha zachytiť tradičné kultúry a porozumieť im, vnímať  krehkosť prírodných ekosystémov a odhaliť  geografické unikáty.  Dávame tiež priestor nekomerčným expedíciám, ktoré sú športovým či poznávacím obohatením,“ povedala dramaturgička programovej sekcie Cestokluby KINO SVET Soňa Oravcová. „Čakajú nás rozsiahle pešie putovania v tej najčistejšej podobe, ako aj úprimné výpovede z ciest, ktoré nemenia len telo a zmýšľanie, ale aj dušu človeka,“ dodala.
Cestokluby KINO SVET budú mať svoju vyhradenú kinosálu. Bloky s prezentáciami sa budú vo štvrtok a piatok začínať o 17.30 a 20.30 hod., cez víkend budú na programe v tesnejších intervaloch. Ako zdôrazňuje projektová manažérka festivalu Natália Bokníková, Cestokluby sú vždy aj o vzájomnom inšpirovaní a pozitívnej nákazlivosti vydať sa na cesty inak. Na festival sa tohto roku vrátia „cestoklubové legendy“ ako Svetozár Krno, Pavol Breier, Miroslav Langer, Mikuláš Sliacky, Ján Kerekeš, no podeliť sa so svojimi zážitkami a skúsenosti prídu aj noví cestovatelia, ktorí prinášajú veľké témy.
Za pozornosť rozhodne stojí rozsiahly projekt Tomáša Vilčeka - Cesta okolo sveta “Tomas World Expedition“, ktorý prináša rôznorodý pohľad na svet, v jeho krásach, ale aj kontrastoch biedy a problémov.
Čoraz viac sa tiež objavujú cesty, ktoré popri prvotnej túžbe objavovať majú v sebe istú nadhodnotu pomáhať iným. Takou bola aj cesta Václava Malinského „3600 km pešo po hraniciach Československa“, ktorá je venovaná dievčatku s mozgovou obrnou, alebo dobrovoľnícka misia pre miestnych obyvateľov, ktorú podnikla Katarína Hanzelyová a viac o nej porozpráva v prezentácii „Sila mýtického Altaja“.
„Jeden z cieľov festivalu je sprostredkovať dialóg medzi mestom a horami. Tento rok preto priamo pozývame ľudí z hôr a otvárame novú sekciu „HORSKÁ KULTÚRA – Zrod a súčasnosť horskej kultúry v Karpatoch“. Ide o poľsko - slovenský projekt, ktorý prináša reflexiu o živote a hodnotách v horách, krásnej prírode a pastierskej existencii,“ doplnila Soňa Oravcová. V rámci novej sekcie sa odpremieta film Redik Karpatsky - cesta stretnutí, od Brašova do Rožnova pod Radhoštěm. Snímka stvárňuje akúsi historickú rekonštrukciu valašskej kolonizácie, ktorá dala základ trvalému horskému osídleniu v Karpatoch. „Prezentáciou Pavla Breiera a Ľuboslava Tatarku sa prenesieme do súčasnosti na územie Slovenska a otvoríme diskusiu o situácii u nás. Ambíciou je pokračovať v tejto sekcii aj do budúcna, nazrieť do problematiky horskej kultúry  z rôznych uhlov pohľadu a zachytiť tak jej súčasné trendy a hodnoty,“ uzavrela  Soňa Oravcová.
 
Najväčšou novinkou devätnásteho ročníka Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO bude nové miesto konania, ktorým sa stane Bory Mall s kinami CINEMAX. Osvedčená dramaturgia a programová štruktúra festivalu zostávajú nezmenené, diváci sa môžu tešiť na vyše 50 filmov a hostí svetového formátu. To všetko „bližšie, než si myslíte“.


Najväčšou novinkou devätnásteho ročníka Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO bude nové miesto konania, ktorým sa stane BORY MALL s kinami CINEMAX. Organizátori vidia zmenu pozitívne, akcii dodá novú energiu a možnosti, ktoré iste ocenia aj návštevníci. Osvedčená dramaturgia a programová štruktúra zostávajú nezmenené, diváci sa môžu tešiť na vyše 50 filmov a hostí svetového formátu. To všetko od 21. do 25. marca 2018, „bližšie, než si myslíte“. HORY A MESTO sú s 18-ročnou tradíciou jediným festivalom svojho druhu v Bratislave, zároveň má pevne vybudované postavenie na mape slovenských festivalov.

„Veríme tomu, že festival si za 18 rokov získal divákov, ktorí nás nájdu a navštívia aj na novom mieste. Naši diváci už zažili festival na viacerých miestach a dúfame, že ich nezaskočí ani táto zmena a prídu ho opäť navštíviť a podporiť,“ povedala projektová manažérka festivalu Natália Bokníková. Festival sa začal v roku 2000 v Zrkadlovom háji, v roku 2002 sa presunul do dnes už neexistujúceho PKO a od roku 2004 pôsobil v Auparku celých 14 rokov.  
Osvedčená dramaturgia festivalu ako aj jeho programová štruktúra sa zásadne nemenia. „Ako každý rok aj tento prinášame zahraničných hostí svetového formátu. Programové sekcie zostávajú nezmenené, tematicky delené podľa živlov, na druhej strane v špeciálnych sekciách prinášame novinky: budú venované snowkitingu, morským kajakom, behu, ferratám, zároveň sa chystá aj tradičná envirosekcia,“ povedal k novinkám tohtoročného festivalu programový riaditeľ Alan Formánek. Filmová prehliadka ponúkne aj tento rok vyše 50 zahraničných a slovenských filmov. Diváci sa môžu tešiť aj na obľúbené cestoklubové premietania KINO SVET.
Organizátori festivalu si headline Bory Mall „Bližšie, než si myslíte“ zobrali za svoj. Nákupno -  zábavné centrum je len 15 minút od centra, využiť sa dá aj praktické spojenie MHD a bezproblémová je aj cesta autom po obchvate, navyše parkovanie je zdarma a to neobmedzene. CINEMAX BORY je v Bratislave viacsálové kino, ktoré disponuje najnovšími zvukovými a obrazovými technológiami. Najväčšia sála má kapacitu 472 miest. Nový priestor Bory Mall ponúka zaujímavé možnosti pre bohatý program aj mimo kinosál počas celého dňa, jeho zostavovatelia sľubujú lezecké preteky, fotovýstavy, rôzne kultúrne i umelecké vystúpenia na pódiu, súťaže a podobne. „Sme presvedčení, že je to pozitívna zmena, ktorá festivalu umožní ďalej rásť a dodá mu novú energiu,“ pridáva sa k akcentovaniu pozitívnej zmeny štatutárna riaditeľka festivalu Ivana Sidorová. 
Festival Hory a mesto vítajú na novej adrese aj domáci hostitelia. „Sme veľmi radi, že môžeme hostiť renomovaný festival, ktorý sa venuje téme blízkej našim návštevníkom. Tešíme sa ako sa priestor nášho centra zaplní atraktívnymi aktivitami pre rôzne vekové kategórie a kinosály CINEMAXU skvelými snímkami. Sme Ekoisti, zelenú i pohyb máme radi, tak aj Hory a mesto dostanú u nás čerstvý vzduch,“ povedal marketingový manažér Marián Hornyák z Bory Mall. „Snažíme sa, aby programová ponuka našich kín bola divácky čo najpríťažlivejšia a zároveň najširšia. A práve preto sme sa rozhodli participovať na festivale Hory a mesto. Veríme, že fanúšikovia si nové priestory konania festivalu v CINEMAX BORY zamilujú a podarí sa nám osloviť a rozšíriť základňu aj o milovníkov outdoorových aktivít a extrémnych športov,“ uviedol Michal Drobný zo spoločnosti CINEMAX.
 
Zuzana Golianová          
www.horyamesto.sk




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30704559