vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock apollo  
sport-outdoor
sirjoseph
camp 
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    james 100    priamo registrovaní    pre kluby  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenie    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » metodika  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Odhlásiť    Piatok 26.04.2024   english version
 Ešte k SPITU
08.02.2008 01:00 | 6851x |
Stanovisko firmy Meander spol. s r. o. k analýze zlomeného nitu S-M8 SPIT  

Na podnet MBK zaujala firma Meander, spol. s r.o., ako distribútor značky Petzl na Slovensku, nasledovné stanovisko k zlyhaniu skoby SPIT, ako aj k expertíznej analýze (stanovisko tlmočil zástupca firmy Gusto Stibrányi):

 

Poznámka: V texte používaný výraz "skoba" v súvislosti s termínom SPIT a v spojitosti s jaskyniarstvom treba chápať ako "nit". Autor stasnoviska ho používa zámerne preto, aby korešpondoval s technickou terminológiou.

  1. PETZL deklaruje použitie skoby do skaly SPIT P12 výhradne ako ukotvenie pre speleológiu.
  2. V návode na použitie, v katalógu PETZL, ako aj na stránke www.petzl.com je uvedené, že kotva P12 je určená pre speleológiu.
  3. Skoba do skaly P12 nevyhovuje norme pre horolezecké vybavenie STN EN 959 Skoby do skaly, ktorá platí od roku 1996, na Slovensku od roku 2000.
  4. Expertízna analýza len potvrdila to čo už viem od roku 1981, kedy bola takáto expertíza urobená na požiadavku Ústřední odborné komise technické Českej speleologickej spoločnosti.

Tvoja žiadosť (pozn.: Mgr. Martin Rak), aby MEANDER, spol. s r.o. požiadal o písomné stranovisko firmu PETZL je neopodstatnená, nakoľko predmetná skoba bola osadená aj použitá nesprávne, v rozpore s návodom na použitie.

Vzhľadom na stav informovanosti a vedomostnej pripravenosti slovenskej horolezeckej verejnosti Ti sľubujem, že v budúcnosti ku skobám SPIT P12 budeme prikladať okrem návodu na použitie aj veľmi názornú výstrahu na nebezpečenstvo pri použití pri lezení v horách. Toto varovanie rozošleme aj športovým predajniam, ktoré SPIT P12 majú už v ponuke.

Nepredpokladám, že firma PETZL uvažuje o technologickej zmene pri výrobe skoby P12. Ak uvažuje o zmene, tak pravdepodobne smerom k zdokonaleniu beznapäťových skôb a ku skobám, ktoré nie sú samozavŕtavacie. Každopádne mu budem výsledok odbornej expertízy stručne tlmočiť spolu s návrhom na zmenu materiálu P12-ky.

 

Toto je oficiálne stanovisko. Okrem toho tlmočil Gusto Stibrányi ešte niekoľko osobných neformálnych postrehov a poznámok:

 

1.     Tvoja pochybnosť o vhodnosti použitia v speleológii nie je opodstatnená. Zásady jednolanovej techniky, tzv. SRT (Single Rope Technique) nedovoľujú použitie sólo jediného bodového kotvenia, ani keby to bolo super osadené beznapäťové kotvenie aj napriek tomu, že silové pomery pri zaťažovaní kotvenia v speleológii sú podstatne nižšie ako v horolezectve. Aj v klasickom statickom režime, kedy môže byť maximálne zaťaženie kotvenia 2,5 kN, sa musí robiť horné ukotvenie lana dvojité (ak sa jedná o bodové kotvenie). Pri záchranárskych činnostiach trojité. Stáva sa, že diletant osadí len jednu hornú skobu, prípadne ju osadí na zlom mieste, alebo len proste zle. V jaskyniarstve ihneď nasledujúci fundovanejší to napraví. Nitovačka je prakticky stálou súčasťou podzemného lezeckého družstva. Len medzikotvenia sa robia s jedinou skobou, aj to len vtedy, ak to umožňujú podmienky eventuálneho zlyhania, teda predpokladaný pádový faktor a dĺžka lana nad dnom priepasti, kedy by lezec mohol pri zlyhaní medzikotvenia dopadnúť až na dno. Dynamický režim sám o sebe je nebezpečný a vyžaduje okrem vedomostí aj technický cit, ktorý ak nie je od boha, tak sa dá získať štúdiom a veľkou praxou s dobrým parťákom. SRT je jednoduchšia na pochopenie aj aplikáciu v jaskyniarstve.

2.     Štatistika zlyhania výstroja v jaskyniarstve je rovnako bohatá ako v horolezectve. Viem aj o niekoľkých zlyhaniach SPIT-u. Viem aj o podobne ulomenom SPIT-e. Bolo to však spôsobené dlhšou skrutkou. Nikdy to však nekončilo pádom. Vďaka dodržiavaniu pravidiel SRT.

3.     Skoba SPIT P12 pri osadzovaní vo vápenci sa spáva celkom ináč, ako pri osadzovaní do žuly. Treba s ňou cítiť. V žule to trvá síce dlhšie, ale dá sa to. Chce to svoj fortieľ, podobne ako aj správne zatĺcť skobu do pukliny, či založiť vklinenec. Ak sa na SPIT búši z celej sily a to ešte nesúoso, tak to môže skončiť ulomením už pri osadzovaní, alebo podobne nalomením, ako v tomto prípade. Nepredpokladám však, že dôjde k podobnému a súčasnému ulomeniu dvoch vedľa seba osadených skôb aj napriek alarmujúcim záverom expertízy. To by bola naozaj náhoda náhod. Ale všetko, čo sa môže prihodiť, sa raz určite prihodí, ako píše Pit Schubert.

4.     Priznávam, že ak by som pri zlanení v horách našiel na vhodnom mieste (ťažisko a trenie lana) SPIT, tak by som ho neváhal použiť s prepojením o inú skobu, alebo vhodné obvodové kotvenie.

5.     Každopádne neodporúčam použiť SPIT na kotvenie, ktoré by mohlo zachytiť pád. A to ani do dvoch SPIT-ov. Naozaj ho neodporúčam na použitie v horolezectve, lebo si uvedomujem, že mnoho lezcov nemá dostatočne dobrý úsudok čo, kde a za akých okolností môže použiť. Podobne to bolo aj s Bartoňovcami na Ovčej stezke.




Vlado Linek © 1999 - 2024 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  30767126