vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo
camp
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing
 index » komisie » skialp archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Sobota 20.04.2024   english version
 1. kolo SP v skialpinizme v Pyrenejách, Les Angles, Francúzsko – SP jednotlivcov a EP mládeže
10.01.2007 13:00 | 7351x |
7. 1. 2007

Celá naša výprava po prílete, zľava: Juraj Laštík, Vierka Finďurová, Lucka Pastoreková, Martina Dobošová, Igor Koller, Milan Madaj a Mišo Jokl.

Prvé kolo svetového pohára v skialpinizme bolo 7. 1. 2007 v Les Angels na francúzskej strane Pyrenejí. Na poslednú chvíľu som cestoval s našou výpravou ja ako sekretár spolku, pretože Martin Ondreáš ochorel. Vybavil však podporu zo strany SkyEurope Airlines, ktorá zasponzorovala tento výjazd letenkami, hradili sme len letištné poplatky a prepravu lyží. Leteli sme do Barcelony až v sobotu, odtiaľ autami 200 km do miesta pretekov. Nebola to únavná cesta, ale pretekári pre zoznámenie sa s trasami potrebujú byť na mieste aspoň jeden deň skôr.

Preteky boli v nedeľu. Žiaľ snehové podmienky boli veľmi zlé, prakticky celkom bez snehu, preto sa pretekalo po zjazdovkách na umelom snehu, kde mali seniori dokonca na jednej strmšej zjazdovke úsek s mačkami. Ďalší úsek hore na hrebeni sa v dĺžke asi 1 kilometer bežal s lyžami na chrbte. Štartovalo sa ešte za tmy, aby preteky nenarušili rekreačné lyžovanie…

Lucka Pastoreková s bronzovou medailou na stupni víťazov. / Po príchode do cieľa, zľava Zuzana Rychlíková, Mišo Jokl, Juraj Laštík, za ním skrytý Milan Madaj.

Ešte pred pretekmi sme mali problémy s povinnou výzbrojou, keďže nie všetci pretekári mali najnovšie predpísané lavínové sondy. Na webe organizátorov o tom nebola žiadna zmienka. Pomohla nám Zuzka Rychlíková, ktorá tu bola ako rozhodkyňa, takže nakoniec všetci štartovali bez problémov. Celkovo organizácia SP tak zo strany domácich organizátorov, ako aj zo strany ISMC nezodpovedala úrovňou pretekom svetového pohára ašpirujúcim na začlenenie medzi olympijské športy.

Medzi seniormi sme mali len jedného zástupcu Milana Madaja, ktorý skončil 33. medzi 49 štartujúcimi. Začiatok sezóny ho nezastihol ideálne pripraveného. Medzi seniormi obsadili medailové miesta talianski pretekári.

Najviac zástupcov sme mali medzi juniorskými pretekármi. Juraj Laštík skončil 7. a Michal Jokl 9. spomedzi 13 pretekárov. Na stupeň víťazov sa dostala Lucia Pastoreková, ktorá skončila na 3. mieste, keď ju od druhej pozície delilo len 9 sekúnd. Konkurencia však nebola veľká, v kategórii junioriek štartovalo len 5 pretekárok.

Vierka Finďorová sa prvý raz prehupla do vyššej kategórie “espoir” do 23 rokov, a absolvovala dlhú trať spolu so seniorkami. Vo svojej kategórii skončila na poslednom 5. mieste s výrazným odstupom za víťazkou.

Milan Madaj v úseku s mačkami. Také strmé to v skutočnosti nebolo, ale namáhavé iste.
Lucka "Pasta" Pastoreková bola pred štartom odhodlaná na všetko...

Martina Dobošová, ktorá štartuje posledný rok medzi kadetkami, nosila mimulé roky z takýchto podujatí vždy medailu. Tentokrát jej zdravotné problémy nedovolili preteky dokončiť. Už pred štartom mala problémy so žalúdkom, zrejme aj v súvislosti s prekonanými chorobami v minulom roku. Držíme palce, aby sa čím skôr dala doporiadku a mohla zbierať ďalšie úspechy.

text a foto: Igor Koller