vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » kalendár  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Utorok 19.03.2024   english version
 Filmový festival Hory a mesto v Bratislave - slovenské filmy bodovali
27.03.2017 08:00 | 4113x |
22. – 26. 3. 2017  

Slovenské filmy bodovali na tohtoročnom festivale HORY A MESTO, odborná porota ocenila až päť z nich

Odborná porota ocenila deväť filmov v jednotlivých kategóriách, z toho päť od slovenských tvorcov.
Grand Prix získal Pavol Barabáš za film Sloboda pod nákladom, Cenu V4 Braňo Molnár za dokument Bratislava, mesto uprostred prírody, Cenu Literárneho fondu si odnášajú tvorcovia premiérovaného filmu Nesmrteľný les, Cena pre začínajúceho filmára poputuje k Adamovi Lisému za snímku Slovensko na šnúrkach, čestné uznanie v kategórii Voda patrí Rastislavovi Hatiarovi a jeho filmu Obyčajní chlapci.
 18. ročník festivalu ponúkol počas piatich dní 48 súťažných filmov, 20 cestoklubových premietaní KINO SVET a 11 hlavných hostí. Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO uzavrú dnes večer v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku premietania víťazných filmov.
 „Výnimočný dokument zachytávajúci fenomén horského nosičstva, prerozprávaný jeho žijúcimi legendami. Porotu presvedčila vysoká úroveň filmového spracovania ustupujúcej tradície nosičstva, ktoré už nie je len profesiou, ale aj životnou filozofiou,“ píše sa vo verdikte poroty ku Grand Prix. Najnovší dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom uvádzal festival v špeciálnej sekcii Tatranské chaty, vo februári tohto roku ho ocenili aj na obdobnom kanadskom Vancouver International Mountain Festival v kategórii Horská kultúra. Snímka ponúka pohľad na život tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia.
 Členmi filmovej poroty boli: Jakub Zipser z Asociácie slovenských filmových klubov, Peter Hapčo a Linda Jamborová z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie a poetka Katarína Kucbelová.
 Cenu V4 získal Braňo Molnár za film Bratislava, mesto uprostred prírody, ktorý poukazuje na fragmenty prírody Bratislavy a jej okolia. Porota ocenila iný pohľad na hlavné mesto v čase výrazného developerského boomu.
 Na festivale Hory a mesto mala v sobotu (25. marca 2017) premiéru druhá časť trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les filmára a ochranára Erika Baláža. Za novátorský pístup k tematike získala snímka o prastarom lese pod Kriváňom Cenu Literárneho fondu. „Erik Baláž sa dlhodobo a systematicky venuje mapovaniu miznúcej slovenskej divočiny. Unikátne zábery zvyškov európskeho pralesa sú výsledkom stoviek hodín poctivého výskumu, filmárskej práce v teréne.  V slovenských podmienkach by bez podobného nasadenia a filmárskych skúseností prírodopisný film na tejto úrovni nemohol vzniknúť,“ napísala porota vo svojom vyhlásení.
 Cenou pre začínajúceho filmára vyzdvihla porota snímku Adama Lisého Slovensko na šnúrkach, cena je za autenticitu výpovede a bezprostrednosť. Film mapuje jedinečný pokus svojho druhu - zdolať Slovensko od najzápadnejšeho bodu po najvýchodnejší štýlom hike and fly (po zemi na vlastných nohách alebo vzduchom na paraglide). 
Britský film Blocheads režiséra Alastaira Leeho získal Čestné uznania v kategórii SKALA. Ide o vizuálne krásne spracovaný príbeh o zlatom veku boulderingu vo Veľkej Británii, o hľadaní nových línií a posúvaní hraníc ľudských schopností.
V kategórii ZEM porota najvyššie ohodnotila nepálsky film Lloyda Belchera Mira, ktorý na spomínanom vancouverskom festivale získal Grand Prix. Snímka je o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta.
Dokument Rastislava Hatiara Obyčajní chlapci, ktorý divákom predstavuje alebo pripomína legendárnu dvojicu liptovských skialpinistov Dušana Triznu a Milana Madaja, získal Čestné uznania v kategórii VODA. „Porotu oslovil predovšetkým skromný prístup dvoch hlavných protagonistov, ich vrcholové výkony v kontraste s absurdnými podmienkami na prelome 80. a 90. rokov.“
Štvoricu kategórií uzatvára VZDUCH a islandský dokument o búrlivom vzťahu islandského surfera so severoatlantickým vetrom Dohoda, ktorý získal Čestné uznanie v tejto kategórii.
Špeciálnu cenu poroty získal britský film Johanna režiséra Iana Derryho. Členovia poroty tak vyzdvihli vizuálne pôsobivý film v poetickej skratke, ktorý ponúka divácky zážitok na minimálnej ploche. Špeciálnu cenu si vyslúžil podľa nich tým, že v kontexte festivalu je ojedinelý svojím dôrazom na výtvarné spracovanie.

GRAND PRIX (cena za najlepší film)
Sloboda pod nákladom (Slovensko, 58 min, 2016, r. Pavol Barabáš)
S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov.
„Výnimočný dokument zachytávajúci fenomén horského nosičstva, prerozprávaný jeho žijúcimi legendami. Porotu presvedčila vysoká úroveň filmového spracovania ustupujúcej tradície nosičstva, ktoré už nie je len profesiou, ale aj životnou filozofiou.“

V4 PRIX  (cena za najlepší film z krajín V4)
Bratislava, mesto uprostred prírody (Slovensko, 52 min, 2016, r. Braňo Molnár)
Film poukazuje na fragmenty prírody Bratislavy a jej okolia. Na to, ako z prírody stále ukrajujeme, ale zároveň aj na to, ako po nej voláme.
„Iný pohľad na Bratislavu v čase výrazného developerského boomu, informačne nabitý sprievodca faunou a flórou hlavného mesta a jeho okolia, a ich premenami v posledných rokoch.“

CENA LITERÁRNEHO FONDU (pre slovenský film, za novátorský prístup k tematike) – finančná odmena 700 €
Nesmrteľný les (Slovensko, 50 min, 2017, r. Erik Baláž)
Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď.
„Erik Baláž sa dlhodobo a systematicky venuje mapovaniu miznúcej slovenskej divočiny. Unikátne zábery zvyškov európskeho pralesa sú výsledkom stoviek hodín poctivého výskumu, filmárskej práce v teréne.  V slovenských podmienkach by bez podobného nasadenia a filmárskych skúseností prírodopisný film na tejto úrovni nemohol vzniknúť.“

CENA PRE ZAČÍNAJÚCEHO FILMÁRA – finančná odmena 300 €
Slovensko na šnúrkach (Slovensko, 35 min, 2016, r. Adam Lisý)
Film mapuje jedinečný pokus svojho druhu - zdolať Slovensko od najzápadnejšeho bodu po najvýchodnejší štýlom hike and fly (po zemi na vlastných nohách alebo vzduchom na paraglide).
„Oceňujeme nápad mladého paraglidistu na projekt a jeho realizáciu. Cena je za autenticitu výpovede a bezprostrednosť. Držíme palce do budúcich projektov športovcovi aj režisérovi.“

Čestné uznania v kategóriách

SKALA
Blocheads (Blocheads, UK, 58 min, 2016, r. Alastair Lee)
Vizuálne krásne spracovaný príbeh o zlatom veku boulderingu vo Veľkej Británii, o hľadaní nových línií a posúvaní hraníc ľudských schopností.
„Pútavý prierez históriou jednej z najmladších lezeckých disciplín, ktorým nás prevedú jeho najväčšie osobnosti Veľkej Británie. Dynamický mix žánrov udrží vašu pozornosť po celý čas a máte chuť vyskúšať bouldering na vlastnej koži.“

ZEM
Mira (Mira, Nepal, 42 min, 2016, r. Lloyd Belcher )
Pozoruhodný príbeh Mirinho života, ktorá sa napriek nepriazni osudu vypracovala na bežkyňu svetového formátu.
„Motivujúci a profesionálne spracovaný príbeh bežkyne zo zložitých a náročných pomerov. Zo sociálne nepodnetného a ekonomicky nerozvinutého prostredia nepálskej dediny. Je príkladom toho, že podpora mladých žien v týchto podmienkach je dôležitá a inšpirujúca.“

VODA
Obyčajní chlapci (Slovensko, 31 min, 2016, r. Rastislav Hatiar)
Legendárna dvojica liptovských skialpinistov Dušan Trizna a Milan Madaj zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí. Aj s pomocou archívnych záberov sa režisér filmom snaží podať skutočný a neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období slovenského skialpinizmu.
„Spracovanie časti histórie slovenského skialpinizmu a jeho legiend. Pripomenutie skutočných hodnôt, ktoré stoja za týmto a všeobecne za športom. Porotu oslovil predovšetkým skromný prístup dvoch hlavných protagonistov, ich vrcholové výkony v kontraste s absurdnými podmienkami na prelome 80. a 90. rokov.“

VZDUCH
Dohoda (The Accord, Island, 20 min, 2016, r. RC Cone)
Film o búrlivom vzťahu islandského surfera so severoatlantickým vetrom.
„Svieži film o surfovaní v krajine, kde by ste to naozaj nečakali, ktorému nechýba humor, nadhľad a kreatívne filmárske spracovanie.“

Špeciálna cena poroty
Johanna (Johanna, UK, 4 min, 2016, r. Ian Derry)
Johanna po vážnej nehode nachádza vášeň v liečivej ľadovej vode horských jazier.
„Vizuálne pôsobivý film v poetickej skratke. Ponúka divácky zážitok na minimálnej ploche. Špeciálnu cenu si vyslúžil tým, že v kontexte festivalu je ojedinelý svojim dôrazom na výtvarné spracovanie.“


Na víkend s festivalom HORY A MESTO naladí svetová lezkyňa Ines Papert 

Festival HORY A MESTO čaká víkendový program, na ktorý návštevníkov už v piatok večer naladí  nemecká profesionálna lezkyňa Ines Papert. Jedna z najlepších mixových a alpských lezkýň (aj lezcov) na svete za posledných desať rokov, držiteľka viacerých rekordov pricestuje na Hory a mesto po prvý raz. Milovníkov horských filmov čakajú aj workshopy so slovenskými filmármi o tom, ako nakrúcať v divočine a prírode. Filmy, prenášky, cestokluby, dovedna ešte 33 programových blokov a množstvo sprievodných podujatí až do nedeľného večera, kedy festival uzavrú víťazné filmy.
 Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa koná od stredy v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.
 „Opäť nás milo prekvapila návštevnosť, plné kinosály, záujem ľudí o festivalový program. Dobré ohlasy hneď po prvom dni potešia, povzbudia a sú potvrdením, že sme sa dramaturgicky trafili a priniesli naozaj to najlepšie. S dobrými dojmami odchádzajú nielen diváci, ale aj samotní hostia a filmári, za všetkých by som menovala z pvého večera Pavla Barabáša, Rasťa Hatiara, mladého režiséra Adama Lisého i Lucišu Hollú,“ povedala dramaturgička festivalu Hory a mesto Natália Bokníková o doterajšom priebehu festivalu. Včera sa k multimediálnym prezentáciam hostí, filmom a sprievodným podujatiam pridali cestokluby KINO SVET.
Dnes sa očakáva príchod fenomenálnej lezkyne Ines Papert. Napriek tomu, že lezeniu sa začala venovať až v dospelom veku, vypracovala sa na mimoriadne silnú skalnú, alpskú, ľadovú či mixovú lezkyňu, ktorá sa svojimi výkonmi častokrát vyrovnáva aj mužom. Drží viacero rekordov v ženskom lezení a má za sebou mnoho prvovýstupov, napríklad aj na himalájsku horu Likhu Chuli I (6719 m) v Nepále, na ktorú dokonca vyliezla sama. V roku 2006 vyhrala svetový šampionát Ice Climbing Wolrd Cup a v priebehu siedmich rokov ho vyhrala ešte trikrát.
Na festivale Hory a mesto predstaví už dnes večer svoj najnovší film Riders on the Storm o prelezení rovnomennej cesty na Torres del Paine v Patagónii. Porozpráva aj o expedíciach vo viacerých oblastiach sveta ako v Alpách, v Nórsku, v Himalájach či amerických Rockies. 
Víkendový program festivalu otvorí v sobotu o desiatej filmový workshop o nakrúcaní v divočine a prírode. O svoje skúsenosti sa podelia: Erik Baláž, kameraman a fotograf Karol Kaliský, s ktorým Erik Baláž roky spolupracuje, a traja ďalší filmári v jednom bloku: Braňo Molnár, Daniel Grula a Daniel Jablonský. Návštevníci sa viac dozvedia o dôležitých námetoch a hľadaní silných príbehov, o filmovaní ako alternatíve k zabíjaniu divých zvierat, aj o nakrúcaní v divokých oblastiach Albánska.
Spomínaný režisér a ochranár Erik Baláž prichádza s premiérou druhej časti trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les. Oceňovaný filmár v ňom so svojím tvorivým tímom predstavuje prírodný raj – les pod Kriváňom, ktorý sa takmer nemení, jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. Festival zároveň uvedie aj prvý film spomínanej trilógie Život v oblakoch, ktorý je zameraný doslova na život v oblakoch, štítoch, na slovenské pomery v najväčšej nadmorskej výške, ktorá láka najmä rysy, kamzíky, ale i orly, medvede, vlky, líšky a ďalšie druhy. 
V sobotu sú na programe aj špeciálne sekcie: Enviro: cirkulárna ekonomika, Fenomén Tatranské chaty, Beh – ultramaratón. Práve v tejto sekcii bude premietnutý aj dokument Mira, ktorý získal na kanadskom Vancouver International Mountain Festival Grand Prix a na Slovensku sa uvedie po prvý raz. Film je o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta. „Porota bola týmto filmom očarená, najmä pokorným a skromným charakterom hlavnej hrdinky. Je vzorom pre mladých ľudí vo svojej komunite a pre ženské športovkyne po celom svete,“ píše sa vo verdikte poroty.
Sobotu, ktorej program je najprestrejší a najplnší, uzavrie večer špeciálna dvojprednáška; organizátori ňou chcú zareagovať na mimoriadny úspech dvoch svetových lezcov, ktorí približne dva roky po sebe ako jediní vyliezli voľným štýlom Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa to ako prvému podarilo Kevinovi Jorgesonovi, ktorý cestu podnikol spolu s Tommym Caldwellom, hosťom festivalu Hory a mesto spred troch rokov, neskôr túto najťažšiu cestu pokoril aj Adam Ondra, svetová jednotka v skalnom lezení.
V nedeľu bude program gradovať, až ho večer uzavrú dva bloky víťazných filmov vo všetkých kategóriách. O 16:00 sa so svojou multimediálnom prezentáciou predstaví český biker Michal Mároši, ktorý si splnil sen, keď v Kanade nakrútil dokument o jazdení a indiánskej kultúre. Po ňom bude nasledovať sedem filmov zo sekcie Horské bicykle. Prezentáciu bude mať aj jeden zo skutočných priekopníkov slovenského skalolezenia a extrémneho zimného lezenia v stredných veľhorách Stano Glejdura. Jeho rozprávanie o začiatkoch lezenia na Kalamárke má názov Cesta alpského lezca.

Viac o programe festivalu Hory a mesto


Na HORY A MESTO príde mladý americký lezec Kevin Jorgeson, ktorému patrila titulka New York Times a gratuloval mu aj Barack Obama

Jedným z hostí tohtoročného festivalu HORY A MESTO bude mladý americký lezec Kevin Jorgeson. Po tom, ako s Tommym Caldwellom vyliezli voľným štýlom na vrchol Dawn Wall na stene El Capitan, dostali sa na titulku New York Times. V ten deň im zavolal americký prezident Barack Obama, aby im osobne zagratuloval, a svoju gratuláciu uverejnil aj na twitter stránke Bieleho domu. Práve o tejto ceste, ktorá sa považuje za najťažšiu na svete, bude Kevin rozprávať v Bratislave. Výkon amerických lezcov sledovali priamo v Yosemitoch stovky novinárov s televíznymi štábmi i široká verejnosť.
Aktuálny ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa začína už dnes a potrvá do nedele 26. marca. Festival sa aj tohto roku koná v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.
„Som veľmi hrdý na výkon Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona, na zdolanie Dawn Wall na El Capitane. Pripomínajú nám, že všetko je možné,“ napísal ako gratuláciu Barack Obama a uverejnil ju aj na twitter stránke Bieleho domu.
 Dôležitý výstup sa konal na prelome rokov 2014 a 2015. Táto cesta sa považuje za najťažšiu na svete, pripravovali sa na ňu šesť rokov  a samotný výstup im trval celých 19 dní. Týmto výkonom si vyslúžili absolútnu pozornosť svetových médií.
„Cestu sme skúšali 6 rokov. Náš posledný (úspešný) pokus zdolať Dawn Wall nám trval 19 dní. Po prelezení sme zistili, že náš život sa totálne zmenil. Do cesty sme nastupovali ako relatívne neznámi lezci, a v priebehu necelých troch týždňov sme sa stali známymi po celej Amerike, nielen medzi lezeckou, ale aj všeobecnou verejnosťou – na čas sme sa stali doslova celebritami,“ povedal o svojom prelomovom úspechu Kevin Jorgeson.   
„Kevinova prednáška nemá len prvoplánovo lezecký, ale aj hlbší ľudský rozmer. Kevin v nej hovorí o tom, ako sa cez utrpenie a strasti lezca, ako je zima, únava, zodraté prsty a podobne, dopracovať k vyššiemu šťastiu. Je to mimoriadne milý a vtipný človek, teším sa, že sa s ním opäť stretnem,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek, ktorý vedie v kanadskom Vancouveri obdobný festival a Kevin Jorgeson bol pred rokom hosťom na Vancouver International Mountain Festival. Vďaka tejto spolupráci prijal Kevin pozvanie aj do Bratislavy.

Adam Ondra, vo svete lezenia považovaný za „zázračné dieťa“ a zároveň za najlepšieho skalného lezca sveta, bol druhým lezcom v histórii, ktorý Dawn Wall vyliezol voľne; bolo to v novembri 2016,  len po niekoľkých týždňoch skúšania. Adam Ondra bol na festivale Hory a mesto už trikrát (2013, 2011, 2008); v Bratislave má medzi divákmi festivalu silný fun club. Obaja, Kevin a Adam, budú hosťami na Hory a mesto 2017 a po prvý raz budú mať ako dvaja hlavní hostia multimediálne prezentácie v jednom dvojbloku. Program, ktorý sa bude konať v sobotu 25. marca 2017 o 19:00 v najväčšej kinosále na Slovensku, bude venovaný prelezeniu cesty Dawn Wall.



Slovenské filmy prinášajú na festival HORY A MESTO - silné mená domácich režisérov a vysokú filmársku úroveň

Pod vysokú úroveň slovenských filmov sa na tohtoročnom festivale HORY A MESTO podpísali silné mená režisérov. Svoje novinky prinášajú: Rastislav Hatiar, Branislav Molnár, Pavol Barabáš, Erik Baláž, Martin Grajciar a ďalší. Domáci režiséri, ochranári a extrémni športovci sa nechávajú inšpirovať Slovenskom, Tatrami, ale aj okolím Bratislavy a menej známymi kútmi krajiny. S festivalom ich spája nejedno uvedenie, dokonca aj ocenenia. HORY A MESTO 2017 ponúkne od 22. do 26. marca v rámci filmovej prehliadky až 12 slovenských filmov. Medzinárodný festival sa aj tohto roku uskutoční v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.

„Sme veľmi radi, že slovenské filmy majú opäť takú vysokú úroveň – čo sa filmárskeho jazyka týka, aj tém a oringinálneho spracovania. Sú to filmári, ktorí už na festivale svoje filmy premietali, získali aj ceny a vracajú sa, čo nás teší. Tohto roku budú mať domáci tvorcovia aj workshopy pre návštevníkov, čo sme veľmi uvítali, lebo majú svojich priaznivcov, ktorí sledujú ich tvorbu, aj výkony a radi sa dozvedia niečo nové,“ povedala projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková.

Režisér Branislav Molnár uvedie na festivale svoj najnovší film Bratislava - mesto uprostred prírody, ktorý poukazuje na fragmenty prírody hlavného mesta a jej okolia. Na to, ako z prírody stále ukrajujeme, ale zároveň aj na to, ako po nej voláme. A nielen ľudia postrádajú živú prírodu, ale hlavne tu žijúce rastliny a živočíchy. Film sa na danú krajinu pozerá ako na celok, od najširšieho kontextu jej významu a zároveň sa zameriava aj na tie najmenšie detaily.

Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom figuruje v programe festivalu aj ako jeden z víťazných filmov v kanadskom Vancouver International Mountain Film Festivale. Pohľad na život tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia, zaujal tamojšiu porotu; ocenila ho v kategórii Horská kultúra. „Vynikajúci obrazovo aj tempom - tento film nám otvára oči a ukazuje tradíciu, ktorá sa napriek moderným metódam zachovala. Film nás sprevádza krok po kroku, zažívame poznanie, počúvame zvuky aj ticho a oceňujeme nesmiernu krásu cesty," zhodli sa jej členovia. Festival uvedie film v sekcii Tatranské chaty.

Režisér a ochranár Erik Baláž prichádza s premiérou druhej časti trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les. Oceňovaný filmár v ňom so svojím tvorivým tímom predstavuje prírodný raj – les pod Kriváňom, ktorý sa takmer nemení, jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. Festival zároveň uvedie aj prvý film spomínanej trilógie Život v oblakoch, ktorý je zameraný doslova na život v oblakoch, štítoch, na slovenské pomery v najväčšej nadmorskej výške, ktorá láka najmä rysy, kamzíky, ale i orly, medvede, vlky, líšky a ďalšie druhy.

Režisér a skialpinista Jaroslav Matoušek ponúka novú, zostrihanú verziu filmu Akceptácia – Tatarkov odkaz. Vo svojom jedinečnom zážitkovom filme sa zameral na úchvatný, súvislý, extrémny a životu nebezpečný prechod 23 dolín a 18 vysokohorských sediel Vysokých Tatier. 

Renomovaný režisér a kameraman Rastislav Hatiar bude mať na festivale dva filmy. Dokument Obyčajní chlapci zoznámi divákov s legendárnou dvojicou liptovských skialpinistov, skromných horalov - Dušan Trizna „Čego“ a Milan Madaj – ktorá v 90. rokoch výrazne ovplyvnila pretekársky skialpinizmus na Slovensku aj v zahraničí. Film Od Tatier k Dunaju je zase o bežeckom štafetovom preteku dlhom 345 km. Tímy vyštartujú v Jasnej v Nízkych Tatrách a bežia non-stop, dňom aj nocou až do cieľa – na nábrežie Dunaja v Bratislave. Režisér sleduje tiež zákulisie pretekov a podáva autentický aj vtipný obraz diania.

Slovenská snímka Divoké trate z dielne Ewia Produciton pôsobí ako klip o bicyklovaní, má tri minúty plné dynamických záberov, obrazov a intenzívnej hudby.

Film režiséra, kameramana, fotografa a aktívneho lezca Martina Grajciara je rozprávaním prvovýstupcov o vytváraní v súčasnosti najťažšej lezeckej cesty vo Vysokých Tatrách. Film sa volá rovnako ako spomínaná nová cesta – Corona, a je v stene Jastrabej veže, v doline Zeleného plesa.

Režisér Vladimír Dudlák sa vracia k svojej téme, ktorej sa venuje roky - objaveniu Madagaskaru. Tentokrát slovenská expedícia zavedie divákov na Masoalský poloostrov, ktorý je pre google bielym, nepoznaným miestom; snímka má názov Masoala.

Mladý cestovateľ a amatérsky filmár Adam Lisý uvedie na festivale Hory a mesto len nedávno dokončený film Slovensko na šnúrkach, ktorý mapuje jedinečný pokus svojho druhu, zdolať Slovensko od najzápadnejšieho bodu po najvýchodnejší štýlom hike and fly (buď po zemi na vlastných nohách alebo vzduchom na paraglide). 

Tucet slovenských filmov uzatvára snímka s anglickým názvom The Right Place – Nine Islands. Dokument Michala Csádera z prostredia Azorských ostrovov v strede Atlantického oceánu. Okrem samotného objavovania Azorov, surfovania a krásnej prírody sa projekt sústredí najmä na poukázanie dôležitých tém tejto doby cez rozhovory a myšlienky miestnych ľudí, ktorých spája predovšetkým surfing a oceán ako taký.

Program piatich festivalových dní tvorí súťažná filmová prehliadka, multimediálne prezentácie, cestokluby KINO SVET a sprievodné akcie. Hlavnými hosťami budú lezci, ktorí lámu svetové rekordy a posúvajú hranice neprekonateľného na možné. Mladý americký lezec KEVIN JORGESON a svetová jednotka v skalnom lezení ADAM ONDRA vyliezli ako jediní voľným štýlom najťažšiu cestu na svete Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch, v Bratislave o tom povedia viac; pricestuje aj nemecká profesionálna lezkyňa a spisovateľka INES PAPERT. Hosťami festivalu budú samozrejme aj slovenskí horolezci, skialpinisti a ďalší športovci. Miro Peťo ponúkne multimediálnu prezentáciu o skialpovaní v Iráne, Igor Koller a Vladimír Porvazník priblížia svoje lezecké výkony na ceste Nos v Yosemitoch a Stano Glejdura, jeden z priekopníkov slovenského skalolezenia najmä v oblasti Kaľamárka, ponúkne prierez svojou lezeckou kariérou. Kajakárka Luciša Hollá zase priblíži svoju expedíciu na divokých vodách Ekvádoru.


Osemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa tohto roku uskutoční už na záver marca, od 22. do 26. 3. 2017. Hlavnými hosťami budú lezci, ktorí lámu svetové rekordy a posúvajú hranice neprekonateľného na možné. Mladý americký lezec KEVIN JORGESON a svetová jednotka v skalnom lezení ADAM ONDRA vyliezli ako jediní voľným štýlom najťažšiu cestu na svete Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch, v Bratislave o tom povedia viac; pricestuje aj nemecká profesionálna lezkyňa a spisovateľka INES PAPERT.

  
Adam Ondra. / Kevin Jorgeson. / Ines Papert.

Päť festivalových dní so súťažnou filmovou prehliadkou, multimediálnymi prezentáciami, cestoklubmi KINO SVET a ďalším programom sa tradične bude konať v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.
„Teší nás, že na festival do Bratislavy môžeme pozývať tých aktuálne najlepších, poskytnúť im priestor na vzájomné osobné stretnutie a konfrontáciu svojich zážitkov, skúseností či výkonov, ktoré zdieľajú s divákmi prostredníctvom premietania fotiek, filmov a rozprávania príbehov,“ povedala projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková. Po prvý raz v histórii festivalu bude v jeho programe figurovať dvojprednáška, organizátori ňou chcú zareagovať na mimoriadny úspech dvoch svetových lezcov, ktorí približne dva roky po sebe ako jediní vyliezli voľným štýlom Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na prelome rokov 2014 a 2015 (27. 12. 2014 – 14. 1. 2015) sa to ako prvému podarilo Kevinovi Jorgesonovi, ktorý cestu podnikol spolu s Tommym Caldwellom, hosťom festivalu Hory a mesto spred troch rokov. Táto cesta sa považuje za najťažšiu na svete, pripravovali sa na ňu šesť rokov a samotný výstup im trval celých 19 dní. Týmto výkonom si vyslúžili pozornosť svetových médií.
Adam Ondra, vo svete lezenia považovaný za „zázračné dieťa“ a zároveň za najlepšieho skalného lezca sveta, bol druhým lezcom v histórii, ktorý Dawn Wall vyliezol voľne; bolo to v novembri 2016, len po niekoľkých týždňoch skúšania. Adam Ondra bol na festivale Hory a mesto už trikrát (2013, 2011, 2008); v Bratislave má medzi divákmi festivalu silný fun club. „Adama poznáme od jeho lezeckých začiatkov, kedy bol označovaný ako lezecky zázračne talentované dieťa. Hory a mesto navštívil viackrát a dalo by sa povedať, že sa stal miláčikom festivalu, skamarátili sa s ním mnohí členovia nášho štábu aj dobrovoľníci. Adam sa vypracoval na výborného rozprávača a na to, že je svetovou jednotkou, je nesmierne skromný,“ povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.
Obaja, Kevin a Adam, budú hosťami na Hory a mesto 2017 a po prvý raz budú mať ako dvaja hlavní hostia multimediálne prezentácie v jednom dvojbloku. Program, ktorý sa bude konať v sobotu 25. marca 2017 v najväčšej kinosále, bude venovaný prelezeniu cesty Dawn Wall.
Nemecká profesionálna lezkyňa a publicistka Ines Papert pricestuje na Hory a mesto prvýkrát. Pochádza z muzikantskej rodiny, hrá na klavír a saxofón. Po tom, čo vyštudovala fyzioterapiu, sa presťahovala do Bavorských Álp, kde v sebe objavila vášeň pre hory. Napriek tomu, že lezeniu sa začala venovať až v dospelom veku, vypracovala sa na mimoriadne silnú skalnú, alpskú, ľadovú či mixovú lezkyňu, ktorá sa svojimi výkonmi častokrát vyrovnáva aj mužom. Drží viacero rekordov v ženskom lezení a má za sebou mnoho prvovýstupov, napríklad aj na himalájsku horu Likhu Chuli I (6719 m) v Nepále, na ktorú dokonca vyliezla sama. V roku 2006 vyhrala svetový šampionát Ice Climbing Wolrd Cup a v priebehu siedmich rokov ho vyhrala ešte trikrát. Ines bola prvou ženou, ktorá vyliezla stupeň M 11 v mixovom lezení.
Na festivale Hory a mesto predstaví v piatok 24. marca 2017 svoj najnovší film Riders on the Storm o prelezení rovnomennej cesty na Torres del Paine v Patagónii. Porozpráva aj o expedíciach vo viacerých oblastiach sveta ako v Alpách, v Nórsku, v Himalájach či amerických Rockies.
Hosťami festivalu sú samozrejme aj slovenskí lezci, horolezci a skialpinisti. Miro Peťo a Robo Vrlák ponúknu multimediálnu prezentáciu o skialpovaní v Iráne a Stano Glejdura, jeden z priekopníkov slovenského skalolezenia najmä v oblasti Kaľamárka, ponúkne prierez svojou lezeckou kariérou.
Hlavnou časťou programu festivalu Hory a mesto je filmová prehliadka, ktorá je rozdelená do tematických sekcií – Zem, Skala, Voda, Vzduch, Sneh, Horské bicykle a Beh, nebudú chýbať ani obľúbené multimediálne prezentácie, inšpiratívne cestokluby KINO SVET a celý rad sprievodných aktivít.

Zuzana Golianová

viacej na www.horyamesto.sk




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30687477