vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing
 index » komisie » skialp archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Štvrtok 25.04.2024   english version
 2. kolo Slovenského pohára v skialpinizme - Rallye Červenec
23.02.2004 12:40 | 6027x |
21. 2. 2004

Sobotné ráno 21. februára v Bobrovci pred dolinou. Niekoľko desiatok áut lemovalo cestu pri chate Mier. Bolo jasné, že sa schyľuje na niečo veľké.  Nad dolinou sa vznášala atmosféra 2. kola Slovenského pohára v skialpinizme – Rallye Červenec. Atmosféru umocňovalo jasné zimné počasie. Na štart sa postavilo 86 členné pretekárske pole. O prvenstvo bolo pripravené bojovať 20 dvojíc v kategórii „A“ a 46 jednotlivcov v kategórii „B“.

Trate, ktorých autorom bol Zdeno Danko boli upravené a postavené tak, aby spĺňali kritéria súťažného poriadku. Zo štartu, ktorý bol pri chate Mier viedla trať oboch kategórií zvážnicou a pokračovala na vrchol Babiek. Tam bolo už pretekárom jasné, hlavne kategórii A, že to nebude len boj zo súpermi. Nárazový vietor, ktorý bol v ten deň na hrebeňoch Západných Tatier dosahoval okolo 100 km/h. B kategória po zlyžovaní z Babiek mala už len jeden výstup na vrchol Kopy a do potom do cieľa ku chate v Červenci. A kategóriu boj s vetrom ešte len čakal. Po Babkách nasledoval výstup na Ostrô (bol som tam na kontrole a mal som možnosť zažiť to na vlastnom tele), ktorý dal pretekárom poriadne zabrať. Odtiaľ zlyžovali na Polanu, kde bolo príjemne, ale čakal ich ešte výstup na Sivý vrch, a to bola „čerešnička na šľahačke“. Väčšina A-čkárov sa zhodla, že výstup na Sivý bol v kombinácii s nárazmi vetra najťažší. Potom nasledoval už len zjazd do cieľa. Víťazmi A kategórie sa stali Milan Madaj (James Bobrovec) a Roman Kuczinsky (Beskydy) časom 2:25:47. Kompletná výsledková listina je pripojená. Napriek náročným poveternostným podmienkam si všetci účastníci vyšli na svoje. Počas etapy padalo veľa nadávok, ale to už do takého  náročného športu akým skialpinizmus bez pochyby je, patrí.

Víťazná trojica A kategórie. Foto: Braňo Lisý.

V mene organizačného výboru sa chcem poďakovať všetkým účastníkom, pretekárom, organizátorom, ktorý si na trati vytrpeli svoje a v neposlednom rade sponzorom, bez ktorých sa len ťažko podarí zorganizovať takéto podujatie.

Ďalej sa chceme sa ospravedlniť za neaktuálne propozície, ktoré na internete „viseli“ až do pretekov a mnohých pretekárov to zmietlo. Našou chybou to nebolo. Komisia  skialpinizmu to uznala a v budúcnosti sa bude spolu s organizátormi pretekov snažiť skvalitniť informovanosť pre širokú skialpinistickú verejnosť. Ešte raz všetkým ďakujeme a ťešíme sa na XIII. ročník Rallye Červenec.